Špoģu vidusskolas skolēni iepazīst latviešu gadskārtu svinēšanas tradīcijas

Izglītība

Špoģu vidusskolā no 26. – 30. septembrim tika rīkotas dažādas aktivitātes, sagaidot Miķeļdienu.  Miķeļdiena, saukta arī par Mikēļiem, Mīkāļiem, Apjumībām un Jumja dienu, ir nozīmīgi svētki latviešu gadskārtu ieražās, jo tad ir novākta raža, tāpēc godina Jumi, kas ir auglības un svētības nesējs. Miķeļi ir robežlaiks dabā un cilvēka dzīves ritumā – viss dabā izaudzis, raža novākta. Ap šo laiku diena un nakts ir vienādā garumā. Pēc Miķeļiem dienas stiepjas mazumā, naktis – garumā.

Pēc senajām tradīcijām vadoties, 1.- 4. klašu skolēni pētīja laikapstākļus, lai prognozētu laiku ziemā, pavasarī un pat vasarā. Tā kā diena  Miķeļdienā bija mierīga, bez lietus, tad ziemā gaidāms aukstumiņš.  Ticējums vēsta, ka Miķeļdienā neko nedrīkst nest mājās, jo tad to apēd žurkas un peles.

Nedēļas laikā ar zīmējumu un aplikācijas konserviem pildījās klases "pagrabi".  No dārzos un pļavās vēl ziedošajiem augiem tika veidotas ziedu kompozīcijas.  Miķeļdienas svinībās skolēni izspēlēja latviešu tradicionālās rudens rotaļas. Galvenā svētku sastāvdaļa ir rudens ražas mielasts, kas neizpalika arī šajā pasākumā - labi garšoja šī gada novāktās  ražas rudzu maizīte ar ābolu ievārījumu.

Visvairāk gaidītais skolā bija Mārtiņdienas tirgus. Tajā tika piedāvāta ģimenes izaudzētā raža, daudzveidīgā mājās pašu rokām sarūpētā produkcija. Tirgošanās izvērsās ne pa jokam! Izrādās – mums visiem ļoti patīk tirgoties! Viss tika iztirgots un visi laimīgi skaitīja sapelnīto naudiņu. Vislielākais pārdzīvojums bērniem bija norvēģu ciemiņu tirgus apmeklējums. Visi sapratām, ka zināt valodas ir liela bagātība. Bez tām nekur.

 Miķeļi tika nosvinēti lustīgi. Nu gaidīsim Mārtiņdienu!

Marija Umbraško

Ko darīt skolēnu rudens brīvlaikā?