Valdas Mežbārdes glezniecības izstāde

AKTUĀLI

No 1. septembra līdz 30. novembrim Augšdaugavas novada Naujenes bibliotēkā skatāma mākslinieces Valdas Mežbārdes glezniecības izstāde no Daugavpils Marka Rotko mākslas centra krājuma.

Izstāde ir turpinājums Naujenes bibliotēkas uzsāktajai sadarbībai ar Daugavpils Marka Rotko mākslas centru, veidojot Daugavpils mākslinieku izstāžu projektus. 2023. gada pavasarī bibliotēkā bija skatāma Silvas Linartes izstāde “Abstraktā ainava”.

Gleznotāja Valda Mežbārde ar Daugavpili ir saistīta tieši piecdesmit gadus. 1973. gadā viņa uzsāka darbu Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā kā Mākslas nodaļas vadītāja (1973–1983, 1990–2005), kopš 2005. gada ir Mākslas nodaļas speciāliste, mākslas izstāžu kuratore.  Strādājusi arī kā mākslas pedagoģe Daugavpils Mākslas koledžā “Saules skolā” (1994–1995). Māksliniece ir aktīvi iesaistījusies Marka Rotko vārda popularizēšanā Daugavpilī, vadot izglītojošas ekskursijas Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja Rotko zāles apmeklētājiem un veidojot starptautisko mākslas plenēru “Marks Rotko” ekspozīcijas. Strādā monumentālajā un stājglezniecībā eļļas tehnikā.

Valda Mežbārde ir sajūtu māksliniece, kas savus iespaidus un pārdzīvojumus projicē mākslasdarbos. Ikdienas noskaņas atspoguļojas krāsu, kontrastu un motīvu izvēlē. Valdas Mežbārdes mākslinieciskais un sevis izzināšanas ceļš ir veidojies no krāsās aktīviem un kontrastainiem portretiem līdz lakoniskām un minimālā krāsu paletē gleznotām ainavām, kurās dominē brūnie un melnie toņi. Māksliniece daudz glezno portretus, tostarp pašportretus, gleznās bieži sastopami loga, kastaņu un krasta motīvi. Viņa izmanto savdabīgu krāsas triepienu, niansētu krāsu laukumu sadali un gleznas daudzos plānus, kas palīdz izteikt dziļumu un plašumu.

Valda Mežbārde ir dzimusi 1946. gadā Rīgā. Mākslas izglītību ieguvusi Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā (1958-1964). Studējusi Latvijas Valsts Mākslas akadēmijā (1964-1968). No 1968. gada līdz 1973. gadam strādājusi Latvijas Valsts mākslas muzejā. Izstādēs māksliniece piedalās kopš 1969. gada. Organizējusi ap 15 personālizstādes Daugavpilī, Rēzeknē, Krāslavā, Līvānos, Salaspilī (Latvija), Panevežā (Lietuva), Tronheimā (Norvēģija), Radomā (Polija). Ir bijusi vairāku glezniecības plenēru dalībniece. Latvijas Mākslinieku savienības biedre no 1974. gada, Daugavpils reģiona mākslinieku asociācijas biedre no 1998. gada.

Publicitātes attēls: Valda Mežbārde. Krasts (1997). Kartons, eļļa. 92 x 122.5 cm. Daugavpils Marka Rotko mākslas centra krājums

Nekustamo īpašumu izsoles 4. oktobrī