Pavasara palus Daugavpils novadā prognozē aprīlī

AKTUĀLI

Saskaņā ar jaunākajiem datiem, šobrīd Daugavas upes līmenis Daugavpils novada teritorijā ir 1.91m, pēdējo divu diennakšu laikā tas kāpis par 24 centimetriem (dati 15.03.2018.). Kā liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati, ledus biezums marta sākumā turpināja intensīvi palielināties, tomēr tas ir plānāks nekā ierasts šajā laikā. Prognozējas, ka ledus uzlūšana var sākties tikai marta beigās Latvijas rietumu daļas upēs, un aprīļa sākumā – austrumdaļas upēs.

Pavasara palu sākums un raksturs atkarīgs no pavasara procesa attīstības straujuma un nokrišņu daudzuma martā. Pavasara palu maksimālie līmeņi gaidāmi no marta beigām līdz aprīļa otrajai dekādei. Gaidāmais ūdens līmeņa paaugstinājums Daugavā paredzams 2-5 metri, situācija var atšķirties Jēkabpils – Pļaviņu posmā. Daugavas ledus iešanas laikā bīstami ledus sastrēgumi un zemāko vietu applūšana tradicionāli veidojas Jēkabpils – Pļaviņu posmā, lejpus Jersikas, kā arī Līksnas – Nīcgales posmā.

Daugavpils novada pašvaldības izpilddirektora vietnieks Aleksandrs Aizbalts gan pieļauj, ka Daugavas līmenis varētu arī pārsniegt kritisko 5 metru atzīmi, kad pali pāraug plūdos.  “Ledus ir diez gan biezs – ap 20 centimetri. Tāpat jārēķinās ar situāciju Baltkrievijā – tur arī ir liels ledus apjoms un arī sniega segas daudzums ir sasniedzis 40 centimetrus. Tā ir masa, kas virzīsies uz mūsu pusi, un šaubos, ka Daugava ir spējīga caurlaist šādu ūdens masu,” savu prognozi sniedza A.Aizbalts.

Jāatzīmē, ka pašvaldības rīcībā ir apkopota informācija par Daugavpils novada applūstošajām teritorijām – tas ir Kalkūnes, Laucesas, Līksnas, Nīcgales, Sventes un Tabores pagasts. Kopumā applūstošā teritorija aizņem 5309 hektārus, no kurām 80% platības atrodas Līksnā un Sventē. Tāpat apzināts māju, iedzīvotāju, bērnu un mājlopu skaits, kas uzturas apdraudētajās teritorijās. Teritorijā atrodas 1209 mājas, tomēr vairums no tām ir vasarnīcu kooperatīvos, kur iedzīvotāji pastāvīgi nedzīvo. Šajās teritorijās deklarēti 236 cilvēki (tostarp 22 bērni) un reģistrēti 203 mājlopi (vairākums no tiem atrodas četrās lielās saimniecībās).

Aicinām iedzīvotājus iepazīties ar rekomendācijām, kā rīkoties plūdu draudu vai plūdu gadījumā. Ar šī rekomendācijām var iepazīties šeit.

Foto – Plūdi Daugavpils novadā 2013. gadā

Sabiedriskā apspriešana Naujenes pagastā