Turpinās skolēnu vasaras nodarbinātības programma

AKTUĀLI

Piekto gadu pēc kārtas Daugavpils novada dome atbalsta skolēnu vasaras nodarbinātības programmu. Tāpat kā pērn, skolēniem tiek sniegta iespēja strādāt no jūnija līdz augusta beigām. Daži no skolēniem savus darbus jau pabeiguši, taču nākamie tikai sāk strādāt. Šogad programmā iesaistījušies 138 novada un pilsētas skolu audzēkņi.

Programma tiek īstenota ar mērķi sniegt pirmo praktisko pieredzi par darba vidi, paaugstināt praktiskās darba iemaņas, vairot izpratni par profesijām un uzņēmējdarbību, darba tiesiskajām attiecībām un pienākumiem, tādējādi samazinot jauniešu bezdarba riskus nākotnē.

Pirmo gadu skolēniem darbu vasaras periodā piedāvājis būvniecības nams “Kurši”, kas atrodas Naujenes pagasta Vecstropos. Novadniecēm Laurai un Irinai tā nav pirmā praktiskā darba pieredze. Arī Dmitrijam, kas ir novadnieks un šogad absolvējis vidusskolu, šis jau ir ceturtais gads vasaras nodarbinātībā. Kā atzina jaunietis, darbs ir interesants, jo saistīts ar būvniecības nozari. Te tiek gūta gan darba pieredze, gan arī jaunas zināšanas.

Gluži kā pagājušo vasaru, vairāki skolēni ir izvēlējušies strādāt tirdzniecības tīklā. Kalupes pagasta veikala vadītāja Monika Grancovska stāsta, ka vasaras nodarbinātības programma ir labs stimuls bērniem nopelnīt savu pirmo algu, savukārt darbu vadītājiem tā ir laba palīdzība ikdienas darbos. Lai arī skolēniem nostrādātais darba laiks ir atkarīgs no vecuma, gan skolēni, gan darbu vadītāji atzīst, ka darba periodi varētu būt garāki.

Balstoties uz iepriekšējo gadu pieredzi, šogad īpaši atbalstīta ir nodarbinātība lauksaimniecībā. Skolēniem, kuri strādā lauksaimniecības uzņēmumā vai zemnieku saimniecībā kā palīgstrādnieki, tiek piemērota paaugstināta samaksas likme.

Otro gadu pēc kārtas pie uzņēmēja Vara Vilcāna strādā vabolieši Armands un Renārs. Abi puiši norāda, ka galvenais stimuls strādāt tomēr ir alga un tikai tai seko pieredzes uzkrāšana.

Z/S “Kļavas” īpašnieks Varis Vilcāns komentēja, ka darbu ir ļoti daudz, taču vairākas stundas dienā darīt ko vienu viņš neliek, darbus variējot. Armands ar Renāru strādā gan kokapstrādē, gan smēdē, gan vienkāršos lauku darbos, pļaujot un ravējot. Varis Vilcāns piekrīt, ka nodarbinātības programma jauniešiem ir ļoti laba un cer, ka tā turpināsies arī nākamgad.

Višķu pagastā skolēnu darbu vada Jauniešu centra vadītājs Jānis Briška. Špoģu vidusskolas skolnieces Kristiāna un Anastasija palīdz skolas bibliotēkas vadītājas darbos. Vadītāja Ingrīda Kolosovska stāsta, ka meitenes viņai ir labas palīdzes, jo tieši vasara ir tas laiks, kad kārtībā jāsaved grāmatas. “Meitenes līmē grāmatās svīru kodus, kas ir gana laikietilpīgs darbs un es to viena pati neuzspētu”, tā Ingrīda.

Višķu jauniešu centra vadītājs Jānis Briška: “Vakar jauniešu centrā notika ikgadējā revīzija. Meitenes visu sakārtoja, veica inventāra uzskaiti. Nākotnē tas darbs pāraugs nopietnākā formā - organizatoriskā. Viņām jau būs pienākums organizēt dažādus pasākumus bērniem, jauniešiem un ģimenēm. Visi jaunieši, kas strādās šogad pie mums, jau ir ar zināmu pieredzes bagāžu, tie ir jaunieši, kas pierādījuši sevi Jauniešu centra darbībā šī gada laikā un pierādījuši sevi kā cilvēkus, kuriem var uzticēt nopietnus pienākumus”.

Vasaras nodarbinātības programma novadā noslēgsies 25. augustā.

Olga Davidova

 

Dubnas pagasta svētki