Trīs jaunas izstādes Naujenes Novadpētniecības muzejā

AKTUĀLI

 19. maijā Naujenes Novadpētniecības muzejs iesaistījās Starptautiskajā akcijā „Muzeju nakts”, savukārt 20. maijā vēra durvis Starptautiskā tautas mākslas festivāla “Augšdaugava” dalībniekiem. Šajās dienās apmeklētājiem tika atklātas 3 jaunas izstādes.

19. maijā, piedaloties LR zemkopības ministram J.Dūklavam un Daugavpils novada domes vadībai,  tika atklāta izstāde “Vakarēšana jeb supratkas Naujenē. Senie rokdarbi”.

Pērnā gada nogalē Naujenes Novadpētniecības muzejs uzsāka jaunas tēmas pētīšanu, kura ir saistīta ar tradicionālām amatu prasmēm Daugavpils novadā. Uzmanības lokā nonāca Nīcgales un Naujenes pagasti.

Muzeja darbinieki devās uz Nīcgales pagasta Jauno sādžu, lai tiktos ar vecticībnieku kopienas pārstāvjiem un iepazītos ar viņu kultūras mantojumu. Ekspedīcijas laikā tika iegūta informācija par Nīcgales pagasta rokdarbniecēm Genovefu Vanagu, Genovefu Orbidāni un Jenafu Saveļjevu. Rokdarbnieču radinieki labprāt dalījās atmiņās, izrādīja ģimenes albumus un dāvinājumā muzejs saņēma senus priekšmetus. Muzeja krājumu papildinājas arī  Naujenes pagasta iedzīvotajā Viktora Karabeškas dāvinājums – 49 mātes  izšūtās sedziņas un galdauti. Tika apzināti arī rokdarbu tradīciju pratēji un saglabātāji mūsdienās. Muzeja ekspedīciju laikā iegūto priekšmetu bija pietiekoši, lai izveidotu izstādi “Vakarēšana jeb suprātkas Naujenē. Senie rokdarbi”, kuras atvēršanas pasākumu ieskandināja skanīgās Nīcgales dziedātāju balsis.

Muzeju nakts laikā bija skatāms ne tikai Daugavpils novada rokdarbnieču veikums. Valentīnas Zeiles ekspozīciju zālē varēja aplūkot Salacgrīvas novada rokdarbnieces Agras Jēgeres noadīto 1,6 m x 10 m garu fragmentu Lielajam Augšdaugavas musturdeķim. Ceļā uz Naujeni ir jauns 5 m garš deķa fragments ar krāšņiem rakstiem un no sirds nākušiem novēlējumiem.

Muzeju nakts laikā pirmo reizi Naujenes muzejā tika atklāta jauniegūto muzeja krājuma priekšmetu izstāde “Atmiņu šūpulis”. Izstādē var aplūkot nozīmīgākos jauniegūtos eksponātus, kuri no 2016. – 2018. gadam papildinājuši muzeja krājumu. Ir skatāmi priekšmeti, kuri datējami ar 18.gadsimta sākumu,  interesanti 20.- 30. – to gadu eksponāti, kā arī mūsdienās piemirsti, bet vēl visai nesenā pagātnē lietoti padomju laika sadzīves priekšmeti. Muzejs dāvinājumā kopš 2016. gada ir saņēmis 8524 priekšmetus.  Bez sabiedrības atbalsta muzejam nav viegli veidot krājumu, tādēļ Muzeju nakts laikā muzejs godināja dāvinātājus pasniedzot piemiņas suvenīus.

Izstādē bija apskatāma tikai neliela daļa no dāvinātajiem priekšmetiem, tāpēc nelielās grupās muzeja apmeklētājiem bija iespēja apmeklēt muzeja krājuma telpas un iepazīties ar muzeja ikdienas darba aizkulisēm, uzzināt kāds ir uzdāvinātā priekšmeta ceļš līdz izstādei un noslēgumā bija iespēja iesaistīties interesantā aktivitātē un no dāžādiem seniem priekšmetiem pamēģināt izveidot savu izstādi.

Savukārt 20.maijā Naujenes muzeja ekspozīcijā „Slutišķu vecticībnieku lauku sētā“  tika atklāta  izstāde „Kaimiņu stāsts. Jaunā sādža“. Tas ir stāsts par Nīcgales pagasta Jauno sādžu, kurā kādreiz bija 70 vecticībnieku mājas ar iekoptām saimniecībām.  Krievu zemnieku sādža Nīcgales pagastā izveidojās ap 1784. gadu. Mūsdienās sādžā saglabājušās tikai nedaudzas mājas.

Vairāk kā desmit gadus vecticībniece Anfisa Smagare vāc, pieraksta un apkopo Jaunās sādžas vecticībnieku vēsturi.  Pateicoties Anfisai Smagarei, Līdei Vanagai, Mihailam Saveļjevam, Raidai Sokolovai, Nikolajam Vasiļjevam, Irinai Šeršovai un Agripinai Saveļjevai kaimiņu sādžas stāsts un vecticībnieku sētās izmantotie sadzīves priekšmeti būs skatāmi muzeja ekspozīcijā līdz tūrisma sezonas noslēgumam.

Informāciju sagatavojusi: Evita Kusiņa - Koļesņika Naujenes Novadpētniecības muzeja direktore FOTOGALERIJA

Arī šovasar Daugavpils novada pašvaldība skolēniem piedāvā iespēju strādāt