Špoģu vidusskolas skolēni ciemojās Naujenes Novadpētniecības muzejā

Izglītība

2022. gada 30. septembrī iniciatīvas “Latvijas skolas somas” ietvaros Špoģu vidusskolas 9. un 10.klases skolēniem bija iespēja iepazīties ar Augšdaugavas novada kultūrvēsturisko mantojumu – apmeklēt Naujenes Novadpētniecības muzeju un apskatīt patstāvīgās ekspozīcijas. Muzejā skolēni varēja ieraudzīt Valentīnas Zeiles skulptūras, zīmējumus, apskatīt fotogrāfijas, iepazīt izcilās novadnieces biogrāfiju, noskatīties filmu par Latvijas parīzieti, kā arī apskatīties citas ekspozīcijas un izstādes - "Poļu kultūras mantojums Daugavpils novadā", izstādi “Dzīve Višķu miestā”.

Interesanti bija uzzināt, ka muzejā atrodas Lielais Augšdaugavas musturdeķis, kuru uzsāka veidot 2011. gadā Starptautiskās akcijas „Muzeju nakts” laikā, ietamborējot vai ieadot deķī Latgales pļavu puķu košumu un Daugavas loku gleznaino skaistumu. Lai musturdeķi nostieptu no viena Daugavas krasta līdz otram to nepieciešams izveidot 500 metrus garu. Pašlaik akcijā iesaistījušies vairāk kā 5000 cilvēki.

Ekspozīcija Slutišķu ciemā "Slutišķu vecticībnieku lauku sēta" deva priekštatu par Vecticībnieku dzīvojamo māju iekārtojumu - raskoļņiku sarkano stūri ar lūgšanu tērpu, ikonām, ļestovku un grezniem rušņikiem, krievu krāsni, vecticībnieku kultūru un sadzīvi.

Skolēnu uzmanību piesaistīja arī 20. gs. 1.puses darbarīku kolekcija “Zirgvilkmes darbarīki Daugavpils novadā”. Slutišķu vecticībnieku lauku sēta ir vienīgais šāda veida muzeja objekts Latvijā, kas atrodas autentiskā apdzīvotā sādžā, kur var iepazīties ar unikāliem Latgales vecticībnieku garīgās un sadzīves kultūras materiāliem. 

Ļoti iepatikās kāpt augšā pa skatu torņa kāpnēm, lai no putna lidojuma augstuma var aplūkot ainavas un gleznainos Daugavas lokus - vienu no skaistākajiem Latvijas dabas skatiem, kas kādreiz rotāja Latvijas naudaszīmi – 10 latu banknoti.

Paldies Naujenes novadpētniecības muzeja darbiniekiem par izzinošu mācību ekskursiju un par pozitīvām emocijām. Skolēniem bija ļoti interesanti un aizraujoši.

Irīna Grebeža un Svetlana Surgutova

Špoģu vidusskolas skolēni iepazīst latviešu gadskārtu svinēšanas tradīcijas