Zemniekiem sākusies vasarāju kulšana, ievāktā raža kritusies, kvalitāte – augusi

AKTUĀLI

Par situāciju lauksaimniecības nozarē un gaidāmo ražu preses konferencē ziņoja LLKC Daugavpils biroja vadītājs Guntars Melnis.

Ziemāju kulšana zemniekiem ir beigusies pagājušajā nedēļā un jau uzsākta vasarāju kulšana. Ziemāju kulšana šogad noslēdzās agrāk, jo pagājušā gada rudenī ziemāji tika iesēti tikai 30 % apmērā no plānotā daudzuma, daudzās novada saimniecībās ziemāji netika iesēti nemaz. Lai arī raža, salīdzinot ar pagājušo gadu, ir sliktāka un kritusies par 30 - 40 %, tās kvalitāte ir augusi, pateicoties vasaras saulainajiem laikapstākļiem. Šogad ir izteikts lopbarības trūkums un daudzās saimniecībās, kurās nodarbojas ar lopkopību, situācija ir ļoti sarežģīta. Tas saistīts ar lopu blīvumu. Ja tas ir pārāk liels attiecībā pret dotās saimniecības lauksaimniecībā izmantojamās zemes platību, tad lopbarību vairāk sagatavot nevar, savukārt jau sagatavotā tiek izbarota. Lopbarības cenas ir strauji kāpušas. Ja pagājušajā gadā viena siena ruļļa cena bija 8 eiro, tad šogad tā cena ir izaugusi līdz 25 eiro gabalā.

“Vairāku pat lielāko saimniecību īpašnieki apsver iespēju veikt lopu likvidāciju, ja ne pilnīgu, tad vismaz daļēju. Zāle šovasar ataug ļoti lēnām, līdz ar to arī ganības atjaunojas ilgāk. Savukārt tas iespaido piena izslaukumu. Ganāmpulku veselība ir kritiska, jo netiek uzņemts proteīns, makro un mikroelementi un citi vitamīni, kas atrodas ganību zālē. Arī situācija dārzeņkopībā šogad ir diezgan kritiska, jo ir nepieciešami daudzi resursi, lai veiktu atklāto lauku kultūru laistīšanu. Tām kultūrām, kas aug zem plēves vai siltumnīcās, neatkarīgi no laika apstākļiem, darbojas laistīšanas sistēmas. Arī zemeņu raža šogad ir bijusi daudz mazāka nekā bija plānots, jo sakarā ar karsto un sauso laiku, tā izkalta. Labāk veicas augļkopības nozarē strādājošiem. Neskatoties uz sausumu, ābolu un plūmju raža būs pietiekama. Labi veicies arī ogu krūmu audzētājiem.

Guntars Melnis norādīja, ka vissmagāk šosezon klājas tieši lopkopībā strādājošiem, un vai situācija mainīsies uz labāko pusi, grūti teikt. Vēl joprojām ūdens ir nepietiekamā daudzumā.

"100 dienas līdz Latvijas simtgadei" Kalupē