Sumināti konkursa “Saimnieks 2023” dalībnieki

AKTUĀLI

20. oktobrī svinīgā noslēguma pasākumā tika paziņoti Augšdaugavas novada pašvaldības konkursa “Saimnieks 2023” rezultāti un sumināti konkursa laureāti un dalībnieki.

Konkurss “Saimnieks” norisinās jau vairākus gadus ar mērķi apzināt un godināt novada aktīvākos uzņēmējus, zemnieku saimniecības, piemājas saimniecības, individuālā darba veicējus un biedrības, kas aktīvi darbojas savā nozarē, rada pievienoto vērtību, ražo unikālus produktus un piedāvā pakalpojumus, ievieš jaunas tehnoloģijas, īsteno videi draudzīgu ilgtspējīgu saimniekošanu, ir ieguvuši atpazīstamību pašmāju un starptautiskajā tirgū, tādējādi popularizējot labas uzņēmējdarbības prakses piemērus un stiprinot lokālpatriotismu un piederības sajūtu Augšdaugavas novadam.

Vasaras sākumā sabiedrība tika aicināta izvirzīt kandidātus dažādās konkursa nominācijās: Gada jaunais uzņēmums, Gada tūrisma pakalpojumu sniedzējs, Gada amatnieks, Gada pakalpojumu sniedzējs, Gada lauksaimnieks/ Piemājas saimniecība, Gada lauksaimnieks/Zemnieku saimniecība.

Šogad konkursam pieteikts liels skaits pretendentu – 16 rosīgi novada ļaudis, biedrības, uzņēmēji, lauksaimnieki un amatnieki. Pie pretendentiem devās īpaši izveidota komisija, lai klātienē redzētu un novērtētu katra veikumu.

Atklājot svinīgo pasākumu, Augšdaugavas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Arvīds Kucins uzsvēra, ka novads ir bagāts ar saimniekiem, kas kopj zemi, audzē lopus un dara daudzas citas vērtīgas lietas. Ja agrāk konkursā tika vērtētas tikai lauku saimniecības, tad pašlaik konkurss ir ieguvis daudz plašāku nozīmi, izvērtējot arī tūrisma un citu pakalpojumu sniedzējus novadā. “Mums visiem kopā jāmeklē kaut kas jauns, lai ietu kopsolī ar laiku un sniegtu iekšēju gandarījumu pašiem,” teica domes priekšsēdētājs un pateicās klātesošajiem saimniekiem par milzīgu ieguldījumu, sakopjot laukus un attīstot uzņēmējdarbību novadā. “VID noteikti pateiks, ka labākie nodokļu maksātāji valstī ir lauksaimnieki. Pašlaik arī vislielākais pieprasījums ir pēc lauksaimniecības dažādu darbu veicējiem. Dažbrīd jums iet tik grūti, ka gribas mest plinti krūmos, likvidēt lopus, pārdot zemi, bet jūs tomēr atrodat sevī spītu strādāt tālāk, un smagums pāriet. Paldies jums, ka piesaistāt savu jaunatni, kas atgriežas laukos un nomaina gados esošo paaudzi. Gribu novēlēt pietiekoši degsmes un veselības lietām, ko gribat sasniegt, un lai jūs būtu gandarīti par to, ko darāt. Paldies, ka esat, mēs ar jums lepojamies!”

Klātesošajiem bija iespēja noskatīties videoprezentācijas par katru nominantu un iepazīt viņu darbošanos. Konkursa izvērtēšanas komisijai šoreiz nebija viegls darbs, visi pretendenti ir ārkārtīgi spēcīgi, ikkatrs savā jomā profesionālis.

Nominācija “Gada rosīgākā biedrība”

Pirmo reizi tika pasniegta balva nominācijā “Gada rosīgākā biedrība”. Balvai tika nominētas četras biedrības. Balvu saņēma Dvietes pagasta biedrība “Dvietes vīnogas”. Biedrība aktīvi darbojas jau deviņus gadus ar mērķi attīstīt Dvietes muižas ēku kā tūrisma objektu, kā arī veicināt Dvietes pagastu kā ģimenēm draudzīgu vidi un iesaistīt dvietiešus kultūras dzīvē caur pasākumiem, kas godina dzimto pusi. Biedrība realizējusi divus un šobrīd tiek vadīts trešais LEADER projekts.

Biedrības dalībnieces aktīvi organizē pasākumus, kas īpaši vērsti uz Dvietes pagasta iedzīvotāju paaudžu saliedēšanu, ceļot godā ģimeniskās vērtības, visu paaudžu kopā būšanas laiku.

Nominācija “Gada amatnieks”. Balvu saņēma Ina Vaikule, pinumu darbnīca  “Pītenis”.

Naujenes pagasta “Rozīšu” mājās jau vairākus gadus darbojas pinumu darbnīca “Pītenis”, kur prasmīgās amatnieces Inas Vaikules rokās klūgas, meldri un doņi pārtop skaistos pinumos, kas vēlāk izklīst pa visu pasauli. Šovasar Inas darbus varēja aplūkot gan Līvānos izstādē “Pa saulei”, gan tautas lietišķās mākslas izstādē “Mēs” Rīgā, bet jau drīzumā viņas īpašos grozus varēsim vērot arī starptautiskā seriālā “Si Si”.

Nominācija “Gada pakalpojumu sniedzējs”. Balvai tika nominēti divi pakalpojumu sniedzēji. Balvu saņēma ZS Banderi  veterinārās klīnikas un veikala Višķu pagastā īpašnieks Aivars Skrinda. Viņš izveidojis veterinārārsta praksi un sniedz pakalpojumus Višķu pagasta un apkārtējo pagastu un novadu iedzīvotājiem un zemnieku saimniecībām. Savā veterinārajā klīnikā nodrošina veterinārās medicīnas pakalpojumus lielajiem un mazajiem dzīvniekiem. ZS Banderi vetārsts par galveno dzinuli darbā uzskata klientu uzticību un konceptu, ka nav atsevišķa cilvēku vai dzīvnieku veselība, bet visu kopējā veselība. Viņam svarīgs ir klientu savstarpējās uzticības jautājums.

Nominācija “Gada tūrisma pakalpojuma sniedzējs”. Balvai bija nominēti četri tūrisma uzņēmumi. Balvu saņēma SIA “ECO BENDS” kempinga “Daugavas lokos” īpašnieks Jānis Lociks.

SIA “EcoBends” piedāvā atpūtu kempingā Daugavas lokos, gan izbaudot klusumu un dabas klātbūtni, gan aktīvi atpūšoties un izmantojot iespēju saņemt visus pakalpojumus vienuviet – naktsmītnes, ēdināšanu, laivu, plostu, SUP dēļu, elektrisko velosipēdu nomu, pirtis, kublus. Pērn pa Daugavu sācis kursēt kuģītis “Dinaburga”, no kura klāja paveras skats uz krāšņiem upes krastiem.

Nominācija “Gada lauksaimnieks. Piemājas saimniecība””

Balvu saņēma Kudiņu ģimene, p/s “Zemeņu ielejas”. Līksnas pagasta saimniecībā “Zemeņu ielejas” darbīgā Kudiņu ģimene jau gadus 15 nodarbojas ar zemeņu audzēšanu. Lai arī zemeņu sezona jau sen aiz muguras, darba joprojām pilnas rokas. Tiklīdz beidzas ogu vākšana, sākas ravēšana, stādu tirgošana, lauku uzkopšana līdz pašām salnām. Bet pavasarī uzreiz pēc sniega nokušanas gatavo laukus jaunajai sezonai. Saimniecība audzē ap 20 zemeņu šķirnēm, no kurām sešas ir favorītes.  Galvenokārt ogu noiets ir Daugavpils tirgū, pircējiem ir arī iespēja braukt uz saimniecību un lasīt pašiem, taču pašlasīšanu saimnieki šogad piedāvāja maz, jo raža nebija tik liela. Par pircēju trūkumu nav jāsūdzas, jo “Zemeņu ieleju” ogas jau ir atpazīstamas ar labajām garšas īpašībām un kvalitāti.

Nominācija “Gada lauksaimnieks. Zemnieku saimniecība”

Balvu saņēma Ilmārs Kriškijāns, z/s “Ciemiņi”.

Zemnieku saimniecības pamatdarbība ir piena ražošana un graudaugu audzēšana. Pašlaik 130 govis tiek turētas nepiesietā turēšanas sistēmā, kur govis tiek slauktas ar diviem slaukšanas robotiem, kuri iegādāti, īstenojot projektus. Šogad atbalstīts LAD projekts, kura realizācijas rezultātā tiks izbūvēta jauna slaucamo govju kūts, aprīkota ar dažādām iekārtām. Domājot par attīstību, katru gadu tiek iegādāta jauna, moderna lauksaimniecības tehnika. Darbā tiek izmantotas jaunākās tehnoloģijas. Z/s īpašnieks Ilmārs Kriškijāns kopā ar brāļiem un algotajiem strādniekiem neliedz palīdzību arī kaimiņu saimniecībām.

Nominācija “Gada jaunais uzņēmums”

Balvu saņēma Līksnas uzņēmējs Gatis Vorošens, SIA “WELD PRO”.

Tikai pirms gada Augšdaugavas novada Līksnas pagastā izveidots jauns uzņēmums SIA WELD PRO, bet jau gada laikā tas uzņēmis pamatīgus apgriezienus, savukārt Līksnas pagastā ir sakārtota kāda degradēta vieta. 

Vietējais puisis Gatis Vorošens iegādājies pussabrukušo bijušās katlumājas ēku Līksnas ciematā, kur kopā ar kompanjonu novadnieku Denisu Galonski izveidojis metālapstrādes uzņēmumu un radījis vairākas darbavietas vietējiem iedzīvotājiem. Uzņēmums piedāvā metināšanas un metālapastrādes pakalpojumus, CNC plazmas griešanas pakalpojumu, izgatavo uz pasūtījumu dažādas metāla konstrukcijas celtniecībai, angāru būvniecībai, noliktavām, ražošanas iekārtām un telpām.

Šogad konkursā piešķirtas arī vairākas speciālās balvas. Speciālo balvu nominācijā “Jauns tūrisma pakalpojums” saņēma brīvdienu mājas “Meijas nams” īpašnieki Ivdru ģimene, nominācijā “Mūsdienīga amatniecība” saņēma serumnīcas “Dzīvie” īpašniece Agnese Irbe, nominācijā “Par kultūrmantojuma saglabāšanu” biedrības “Spole” rokdarbu kopai “Māra” (vadītāja Olga Dogžina).  

Pašvaldības Pateicības par dalību konkursā saņēma nagu kopšanas studijas “Skaistuma ābece” īpašniece Anita Baboriko, SIA “Raptors park” īpašnieks Aleksandrs Kalačovs, zemnieku saimniecības “Dravnieki” īpašniece Inguna Spūle, biedrība “Līksnas draudzes biedrība” (vadītāja Elita Skrupska), biedrība “Višķu attīstībai” (vadītājs Jānis Vanags), individuālais komersants “Višķezers” (vadītāja Inese Jakobsone).

Klātesošos sveica un savas balvas sadarbības partneriem pasniedza Lauku atbalsta dienesta Dienvidlatgales reģionālās lauksaimniecības pārvaldes vadītāja Ināra Lukaševiča, Latgales uzņēmējdarbības centra vadītājs Andris Kucins, Latvijas Lauku konsultācijas un informācijas centra Daugavpils biroja vadītāja Anita Miltiņa, ALTUM pārstāvji Guntars Vanags un Vita Pučka, kā arī partnerības “Kaimiņi” vadītāja Inga Krekele.

Klātesošos ar saviem priekšnesumiem priecēja akordeoniste Olga Čapule, Daugavpils breika skola “Faktory Kingz”, Dvietes pagasta Kultūras nama deju kopa „Atkal” un Subates Kultūras nama līnijdeju grupa

“Līnijdejotājas.”

Teksts, foto: Inese Minova

Lāčplēša diena Ilūkstē