Skrudaliena saglabā senatnes auru

AKTUĀLI

Daudzfunkcionālais centrs “Skrudaliena” tika atvērts 2016. gadā  bijušas Skrudalienas pamatskolas ēkā, kura celta pēc Latvijas prezidenta Kārļa Ulmaņa iniciatīvas par skolu izveidošanu Latvijas pierobežā. Tas ir klasiskais pirmās puses  20.gadsimta arhitektūras paraugs, tāpēc veidojot izmaiņas telpās un interjerā, jārūpējas, lai maksimāli saglabāt tā laika stilu. Kādreizējā skolas telpās, vēl šodien burtiski gaisā jūtama senas celtnes smarža. Svarīgi arī tas, ka neskatoties uz dažādām pārmaiņām un grūtiem laikiem, saglabājās ēkas pirmatnēja plānošana  un daudzi interjera elementi.  Tādējādi viens no centra uzdevumiem, pielāgojot to mūsdienīgo prasībām, saglabāt ēkas senatnes auru, atrodot kompromisu starp veco ēku un  mūsdienu vajadzībām. Tas attiecas ne tikai pie tekošiem  remontdarbiem, bet arī telpas rotājumiem. Mūsdienīgas instalācijas un dekori  šeit izskatās sveši. Pateicoties iedzīvotāju atsaucībai, tapa divas izstādes “Laika siena”, kura nepārtraukti papildinājās ar jauniem eksponātiem un “Senas atklātnes”, kurā savāktas aploksnes un atklātnes no 20.gadsimta 30.gadiem līdz mūsdienām.  Aktu zālē pūces sargā atslēgu koku un pūra lādi, bet pagalmā atrada savu vietu koka pogas.  Pamazām sāka veidoties novadpētniecības materiālu krātuve no skolas arhīvu dokumentiem un vietēju iedzīvotāju dāvanām.  Viens no vērtīgiem eksponātiem ir atrastais koferis ar  stikla foto negatīvu kolekciju, domājam, ka saistīts ar 20.gs.pirmo pusi. Nezināmais fotogrāfs iemūžināja sava laika cilvēku portretus un svētku brīžus. Ļoti gribētos atrast iespēju  digitalizēt tos un izveidot foto izstādi.

Materiālu sagatavoja daudzfunkcionāla centra “Skrudaliena” vadītāja Sofija Mole

Par Salienas pagasta pārvaldes vadītāju iecelta Svetlana Kursīte