14. jūnijs – Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena

AKTUĀLI

Šī gada 14. jūnijā aprit 81 gads, kopš Padomju Savienība pēc Latvijas okupācijas organizēja pirmās masu deportācijas, kuru laikā notika Latvijas iedzīvotāju masveida izvešana uz PSRS Sibīrijas, Tālo Austrumu un Tālo Ziemeļu apgabaliem. Kopumā šajā naktī no Latvijas tika izvesti vairāk nekā 15 000 cilvēku - tostarp slimi un veci cilvēki, bērni un zīdaiņi.

Pieminot šos traģiskos notikumus, šajā dienā visā Latvijā notiek dažādi piemiņas pasākumi. Lai arī laikapstākļi apgrūtina dalību piemiņas pasākumos, ikviens var veltīt kaut nedaudz laika vēstures stundai.

Pērn pēc prezidenta E. Levita ierosmes tika organizēts pasākums “Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām”. Karšu izdevniecība “Jāņa sēta”, pamatojoties uz Latvijas Valsts arhīva veidoto 1941. gada 14. jūnijā deportēto Latvijas iedzīvotāju sarakstu un tajā norādītajām vēsturiskajām adresēm, izveidoja digitālo karti deportetie.kartes.lv. Tās sadaļā “Deportētie iedzīvotāji” tumšas krāsas apļi kartē apzīmē izsūtīto iedzīvotāju dzīvesvietu 1941. gadā – spiežot uz izvēlētā punkta, kļūst redzams saraksts ar informāciju par cilvēkiem (skaits, vārds, uzvārds, vecums), kuri no konkrētās vietas tika izsūtīti.

Naujenes Novadpētniecības muzejs pērn veica šo notikumu vēsturisko izpēti Daugavpils novadā, ar šo pētījumu varat iepazīties šeit.

Savukārt Naujenes tautas bibliotēka izveidojusi virtuālo izstādi, ko var aplūkot šeit

"Skolas soma" Jaunpilī