Svētku sajūtas Naujenes Novadpētniecības muzeja izstādē “Daudz laimes!”

AKTUĀLI

Jau pavisam drīz Ziemassvētki un Jaunais gads. Kopš bērnības tie nemainīgi saistās ar eglīti un rotājumiem. Rietumeiropas tradīcijās eglīšu rotāšana pieminēta jau vismaz kopš 16. gadsimta. Naujenes Novadpētniecības muzeja kolekcijā ir nonākuši no paaudzes paaudzē nodotie, dāvinātie, glabātie un saudzētie 20. gadsimta eglīšu rotājumi: zvaniņi, lāstekas, čiekuriņi, dažādu pasaku varoņi, zvēriņi, bumbas un sniegpārslas. Tagad tos var apskatīt izstādē “Daudz laimes!”

Šķiet, no visiem eglīšu rotājumiem, viskrāšņāk izskatās apaļās krāsainās stikla bumbas, kas ir ļoti populārs rotājums arī mūsdienās. Šādi rotājumi zināmi kopš 19. gadsimta vidus. Pūstās stikla bumbas, kādas mēs tās pazīstam šodien, tika patentētas 19. gadsimta 40. gados Vācijā un masveidā ražotas Tīringenā – pilsētā ar senu stikla apstrādes vēsturi. Leģenda vēsta, ka šo tehnoloģiju izgudrojis kāds nabadzīgs stikla pūtējs, kurš nav varējis atļauties saviem bērniem izrotāt eglīti ar īstiem āboliem un valriekstiem.

Latvijā eglīšu rotājumus ražoja Rīgas Stikla un spoguļu rūpnīcā. Līdz pat 1990. gadam tur tika izgatavotas spuldzīšu virtenes, eglīšu dekori, kā arī rotājumi no kartona, putuplasta un stikla. Ar katru gadu rūpnīcā eglīšu rotu sortimentu nemitīgi atjaunināja un uzlaboja. Rotājumu ražošana prasīja daudz izgudrojumu, atjautības, pacietības un darba, lai eglītē iemirdzētos rotājumi ar daudzkrāsainām gaismām.

Eglīšu rotājumu mode mainījās. Pēc Otrā pasaules kara, gandrīz divdesmit gadu garumā, populāri bija stikla augļu un dārzeņu rotājumi, kā arī pasaku tēli. Bija rotājumi, kas veidoti no stikla stiebriņiem – lukturīši, sniegpārsliņas, gaisa baloni, dzirnaviņas, utt... Lielās stikla bumbas bija raksturīgs 20. gadsimta 70. – 80. gadu eglīšu rotājums. Rīgas Stikla un spoguļu rūpnīcā, izmantojot metalizētu lavsāna plēvi, ražoja “lietutiņu” jeb  “eņģeļu matus”, krāšņus rotājumu komplektus “Pasaka”, “Trijjūgs”, “Fantāzija”. Sajūsmu izraisīja eglīšu rotājumu komplekts “Sapnis” klāts ar luminoforu, kas nodziestot gaismai iemirdzējās.

Rīgas Stikla un spoguļu rūpnīcā eglīšu rotājumiem izmantoja parastu izejmateriālu – stikla caurulītes, kuras nokveldēja līdz kušanas temperatūrai un izpūta dažādās formās. Pēc tam, metalizējot vakuuma aparātā, tās tika pārklātas ar alumīnija plēvīti, kas radīja spoguļa efektu. Pēc metalizācijas izstrādājumus krāsoja vai nu krāsošanas vannās, vai ar pulverizatoru, vai pat apgleznoja ar rokām. Eglīšu rotājumi parasti tika ražoti masu tirāžā un sūtīti arī uz ārzemēm – Ungāriju, Čehoslovākiju, Dienvidslāviju.

Rotājumu izgatavošanas tehnoloģiskais process 1980. gados ir aprakstīts  laikrakstā “Rīgas Balss”: “Stikla pūtēji no nelielas zaigojošas izkausēta stikla lāses izpūš apaļas bumbas. Pusautomāti izgatavo daudzas citas sagataves. Īstas burvestības notiek apdares iecirknī – tur neizskatīga sagatave kļūst par skaistu Jaungada rotu. To metalizē, lako, apglezno, montē. Caur 35 apgleznotāju rokām katru dienu iziet apmēram 30 000 eglīšu rotājumu.”

 “Jaungada eglīšu stikla rotājumu apgleznošanas process ir visai darbietilpīgs. Rīgas Stikla un spoguļu rūpnīcā ieviesta metode, kā eglīšu rotājumus apgleznot ar elastīgas gumijas štancīšu palīdzību. Zīmējumu var uzspiest uz rotājumiem ar jebkuru segumu: uz metalizētas stikla virsmas, ar nitrokrāsu nopūstas krāsainas virsmas vai arī uz nemetalizētas stikla virsmas.”

Īpašu burvību eglītei piešķīra svecītes liesma. Rīgas pilsētas Kirova rajona Otrais rūpniecības kombināts ražoja dažādu krāsu svecītes Jaungada eglītēm, dienā izgatavojot ap 10 000 svecīšu. Pagājušā gadsimta 50. gados artelī “Metālists” darināja brīnumsvecītes, vēlāk tās tika ražotas Dobelē – rūpnīcā “Spodrība”. Līdz ar elektrības ienākšanu ikdienas dzīvē, parādījās vēlme izdaiļot eglīti ar elektrisko spuldzīšu virtenēm. Lai gan Valsts elektrotehniskā fabrika sāka izgatavot elektrisko spuldzīšu vītnes eglītēm jau 1946. gadā, lauku mājokļos šādas virtenes parādījās vien 20. gadsimta 70. gados.

Ļaujieties svētku sajūtai apmeklējot Naujenes Novadpētniecības muzeja izstādi “Daudz laimes!”. Izstāde pieejama no 12. decembra, iestādes darba laikā no plkst. 8:00 – 16:00.

Naujenes pagasta Slutišku ciemā eglītes rotāšanai izmantotais rotājums - apaļa bumba no bieza stikla
Kalupes pagasta Silagolā eglītes rotāšanai izmantotais rotājums no pasaku sērijas “Trīs sivēntiņi”
Naujenes pagasta Lociku ciemā Jaungada noformējumā izmantotais Salavecis
Rīgas Stikla un spoguļu rūpnīcā ražotie rotājumi

Špoģu vidusskolas jaunieši projektu ietvaros nes labumu sabiedrībai