Velorallijā apmeklē un sakopj poļu karavīru piemiņas vietas Daugavpils novadā

AKTUĀLI

19. septembrī Poļu kultūras centrs sadarbībā ar Latvijas Poļu savienības Daugavpils nodaļu "Promieņ" organizēja Latgales kampaņas 100 - gadei veltītu veloralliju. Braucienā varēja piedalīties jaunieši un pieaugušie. Apmēram 9 km. garajā distancē dalībnieki apmeklēja četras piemiņas vietas Laucesē un tās apkārtnē: divas poļu karavīru apbedījumu vietas Lauceses katoļu kapos un pieminekļus (krustus) kritušajiem poļiem Daugavpils novadā. Piemiņas vietas tika sakārtotas, bet pie krusta ceļā V674 jaunieši iestādīja tulpes. Latvijas Poļu Savienības priekšsēdētājs Rišards Stankevičs velorallija laikā pastāstīja jauniešiem par Latgales kampaņu, par atbrīvošanas cīņu 1920. g. Daugavpils apkārtnē.

Šogad Latgales kampaņai aprit 100 gadi. 1919. gada 30. decembrī Rīgā tika parakstīts līgums starp Latvijas un Polijas armijas vadībām par kopīgu uzbrukumu Latgalē. Polijas un Latvijas valstu vadītāji atzina, ka, tikai darbojoties kopīgi, ir lielākas izredzes aizsargāt savu suverenitāti. Polija nosūtīja 30 000 karavīru, lai palīdzētu atbrīvot Latgali no boļševikiem. Kopējos spēkus komandēja poļu ģenerālis Edvards Ridzs - Smiglijs. 1920. gada 3. janvārī Polijas un Latvijas spēki stājās cīņā ar uzbrucēju, uzsākot militāro operāciju ar slepenu nosaukumu "Ziema", kas pazīstama arī kā Latgales kampaņa. Jau pirmajā dienā Polijas armija atbrīvoja Daugavpili.

“Poļi grib neatkarību, tikai vēlas, lai tā neatkarība maksātu divus grašus un divus asins pilienus. Bet neatkarība ir ne tikai vērtīga, bet arī dārga”, kādreiz teica Polijas armijas virspavēlnieks Juzefs Pilsudskis. Latgales atbrīvošanas kaujās Latvijas un Polijas armijas bija zaudējušas vairākus simtus karavīru, vairāki tika smagi ievainoti.
Pasākuma mērķis bija ne tikai rosināt jauniešu interesi par vēsturi, kuru viņi var izlasīt mācību grāmatās, bet arī izjust emocijas. "Velorallijam ir jāiedvesmo jauniešus paplašināt savas zināšanas. Ceram, ka mums izdevās ieinteresēt jaunatni ar savas tēvzemes vēsturi un viņi gribēs uzzināt vairāk par saviem senčiem. Pateicoties tādiem novadpētnieciskajiem izbraukumiem jauniešiem ir iespēja kļūt par sava novada vēstures lieciniekiem", saka velorallija organizatore, Poļu kultūras centra vadītāja Žanna Stankeviča.
Latgales kampaņas 100 - gadei veltīta velorallija organizatori izsaka vislielāko pateicību fondam “Pomoc Polakom na Wschodzie” par finansiālo atbalstu.

Avots un foto: Centrum Kultury Polskiej w Daugavpils

Noskaidroti ikgadējā konkursa ”Zelta sietiņš 100/20” laureāti