Noskaidroti ikgadējā konkursa ”Zelta sietiņš 100/20” laureāti

AKTUĀLI

18. septembrī Daugavpils novada kultūras centrā ”Vārpa” norisinājies skatuves runas konkurss ”Zelta sietiņš”. Konkursa pirmsākumi meklējami 2001. gadā, kad tas norisinājās pirmo reizi. Šogad konkurss svin savu 20 jubileju, savukārt 100 jubileju – Raiņa dzejoļu krājums ”Zelta sietiņš”. Kopumā konkursā piedalījās 28 jaunieši no dažādiem Latgales nostūriem.

Ik gadu pasākums norisinājās senajā klētī pie Raiņa mājas Berķenelē, taču šogad Eiropas pārrobežu projekta dēļ, kura ietvaros notiek klēts pārbūves darbi, konkurss tika pārcelts novada kultūras centrā.

Jauniešu konkursa mērķis ir ne tikai popularizēt Raiņa un Aspazijas daiļrades mantojumu, bet arī veidot izpratni par latviešu kultūras vērtībām un sekmēt skolēnu zināšanas literatūrā un attīstīt runas kultūru.

Konkursā piedalījās dalībnieki no Latgales skolām. Skolēni tika sadalīti trīs grupās: 2. – 4. klašu grupā, 5. – 9. klašu un 10. – 12. klašu grupā. Katra skola varēja izvirzīt tikai vienu dalībnieku no katras vecuma grupas, iepriekš savās telpās organizējot 1. atlases kārtu.  Skolēni deklamēja Raiņa un Aspazijas dzeju, lasīja prozas fragmentus par Raiņa dzīvi vai daiļradi. Runas ilgums nedrīkstēja būt ilgāks par 5 minūtēm.

Dalībniekus vērtēja kompetenta žūrija – žūrijas priekšsēdētāja Ināra Mukāne (Daugavpils novada domes Kultūras pārvaldes vadītāja), kā arī Daugavpils teātra aktrises - Līga Ivanova un Inese Ivulāne, Līksnas Kultūras nama direktore, latviešu filoloģe Valentīna Korsiete, Daugavpils novada bibliotēku metodiskā centra vadītāja, Latvijas Nacionālās bibliotēkas konkursa “Nacionālā skaļās lasīšanas sacensība” kuratore – Marina Baranovska un Daugavpils novada Kultūras centra “Vārpa” kultūras pasākumu organizatore, teātra trupas „Trešais variants” aktrise – Anita Lipska.

Kamēr žūrija vērtēja dalībnieku uzstāšanos, klātesošo priekšā uzstājās DNKC ”Vārpa” vokālais ansamblis ”Stage on”.

Daugavpils novada Kultūras pārvaldes vadītāja Ināra Mukāne pateicās visiem dalībniekiem par uzstāšanos. ”Mēs esam pagodināti, ka šī tradīcija – konkurss bērniem un jauniešiem guva tik lielu piekrišanu. Bija grūti izvēlēties labākos, jo dalībnieki bija diezgan spēcīgi,” atzīst Mukāne.

Mazāko klašu grupā pateicības par dalību saņēma Sofija Mirošņika, Gabriela Bružuka, Anastasija Koiro, Margarita Ļisicina, Iveta Boroņenko, Aleksandra Boluža.

Balvu no Izglītības pārvaldes saņēma Viktorija Davidoviča, Berķeneles muzeja balvu saņēma Alise Vilcāne un Linda Krūmiņa.

Galveno balvu ”Zelta sietiņš” par "skaļu, radošu, burvīgu un drošu" uzstāšanos saņem Elīza Vucāne.

5. – 9. klašu grupā Mairitas Folkmanes darinātā speciālā balva ”Zelta sietiņš” tika pasniegta dalībniecei no Balviem – Kristai Arulei. Kā atzīmēja žūrijas locekļi, meitene izcēlās ar ļoti labu latviešu valodu, spēju izveidot kontaktu ar skatītājiem, nododot katram skatītājam teksta galveno domu, kas arī kļuva par ”veiksmes formulu”.

Pateicības rakstus un grāmatas par piedalīšanos konkursā saņēma Ksenija Lukašenoka, Juris Lāčaunieks, Santa Bule, Jelizaveta Lavrenova, Elīna Ķēniņa, Vadims Kozlovs, Guntra Gibala, Elvīra Silova, Dace Moisejonoka, Ksenija Lukašenoka.

Šajā jauniešu grupā tika piešķirtas arī Raiņa mājas Berķenelē speciālās balvas - balvu par labāko izpildījumu saņēma Elza Korsiete un Ingus Purmals. Izglītības pārvaldes balvu saņēma Aleksandra Isajeva (Sventes vidusskola) un Daniella Matvejeva (Randenes pamatskola).

Vidusskolas posmā pateicības par piedalīšanos tika pasniegtas Dacei Jevsejevai, un Evai Marhilevičai.

Skatuves runas konkursa galvenās balvas saņēmēja šajā vecuma grupā un laureāte – Dace Daukšte.

Katram konkursa dalībniekam tika piešķirta dāvana – grāmata. 2. – 4. klašu audzēkņiem dāvināja Jura Kronberga ”Mākoņu grāmatu”, 5. – 9. klašu jauniešiem grāmatu ”Latviešu fabulas lieliem un maziem”, 10. – 12. klašu dalībniekiem Osvalda Zebra ”Māra” grāmatu. Konkursa laureātiem piešķīra arī speciālo balvu – bezmaksas Raiņa mājas Berķenelē apmeklējumu visai ģimenei.

Autors un foto: Dainis Bitiņš

Prezentēs Edgara Vanaga dzejoļu grāmatu “Kristāla sindroms”