Zemeņu ielejas darbīgā saime

AKTUĀLI

Daugavpils novada Līksnas pagasta ”Zemeņu ielejās” saimnieko darbīgā Kudiņu ģimene. Jau 20 gadus viņi nodarbojas ar zemeņu audzēšanu piemājas platībās. Skaidrīte ir zemeņu lauka saimniece, sieva un piecu bērnu māte. Īpašniece atzīst, ka bērnu atbalsts ir ļoti svarīgs viņas darbā, jo īpaši lielu līdzdalību zemeņu lietās ņem Skaidrītes meitas – Zane un Evita. Viņa atzīst, ka abas esot kļuvušas par ”labām rokām”. Taču kopumā laukā dažādos darbos tiek iesaistīta visa ģimene.

”Man pašai ļoti garšo zemenes. Patīk arī kā tās aug, zied. Tas ir mans hobijs. Ar katru gadu man patīk arvien vairāk un vairāk. Pa 20 gadiem daudz kas mainījās. Pašos pirmsākumos ravējām ar rokām, un cenas nebija no tā augstākām – uzpircējiem nācās pārdot par 30 santīmiem kilogramā, bet jau pēdējos 10 gadus tirgojam paši.”

Skaidrīte ar mazāko dēliņu Markusu

Salasītā produkcija tiek tirgota Daugavpilī, gan vietējā tirgū, gan Daugavpils novada Zemnieku vakara tirdziņā. Šajā darbā talkā nāk meita Evita, kura uzņemas pārdevējas lomu. Saimniece skaidro, ka Daugavpils novadā kopumā zemeņu audzētāju ir samērā maz, tomēr konkurence pastāv. Šis aspekts ietekmē arī cenu. Par pircēju trūkumu zemeņu audzētāja nesūdzas – ja ogas tiek atvestas no rīta, tad jau līdz pusdienām vai nedaudz vēlāk atvestās zemenes tiek izpārdotas.

”Tirgū mēdz būt arī tā, ka kāds nodod poļu zemenes par vietējām. Pārpircēji tās pārdod lētāk nekā mēs. Bet ir jāsaprot, ka mūsu zemenes, pirmkārt, ir audzētas šeit Latvijā. Otrkārt, mēs praktiski neizmantojam ķimikālijas. Gala rezultātā mēs novācam apmēram trīsreiz mazāk ogu no hektāra nekā poļi, taču mūsu produkts ir ekoloģisks. Latvijas ogām ir cita, ”vasaras”, garša”.

Saimnieces meita Evita izpalīdz pārdošanā. Zemenes tirgo Daugavpils tirgū un Daugavpils novada Zemnieku tirdziņā

Kopumā par pircēju trūkumu saimniece nesūdzas. Viņai zvana arī pastāvīgie klienti, daudzi interesējas par pašlasīšanu. Iepriekš šādas prakses ”Zemeņu ielejās” nepastāvēja, taču Skaidrīte saka, ka nākamgad šādu iespēju plāno realizēt.

”Zemeņu ielejās” tiek audzētas 30 dažāda veida šķirnes ar skanīgiem nosaukumiem – Sonāte, Pegass, Dukāts, Hanoja, Labmada, Florence, Rumba un daudzas citas. Šogad tiek izmēģinātas divas jaunas šķirnes - Elsanta, Markats. Tiek audzēti un pārdoti arī zemeņu stādi.

Laikapstākļi zemenēm šogad ir samērā labvēlīgi. Intensīvās saules dēļ ogas kļūst sarkanas pārāk ātri, taču saules daudzums ogām nav tik skādīgs kā lielās lietusgāzes, kas mēdz apsist zemenes ar zemi. Turklāt mitrajā zemē mēdz veidoties puve, kas sliktākajā gadījumā var ”apēst” līdz 70 % ražas. Jaunajām šķirnēm stādi ir retāki, kas ļauj samazināt puves veidošanos.

”Pircējiem patīk vizuāli skaistas ogas. Viņi gatavi maksāt dārgāk, pat līdz pieciem-sešiem eiro kilogramā,  ja oga ir skaista. Zemenes augs glītākas, ja izmanto plēvi. To mēs darām jau trešo gadu pēc kārtas, bet iepriekš ravējām nezāles ar rokām. Pamazām attīstāmies, un vēlamies aiziet arvien augstāk un augstāk. Mūsu ģimenes sievietes ir saslimušas ar zemenēm,” skaidro saimniece.

Svaigi nolasītās gardās ogas

Aktīvajā ogu lasīšanas laikā ogas tiek vāktas katru dienu sākot no plkst. 4.00, un tiek vestas uz tirgu. Gulēt sanāk iet ap plkst. 00.00 naktī, līdz ar ko zemeņu vākšanas laiks visai ģimenei ir pārbaudījums.

Katru gadu aktīvā zemeņu sezona atšķiras. Ja pagājušogad jau jūnija sākumā produkcija tika pārdota vairumā, tad šogad tirgot sāka tikai dažas dienas pirms Jāņiem. Tas ir saistīts ar aukstumu, kas šopavasar bija pēkšņi atnācis Latvijā. Stādot zemenes, nācās ģērbt siltu apģērbu – jakas un zābakus. Skaidrīte atzīst, ka kopumā zemeņu audzēšanas darbs ir diezgan sarežģīts, ne katrs spēs to izturēt.

Saimniece atrod laiku arī darboties piemājas dārzā. Tajā ir sastādītas rozes, narcises, margrietiņas un citas puķes. Ir izveidotas arī nelielas vagas, kur aug gurķi un trīs arbūzi, kā arī zaļumi. Divās siltumnīcās tiek audzēti tomāti un steidzināti zemeņu stādi. Vīrs Ivars tanī laikā pats savām rokām remontē māju, jo kādreiz tā tika pirkta sliktā stāvoklī, un pamazām tā tika atjaunota. Visos darbos ģimene paļaujas uz pašu spēkiem.

Ģimenes māja un dārzs

Skaidrīte lepojas ar savu kuplo ģimeni - meitu Zani, kas strādā par sabiedrisko attiecību speciālisti, Evitu, kura studē Rīgas Stradiņa universitātē un ir topošā ārste, jaunāko meitu Baibu, kas vēl mācās vidusskolā, dēliem Miķeli-Jāzepu un jaunāko dēliņu Markusu.

”Dzīvē gadījās tā, ka kādreiz bija pašai jānostājas uz kājām un jāveido savu dzīvi no jauna. Bija vienai jāaudzina bērni. Neredzēju nekādu citu izeju kā tikai aizbraukt ārzemēs, lai varētu uzturēt trīs meitas. Šeit viņas dzīvoja ar auklīti, bet es vācu zemenes siltumnīcās vasaras sezonā. Lielbritānijā biju strādājusi zemenēs, izdevās sapelnīt arī kādu naudiņu. Tas ļāva iestādīt pašai savus laukus.” Saimniece skaidro, ka Latvijā mūsdienās ar zemeņu audzēšanu var nopelnīt tikpat un vairāk, nekā ārzemēs, ja vien rokas aug no pareizās vietas.

No kreisās: Emīls Kucins, Zane Kucina, Miķelis-Jāzeps, Skaidrīte Kudiņa, Ivars Kudiņš ar mazāko dēliņu Markusu

Patlaban zemeņu vākšanas laiks ir praktiski beidzies, un tiek ievāktas vēlīnās šķirnes. Zemeņu stādu rindas izravēs un sapļaus, tādējādi sagatavojot stādījumu nākošajam gadam.

Autors un foto: Dainis Bitiņš

Aicinām dalībniekus Daugavpils novada kopstendam Riga Food 2020 izstādē