Ziedo asinis, lai glābtu dzīvības

AKTUĀLI

6. martā Augšdaugavas novada domes telpas uz dažām stundām pārtapa par Asinsdonoru centru, pulcinot lielā skaitā novada pašvaldības un pagastu darbiniekus, kā arī novada iedzīvotājus uz donoru dienu. Pašvaldības telpās arī iepriekš ir notikusi donoru diena, taču šoreiz donori atsaucās aicinājumam palīdzēt ilggadējam pašvaldības darbiniekam, kurš jau ilgstoši sirgst ar smagu slimību un kuram nepieciešamas donoru asinis. Atsaucība bija negaidīti liela, nodot asinis pieteicās 65 cilvēki, no tiem 12 asinis nodeva pirmo reizi. Daudzi pašvaldības darbinieki nodeva asinis individuāli jau pirms šī kopīgā pasākuma.

Augšdaugavas novada pašvaldības Sociālā dienesta vadītāja Anna Jegorova ir patīkami pārsteigta par cilvēku atsaucību un ir pateicīga ikvienam, kurš ziedoja savas asinis, lai glābtu kādam dzīvību. “Donoru diena domāta cilvēkiem, kuriem praktiski nav tik lielas iespējas palīdzēt ar medikamentiem un dažādām procedūrām, bet ir vajadzīgas asinis, kas ir dzīvības devējs mūsu iedzīvotājiem. Šodien jāsaka milzīgs paldies, ka novada domes vadība atļāva mums izmantot telpas, jāsaka paldies Rēzeknei, ka viņi atbrauca, un milzīgs paldies maniem sociālajiem darbiniekiem, jo katrs sociālais darbinieks savā pagastā izskaidroja cilvēkiem, kāpēc mums šodien tieši vajadzīga tāda diena, kāpēc mums vajadzīgas asinis,” teica A. Jegorova.

Organizēt donoru dienu palīdzēja Valsts asinsdonoru centra Latgales filiāles darbinieki. Plānoto divu stundu vietā donoru pieņemšana ilga divtik ilgi, donoru centra darbiniekiem strādājot bez atelpas, taču viņi pauda gandarījumu par tik lielu cilvēku pieplūdumu, jo donoru asinis ir ļoti nepieciešamas un gandrīz pastāvīgi jūtams to deficīts.

Valsts asinsdonoru centra Latgales filiāles ārsta palīgs Marina Filipova  atzīst, ka ar vienu asins nodošanas reizi var izglābt dzīvību trim cilvēkiem. “Donoru asinis tiek izmantotas asinspārliešanai, onkoloģiskiem pacientiem, lielu traumu un apdegumu gadījumā, ja notiek avārija, grūtniecēm. Par donoru var kļūt jebkurš vesels cilvēks vecumā no 18 līdz 65 gadiem, ar svaru ne mazāku par 50 kg. Svarīgi ir ievērot hemoglobīna rādītājus, to var pārbaudīt uz vietas. Sievietēm norma ir no 12,5, bet vīriešiem – no 13,5. Uz vietas donors aizpilda anketu, mēs veicam pārējās pārbaudes. No rīta donoram ir jāpaēd sātīgas veselīgas brokastis, jādzer daudz šķidruma. Regulāri nododot asinis, var palīdzēt glābt citus cilvēkus,” saka Marina Filipova. 

Daudzi pašvaldības darbinieki jau ir pieredzējuši donori, tostarp Augšdaugavas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Rasčevskis, kurš asinis nodevis jau vismaz 60 reizes. “Zinu, ka asiņu vienmēr trūkst, tāpēc jādomā par līdzcilvēkiem. Šodien esam atsaukušies, lai palīdzētu savam kolēģim Jānim Vansovičam ar donoru asinīm. Taču visumā ir pozitīvi, ka ir atsaukušies tik daudzi cilvēki.”

Regulāri asinis nodod arī Višķu pagasta Kultūras centra vadītājs Sandis Ulpe. “Ja ir iespēja nodot asinis, kāpēc gan ne. Es vienmēr esmu piedalījies labdarības pasākumos un aicinu arī pārējos cilvēkus piedalīties, jo, nedod Dievs, jebkuram var gadīties, arī pašam vai ģimenē kādas problēmas, tāpēc vienmēr jāatbalsta citi cilvēki. Sajūta ir laba, ja drīkstētu nodod biežāk, es to darītu.”

Daudzi novada domes un dažādu iestāžu darbinieki asinis kā donori nodeva pirmo reizi un atzīst, ka sajūta ir ļoti laba gan fiziski, gan emocionāli. Pašvaldības Finanšu pārvaldes vadītāja Irēna Timšāne atzīst, ka iepriekš bijusi donors tikai vienu reizi studiju gados, bet šoreiz viņu uzrunāja iespēja palīdzēt kolēģim. “Sajūta ir laba, pati doma, ka tu kādam palīdzi. Ne mirkli nebija šaubu. Paldies medmāsiņām, kuras tik profesionāli veic procedūras un veiksmīgi iedur vēnā, no tā ļoti atkarīga paša donora labsajūta.”  

Donoru asinis ir nepieciešamas vienmēr, bet šobrīd visvairāk trūkst 0- grupas asinis. Informāciju par nepieciešamajām asinsgrupām var atrast asinsdonoru centra mājaslapā www.vadc.lv.

Donori tiek vienmēr gaidīti Daugavpils reģionālās slimnīcas asinsdonoru centrā Viestura ielā 5, pirmdienās, otrdienās, trešdienās un ceturtdienās no plkst. 8:00 līdz 10:00, tālrunis uzziņām: 654 05323.

Augšdaugavas novadā tuvākajā laikā nodot asinis varēs 26. martā Dubnas kultūras namā no plkst. 9:00 līdz 12:00.

Ziedojot asinis konkrētai personai, donoram jānorāda tikai ārstniecības iestāde, kurai ziedojums paredzēts.

Augšdaugavas novada donori vēl ikvienam stipru veselību un drīzu atveseļošanos!

Teksts, foto: Inese Minova

Nekustamo īpašumu izsole (10.04.)