Ziepes un hidroelektrostacija

Izglītība

27.09. Randenes pamatskolas 6.-9. klases skolēni projekta "Latvijas skolas soma" ietvaros devās mācību ekskursijā uz Jēkabpils Amatnieku sētu, Ķeguma HES un Kokneses pilsdrupām.

Apmeklējot Amatnieku sētu, skolēniem bija iespēja iepazīties ar ziepju gatavošanas vēsturi, uzzināt kā radušies ziepju nosaukumi un kādas mazgāšanās paražas ievēroja augstmaņi senatnē. Toties pēc tam visiem bija iespēja izgatavot savas ziepes. Par pamatu bija ņemti dabīgie materiāli (kaltētas piparmētras, kumelītes, jasmīns, lavanda), dažādas ēteriskās eļļas un ziepju masa. Un, protams, katrs skolēns savas izgatavotās ziepes varēja paņemt līdzi.

Ķeguma HES muzejā randeniešiem notika izzinoša nodarbība "Kā tapa Latvenergo hidroelektrostacijas". Tā sniedza ieskatu enerģētikas pirmsākumos Latvijā , un par to, kā cēla Ķeguma, Pļaviņu un Rīgas hidroelektrostaciju. Pēc nodarbības skolēni varēja apskatīt muzeja eksponātus, daudzus no tiem pat paņemt rokās.

Atpakaļ ceļā autobuss piestāja Kokneses pilsdrupās. Apmeklējot tās Randenes skolas audzēkņiuzzināja, ka pils tikusi celta neilgi pēc 1209. gada. Un ka tā bija viena no lielākajām un labāk nocietinātajām pilīm, kas izvietojās nozīmīga tirdzniecības ceļa - Daugavas labajā krastā. Kopš 1701. gada 25. jūlija pils nav apdzīvota, jo tieši šajā datumā sakšu pulkvedis Bose pavēlēja uzspridzināt abus pils rietumu torņus.

Sk. Ilona

Eiropas sporta nedēļa Lāču pamatskolā