“Zemeņu ielejās” rosība nekad nebeidzas

AKTUĀLI

Līksnas pagasta saimniecībā “Zemeņu ielejas” rosās darbīgā Kudiņu ģimene, kas jau gadus 15 nodarbojas ar zemeņu audzēšanu. Lai arī zemeņu sezona jau sen aiz muguras, darba joprojām pilnas rokas. Tiklīdz beidzas ogu vākšana, sākas ravēšana, stādu tirgošana, lauku uzkopšana līdz pašām salnām. Bet pavasarī uzreiz pēc sniega nokušanas gatavo laukus jaunajai sezonai.

Saimniece Skaidrīte Kudiņa atzīst, ka savulaik izvēlējusies audzēt zemenes, jo pašai šīs ogas ir vismīļākās. “Esmu gan raudājusi, gan nagi bija visi no ravēšanas atgājuši nost, bet vienalga katrs pavasaris nāk, kad mēs gaidām tās pirmās odziņas, ar tādu prieku. Es laikam ne pret ko citu nemainītu. Jo tās ir garšīgas, skaistas. Kad ir pirmās zemenes, mani tas it kā paceļ,” saka Skaidrīte.  

Laikapstākļi zemenēm šogad gan nebija īpaši labvēlīgi. Zemeņu stādi cieta no pavasara salnām, vēlāk uznāca ilgstošs sausums, taču katrā situācijā saimnieki atrod izeju un cenšas saskatīt pozitīvo. Lai arī zemeņu raža šovasar bija uz pusi mazāka, toties cena uz pusi augstāka un ogas saldākas. “Bija ļoti garšīgas. Nesalīdzināmi garšīgākas nekā citus gadus. Ja ir lietus, ogas ir skābas, un pircēji jautā, vai nav skābas. Šogad tādu jautājumu vispār nebija. Prieks, ka ir tik saldas un kvalitāte ogām bija ļoti laba, tās nepuva, bija sausas.”

Saimniecība audzē ap 20 zemeņu šķirnēm, no kurām sešas ir favorītes.  Galvenokārt ogu noiets ir Daugavpils tirgū, pircējiem ir arī iespēja braukt uz saimniecību un lasīt pašiem, taču pašlasīšanu saimnieki šogad piedāvāja maz, jo raža nebija tik liela. Par pircēju trūkumu nav jāsūdzas, jo “Zemeņu ieleju” ogas jau ir atpazīstamas ar labajām garšas īpašībām un kvalitāti. 

Nākamgad ražojošu zemeņu platības sasniegs jau piecus hektārus. Ja daba saudzēs, saime būs ļoti noslogota, teic saimniece. Ogām nobriestot, tās tiek lasītas katru dienu, tiklīdz sāk aust gaisma un līdz tumsai, tāpēc šis laiks ir ļoti saspringts.

Ģimenē visi pienākumi ir sadalīti. Skaidrīte ar vīru dara visu melno darbu dārzā, mēslo, stāda un ravē. Meita Evita, kas 6. kursā studē medicīnu, ir galvenais menedžeris, kārto visu saimniecības dokumentāciju, raksta projektus un arī tirgo ogas, seko ogu kvalitātei. Palīdz arī pārējie trīs bērni.

Lai attīstītu saimniecību, tiek īstenoti projekti, lai var iegādāties tehniku un iekārtas produkcijas pārstrādei. Ir iegādāts traktors, stādāmā mašīna, cisu ieklājējs un smalcinātājs, pļaujmašīna un ravējamā mašīnu. Šī tehnika gan nav jauna, bet lietota, saimnieki paši pielabo, ja ir nepieciešamība. “Esam atbildīgi, neko jaunu nepērkam, kamēr strādā vecais, tikmēr darbojamies ar to. No jaunām iekārtām, kas ir zemeņu pārstrādei, esam iegādājušies saldētavu, ir plāns pārdot saldētas ogas. Nopirkām džema katlu, kur varētu vārīt gan zemeņu, gan aveņu, varbūt arī melleņu ievārījumu. Un pats lielais un galvenais ir sublimēšanas iekārta, kur zemā temperatūrā un ar vakuumu tiek dabūts ūdens ārā no ogas un paliek tādi kraukšķīši. Tur plānojam sublimēt visu, kas sanāks, galvenais ir iemācīties,” stāsta saimnieku meita Evita Kokina un aicina nogaršot sublimētas zemenes, kas vai kūst uz mēles.

“Zemeņu ielejās” tiek audzētas arī avenes un krūmmellenes, kas šogad dos pirmo ražu. Dārzā aug ķiploki, gurķi un pat arbūzi. Saimniecība audzē pārdošanai ne tikai ogas, bet arī ogu un dārzeņu stādus. Zemeņu stādus parasti tirgo pavasarī. Skaidrīte stāsta, ka šogad stādiem bija mazāks pieprasījums: “Varbūt cilvēki paši sasēj sev, varbūt līdzekļi neļauj iegādāties tik daudz kā gribētos. Ja salīdzina ar pagājušo gadu, stādiem noiets bija mazāks. Bet tāpat tirgojam, nu jau ir trīs siltumnīcas.”

Skaidrīte atrod laiku arī iekopt krāšņas puķu dobes un gatavo ļoti gardas Pavlovas kūkas, kuru rotāšanai noder pašu audzētās ogas. Neskatoties uz lielo noslogotību, ģimene rod iespēju arī atpūsties. “Ja ļoti grib, var visu paspēt un izdarīt,” saka Skaidrīte.

***

Šogad saimniecība “Zemeņu ielejas” izvirzīta Augšdaugavas novada pašvaldības konkursa “Saimnieks 2023” nominācijā “Gada lauksaimnieks”.

Teksts, foto: Inese Minova

Smilšu pārvērtību konkurss Ilūkstes PII “Zvaniņš”