Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs apmeklēja Augšdaugavas novadu

AKTUĀLI

16. aprīlī Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs darba vizītē apmeklēja Augšdaugavas novadu. Vizītes laikā E. Rinkēvičs tikās ar Augšdaugavas novada vadību un Latvijas Dzelzceļnieku un satiksmes nozares arodbiedrību pārstāvjiem.

Valsts prezidents viesojās Vaboles pamatskolā, kur apmeklēja vairākas mācību klases, tikās ar skolēniem, pedagogiem, jaunsargiem un gaidām. E. Rinkēvičs uzklausīja jauniešu jautājumus un sniedza atbildes. Jaunieši interesējās, vai viegli būt Valsts prezidentam, vai tas ir bijis sapņu darbs kopš bērnības un cik valodas pārvalda Valsts prezidents. E. Rinkēvičs pastāstīja, ka jaunībā sapņojis strādāt diplomātijas jomā, taču viss dzīvē iegrozījies neplānoti. Pēc bakalaura studijām augstskolā sācis strādāt Aizsardzības ministrijā, kur bija nepieciešami jauni zinoši speciālisti, 15 gadus vēlāk tika ievēlēts par ārlietu ministru un šajā amatā nostrādājis 12 gadus. Tagad, būdams Valsts prezidents, viņš atzīst, ka šis darbs ir ļoti atbildīgs un aizraujošs, jo katra diena nelīdzinās iepriekšējai, var satikt interesantus cilvēkus gan Latvijā, gan ārpus valsts. “Kad jums būs 40 gadi, varat mēģināt, jo saskaņā ar Satversmi tikai no 40 gadu vecuma var kļūt par Valsts prezidentu,” E. Rinkēvičs iedrošināja jauniešus un mudināja  mācīties, iegūt izglītību, tiekties uz mērķiem un nebaidīties kļūdīties.  

Tikšanās laikā pedagogi vēlējās dzirdēt prezidenta domas par lauku nākotni, jo iedzīvotāju skaits sarūk, lauki kļūst tukšāki, jaunieši neatgriežas dzimtajā pusē. E. Rinkēvičs jautāja pašiem jauniešiem, cik daudzi no viņiem vēlas pēc studijām atgriezties dzīvot laukos, taču apstiprinošu atbildi sniedza vien daži. Valsts prezidents uzsvēra, ka uz šo jautājumu nav vienkāršas atbildes, jo pasaule mainās globāli, ienāk modernas tehnoloģijas, mākslīgais intelekts, daudzu profesiju pārstāvji var strādāt attālināti, dzīvojot pat citā valstī. “Tas, ko varam darīt un kam vairāk pievērst uzmanību, ir uzlabot infrastruktūru. Esmu bijis daudzviet Latvijā un redzu daudz sakārtotāku vidi mazajās pilsētās, laukos nekā tajā pat Rīgā. Protams, Rīgā varbūt ir lielākas izklaides iespējas, bet zinu daudzas ģimenes, kuras pārceļas uz dzīvi novados, jo tur ir vienkāršāk audzināt bērnus,” teica E. Rinkēvičs. Viņš piebilda, ka ir grūti apturēt cilvēku aizplūšanu, taču uzsvēra, ka daudzas labās lietas sākas ar skolu, kur par to ir jārunā, jāmudina jaunieši pēc studijām atgriezties. Liela loma esot arī pašvaldību atbalstam, piemēram, izmaksājot stipendijas vai sedzot studiju izmaksas topošajiem speciālistiem. Viņš tomēr cerīgi atzina, ka daudzi, kas savulaik aizbraukuši uz ārzemēm, pamazām sāk atgriezties Latvijā.

Vabolē Valsts prezidents iegriezās arī Skrindu dzimtas muzejā, devās nelielā ekskursijā iepazīt Skrindu dzimtas vēsturi un atstāja piemiņas ierakstu viesu grāmatā.

Vizītes turpinājumā Valsts prezidents apmeklēja Latgales Industriālā tehnikuma Izglītības programmas īstenošanas vietu “Višķi”, kur tikās ar tehnikuma vadību, apmeklēja darbnīcas, lai klātienē vērotu jauniešu praktiskās mācības. Tehnikums 2027. gadā vēlas kļūt par vietu, kur katrs indivīds var iegūt prasmes darbam, lielāku uzmanību pievēršot mācību mobilitātei un darbam ciešā partnerībā ar darba devējiem.

“Profesionālās izglītības iespējas Augšdaugavas novadā sniedz būtisku ieguldījumu visa reģiona izaugsmei. Klātienē iepazinos ar Latgales industriālā tehnikuma izglītības programmas īstenošanas vietu "Višķi", kur augstvērtīgu profesionālo izglītību iegūst jaunieši no visas Latgales. Iepriecina, ka Augšdaugavas novads ļoti aktīvi strādā, lai skola modernizētos un audzēkņu skaits augtu. Skaistais Augšdaugavas novads ir krāšņa Latvijas dabas pērle ar ļoti lielu izaugsmes potenciālu aktīvā tūrisma un viesmīlības jomā. Tā ir vieta, kur satiekas ne tikai Sēlija un Latgale, bet arī radoši, sirsnīgi un strādīgi Augšdaugavas novada cilvēki. Tieši novada kultūrvēsturiskā daudzveidība, seno tradīciju kopšana un dabas krāšņums ir ļoti labs pamats ārvalstu un pašmāju tūrisma piesaistei. Turklāt jebkurā gadalaikā,” pēc vizītes pauda Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.

Augšdaugavas novadā Valsts prezidents apmeklēja arī Višķu amatnieku ciemu, kur tikās ar vietējiem amatniekiem, iepazina klūgu pinēju darbu. Amatnieku ciema saimnieks keramiķis Valdis Grebežs pastāstīja, ka Višķu amatnieku ciems ir iecienīts tūristu apmeklējuma objekts, kur ikviens viesis tiek aicināts ne tikai iepazīt dažādus amatus un vērot amatnieku rosīšanos, bet arī pabarot dīķī mītošās zivis.

Naujenes pagastā E. Rinkēvičs apmeklēja Vasargelišķu skatu torni, no kura paveras skaista ainava uz Daugavas lokiem.
Vizītes noslēgumā Ilūkstes Kultūras un mākslas centrā Valsts prezidents sniedza interviju Latvijas Radio raidījumam “Latgolys stuņde”.

Teksts: Inese Minova

Foto: Inese Minova, Māra Multiņa

Radoša darbnīca “Aitiņ mana sprogainīte”