Muzeju nakts Augšdaugavas novadā – izzināt un iegūt, pētīt un saprast

AKTUĀLI

18.maijā Latvijas muzeji divdesmito reizi piedalīsies starptautiskajā Eiropas muzeju akcijā “Muzeju nakts”.  Šogad akcijas tematika saistīta ar Starptautiskās Muzeju dienas tēmu “Muzeji izglītībai un pētniecībai”. "Muzeju nakts 2024" vienojošā tēma Latvijas muzejos – izzināt un iegūt, pētīt un saprast.  Arī Augšdaugavas novada muzeji Latgalē un Sēlijā ir atvērti apmeklētājiem ar savu daudzveidību, lai izzinātu un iegūtu, pētītu un saprastu.

Bebrene

"Kā murrā dzirnavas?’’

Muzeju naktī" Bebrenes Dzirnavu durvis būs atvērtas apmeklētājiem no plkst. 19.00 līdz 24.00. Viesi aicināti doties pastaigā pa dzirnavām, lai izzinātu, izpētītu un saprastu dzirnavu darbību.

☛ Plkst. 19.00 pie dzirnavām Dvietes pagasta kultūras nama amatierteātra "Nebēdnieki" izrāde "Vasarsvētku jampadracis".

☛ Plkst. 20.00 ekskursija dzirnavās vietējā gida pavadībā. Tās laikā dzirnavas tiks iedarbinātas, ļaujot apmeklētājiem aplūkot un ieklausīties, kā reiz dūkuši miltu, putraimu un grūbu gaņģi. Laukakmeņu mūris, vēsais gaiss, miltu smarža apvīs katru dzirnavu apmeklētāju ar senatnes auru.

Kontaktinformācija: T. 25155458, turisms@bebrene.lv

"Kā savijas tagadne un pagātne?"

"Muzeju nakts" laikā Dvietes senlejas informācijas centrs "Gulbji" būs atvērts no plkst. 19.00 līdz 24.00.

Apmeklētājiem būs pieejams viss plašais Augšzemes sētas "Gulbji" piedāvājums, kur varēs iepazīt senatni, sākot no Ledus laikmeta atkāpšanās līdz mūsdienām. Viesi īpaši gaidīti ielūkoties bebra istabā un nogaršot slaveno bebra muskusu. Apmeklētājiem būs iespēja pielaikot un iemūžināt sevi fotogrāfijās Akmens laikmeta tērpā, Sēlijas arheoloģiskajā tērpā un Sēlijas etnogrāfiskajā tautastērpā.

Kontaktinformācija: T. 26109353, veidavieta@gmail.com

Vabole

‘’Ieklausies – sadzirdēsi, ieskaties - ieraudzīsi”

Skrindu dzimtas muzejs būs atvērts apmeklētājiem no 16:00 – 23:00

☛ No plkst.17:00 – 19:30  atklāsim sava novada kultūras daudzveidību, tiekoties ar dažādu nozaru pārstāvjiem, ieklausīsimies stāstos un iepazīsim viens otru;
☛ No plkst.19:30 – 22:00  muzeju nakts pasākuma laikā varēs skatīt dažādus video demonstrējumus, iepazīties ar daudzām jaunām  izstādēm, piedalīties meistardarbnīcās un sadziedāties kopā ar muzikantiem, baudīt muižkunga zupu, lauku ziedu tēju un citus našķus. Apmeklētājiem būs iespēja iegādāties dažādus koka darinājumus, austas, pītas un vītas jostiņas, un veselīgas zāļu tējas.

Kalkūne

Ceļojums garām Berķenelei  uz Medumiem

No plkst. 11.00 līdz plkst. 15.00, Raiņa mājā Berķenelē

- Annas Pommeres izstādes "Griķu medus" atklāšana (Annas Pommeres mākslas darbos atspoguļojas 20. gadsimta sarežģītās un postošās vēstures notikumi un rūgtenais griķu medus ir viens no ģimenes atmiņu stāstu simboliem viņas darbos.)

- Anneles Slišānes izstādes "100 deči Latvijai" atklāšana (Simtgadīgās stellēs Latgalē un Rīgā veikti eksperimenti ar dažādiem materiāliem, dodoties jaunos tekstila meklējumos, izrādot cieņu dabai un kultūrvēsturiskajam mantojumam. Berķenelē tiks eksponēti 15 Anneles deči).

- Mākslinieciska koprades aktivitāte - "Bišu stropu apgleznošana" (Raiņa mājā Berķenelē šogad atgriezušies dažādi seni bišu stropi. Lai atjaunotu Raiņa mājas Berķenelē ainavu, kāda tā redzama Vitālija Kalvāna gleznā "Berķenele" (20. gs. 60. gadi), tie tika restaurēti un mēs aicinām "Muzeju nakts" apmeklētājus kopīgi iesaistīties to apgleznošanā.)

- Biškope Gunta Some "Muzeju nakts" apmeklētājiem piedāvās dažādas medus un citu bišu produktu meistarklases, degustācijas.

- Jaunākajiem "Muzeju nakts" apmeklētājiem tiks piedāvātas atraktīvas rotaļas un spēles brīvā dabā.

Medumi

Pirmā pasaules kara muzejs Medumos aicina uz muzeju nakts programmu

☛ Plkst. 15.00 – 21.00 Pirmā pasaules muzeja ekspozīcijas apskate;
☛ Plkst. 18.00 - 20.00  Magnētiņu veidošanas meistarklase kopā ar amatu meistaru;
☛ Plkst. 16.00 – 18.00 foto orientēšanās un topošo karavīru interaktīva spēle.


☛ Plkst. 13.00-21.00 no J. Stikāna privātas kolekcijas vizuālo, rakstisko un lietisko avotu izstāde pie Pirmā pasaules kara bunkura līdzās Ēģiptes luterāņu baznīcai. GPS;55.74; 26,30.

Pirmā Pasaules kara un 20.gs. artefaktu R.Stikāna privātkolekcija Jaunatnes iela 4, Medumi. Raimonds Stikāns, tālr. 25960552
Privātkolekcijas apmeklēšanas laiks no plkst. 15:00 līdz 21:00.
Iepazīšanās ar kolekciju, 1. un 2. pasaules karš, vietējā novadpētniecība, stāstījums par vēsturisko artefaktu meklēšanu ar metāldetektora palīdzību. Kā atrast vietas meklēšanai? Iepazīšanās ar budžeta metālmeklētāju. Īsa ekskursija Medumu pagasta vēsturē.  Piedāvājam 3 - 4 cilvēku grupai iespēju izbraukt ar metālmeklētāju. Ieeja par ziedojumiem.

Vecsaliena

Muzeju nakts Vecsalienas muižas pilī
18. maijā no plkst. 18.00 līdz 24.00 sadarbībā ar biedrību “Lauku studija” Vecsalienas muižas pilī notiks pasākums “Izgaismo pili”.  Šī gada uzdotā tēma Muzeju nakts pasākumiem ir “Izzināt un iegūt, pētīt un saprast”. Organizatori sarūpējuši programmu apmeklētājiem ar dažādām aktivitātēm un norisēm: meistarklase un gleznu izstāde, pastaiga pa muižas parku un pili, pagasta vietējo kolektīvu un īpašo viesu uzstāšanās, koncerts “VIVA LA MUSIC” un viesmākslinieki, deju kolektīvi un pasākuma kulminācijā – gaismu šovs “Staro muižas pils” ar stāstu “Leģenda par pili”.

Naujene

Naujenes Novadpētniecības muzej pamatekspozīcijas Skolas ielā 1, Naujenē

☛ 15.00-24.00
Apmeklētājiem durvis ver jaunās izstādes:
* Vēstures izstāde “Juzefovas stacija: ceļojums laikā”
* Izstāde no muzeja krājuma “Valentīnas Zeiles dažādās sejas: dzejniece”
* Izstāde “Livonijas ordeņa Dinaburgas pils senlietas muzeja krājumā”

Brīvdabas izstāde muzeja teritorijā “Novadnieku dzīvesstāsti IV”

☛ 15:00 - 23:00 "Pētījumu un atklājumu stacija”

Dabas ekspozīcija “Sirdsdaugava”

Pētīsim Juzefovas parkā konstatēto reto gliemežu sugu – liellūpas vīngliemezi, iejutīsimies arheologu lomā, iepazīsim viduslaiku bērnu rotaļlietu – kaula rūceni. Darbosimies ar darba burtnīcu.

☛ 15:30 - 16:00
Ekskursija ar gidu jaunajā muzeja vēstures izstādē “Juzefovas stacija: ceļojums laikā”.
II stāva ekspozīciju zāle

☛18:00- 22:30
Literāro un tautas pasaku seansi “Vecmāmiņas pasakas”.
II stāva ekspozīciju zāle
* Pasaku seansi latviešu valodā plkst. 18:00, 19:00, 19:30, 20:00, 21:30 un 22:00.
Klausīsimies Vizmas Belševicas pasakas "Protu, protu" un "Runcis un pelīte", Jākoba Grimma, Vilhelma Grimma pasaku “Trīs sivēntiņi” un latviešu tautas pasaku “Nabaga saimnieks”.
* Pasaku seansi krievu valodā plkst. 18:30, 21:00 un 22:30.
Klausīsimies Jākoba Grimma un Vilhelma Grimma pasakas “Brēmenes muzikanti” muzikālo interpretāciju V.Livanova  un J.Entina izpildījumā, 1969. gada ieskaņojums.

☛ 16:00-18:00 Inas Vaikules darbnīcas “Pītenis” mazcimdiņu adīšanas meistarklase pieaugušajiem ar priekšzināšanām (līdzi jāņem savas adāmadatas)
II stāva ekspozīciju zāle;

☛ 16:30 - 22:00
Nodarbība-konkurss “Iepazīsim lauku sētu”
Sākums muzeja dabas ekspozīcijā “Sirdsdaugava”, turpinājums “Slutišķu sādžā”;

☛ 17:00-23:00
Kafijas baudīšana dzelzceļa stacijas bufetē
II stāva ekspozīciju zāle;

☛ 15:00- 24:00
Radošā darbošanās izstādē “Rokdarbu tradīcijas Daugavas ielejas teritorijā” apgūstot krustdūriena pamatus.

Ekspozīcijas “Slutišķu vecticībnieku lauku sēta”, “Upānu sēta”

☛ 16:00 - 16:30; 18:30 - 19:00
Ekskursija izstādē “Tradicionālais vecticībnieku apģērbs”

☛ 16:30 – 20:30
Radošā darbošanās bērniem un pieaugušajiem izstādē “Tradicionālais vecticībnieku apģērbs”, apgūstot izšuvumu krustdūriena tehnikā

☛ 17:00 - 20:00
Augšdaugavas novada biškopības tradīciju izzināšana izstādē “Dore, bluķis, strops” un vaska sveču veidošana

☛ 16:00 - 21:00
Nodarbība-konkurss “Iepazīsim lauku sētu”
Sākums ekspozīcijā  “Upānu sēta”, turpinājums Naujenes Novadpētniecības muzejā

☛ 16:00 - 21:00
Upānu sētas” un “Slutišķu vecticībnieku lauku sētas” ekspozīciju apskate

Informē, saņem un uzzini - lejupielādē savā viedtālrunī jauno lietotni "112 Latvija"!