Skolēni pētīja senas dzimtu relikvijas

Pašvaldība

Daugavpils novada Kultūras centrā “Vārpa” noritēja pētījumu darbu sākumskolai “Vēro! Domā! Raksti! Dalies ar citiem!” konkurss par tēmu “Senā lieta, tās pielietojums mūsdienās manā ģimenē”. Konkursā piedalījās 10 skolēni no 10 dažādām novada izglītības iestādēm.  Skolēnu pētījumu darbu un prezentācijas prasmes auditorijai vērtēja žūrija – Daugavpils novada Izglītības pārvaldes vadītāja Janita Zarakovska, Izglītības pārvaldes speciāliste Daina Ostrovska, kā arī vēsturnieks,  novadpētnieks un Skrindu dzimtas muzeja vecākais speciālists Romualds Gadzāns.

Skolēnu uzdevums bija uzzināt par kādu ģimenes īpašumā esošo relikviju un izpētīt tās izcelsmi, vēsturi un pielietojumu mūsdienās. Alina Gerasimova (Biķernieku pamatskola) demonstrēja un pastāstīja par ģimenes īpašumā esošajiem izšūtajiem galdautiem, Valērija Laskina (Kalupes psk.) pētīja un atjaunoja vējlukturus, Alisija Ovčiņņikova (Lāču psk.) – ģimenes fotoalbumu un dzimtas koku, Miranda Dārzniece (Naujenes psk.) – sviesta kuļamo toveri, Darja Adahovska (Randenes psk.) – porcelāna šķīvi, Daniels Baranovskis (Salienas vsk.) izpētīja seno sienas pulksteni, Aleksandrs Magnuss Bitenieks (Špoģu vsk.) – seno dastotāju, ar kuru palīdzību tiek mērīti koki, Megija Eisāne (Sventes vsk.) – vara bļodu, Edgars Vanags (Zemgales vsk.) – koka gludekli un Veronika Formakova (Laucesas psk.) – šūpulīti.

Skolēni aizrautīgie stāsti atspoguļoja, ka arī jaunākās paaudzes bērni novērtē ģimenes relikvijas un vēsturisku priekšmetu vērtību, pat ja tām vairs netiek atrast pielietojums mūsdienās, bet kalpo kā interjera priekšmets vai dārga piemiņa no senčiem.

Žūrijas uzdevums noteikt labākos un vienoties par godalgoto vietu ieguvējiem nebija vienkāršs. Izglītības pārvaldes vadītāja Janita Zarakovska uzslavēja pētījumu darbu autorus un atzīmēja, ka arī viņa uzzināja daudz jaunu un līdz šim nezināmu lietu. Apkopjot iegūtos punktus, 1. vieta un medaļa tika piešķirta Alisijai Ovčiņņikovai no Lāču pamatskolas, 2. vieta Megijai Eisānei no Sventes vidusskolas un 3. vieta Danielam Baranovskim no Salienas vidusskolas. Atzinība tika pasniegta Veronikai Formakovai no Laucesas pamatskolas. Pārējie skolēni ieguva Pateicības par piedalīšanos. Tāpat paldies tika teikts visiem skolotājiem, kuri palīdzēja skolēniem pētījumu sagatavošanā.

FOTOGALERIJA

Projektu konkursu pavasaris