Saulainu izjūtu meklējumos Preiļos kopā ar Latvijas Skolas somu

Izglītība

Špoģu vidusskolas 5. un 6. klases skolēni programmas “Latvijas Skolas soma” ietvaros šogad devās  uz Preiļiem, lai apmeklētu Latvijā vienīgo metāla mākslas galeriju un Preiļu pils kompleksu.

Jau laukumā pie mākslas galerijas “Nester custom” skolēnu uzmanību piesaistīja neparastais tēls, kurš līdzinājās kādam filmas ”Zvaigžņu kari” varonim, taču drīz tika uzieti arī citi savdabīgi eksponāti, kas bija izgatavoti no dažādām metāla detaļām – skrūvēm, uzgriežņiem, stieplēm, zobratiņiem, diskiem, svirām u.c. . Uzmanības vērta bija arī pati ēka, kuras dizainu, kā vēlāk tika noskaidrots, veidojusi māksliniece Alīna Nesterjuka.

Galerijas īpašnieks un šo dīvaino, neparasto  mākslas objektu autors Aleksandrs Nesterjuks pastāstīja, kā radās ideja par galerijas izveidi, par sarūsējošo, nevajadzīgo  detaļu pārtapšanu mākslas darbos, par rakstura īpašībām, kas nepieciešamas gan uzņēmējam, gan māksliniekam, par savu ceļu mākslā.

Galerijas kafejnīcā skolēni noskatījās video, kurā tika parādīts metāla tēlu tapšanas process, kā arī varēja novērtēt interesantu piedāvājumu - šokolādes mehāniķu instrumentu formā.

Taču priekšā gaidīja vēl viena interesanta aktivitāte - meistarklase trafareta aerogrāfijā. Ar lielu aizrautību skolēni iesaistījās praktiskajā nodarbē – līmēja, grieza, krāsoja, žāvēja, līdz beidzot katrs varēja papriecāties par gala rezultātu – paša izveidoto “Nester custom” logo. Par paveikto darbu skolēni saņēma diplomus un uzlīmes ar izstādes objektiem.

Tālāk ceļš veda uz atjaunoto Preiļu pili, kur skolēnus sagaidīja gidi stilizētos tērpos, tas ļāva sajust seno laiku elpu. Pilī izskanēja teikas un nostāsti par pils īpašniekiem - Borhu dzimtu, noslēpumaino Balto dāmu, stāstījums par pils likteni laiku lokos, postošu ugunsgrēku un milzīgu darbu, kas ieguldīts, lai pils atkal priecētu apmeklētājus, par celtnieku un restauratoru rūpīgo attieksmi pret vēstures un kultūras mantojumu, par ainavu dizaineru ieguldījumu parka atjaunošanā un sakopšanā.

Mazajā kinozālē skolēni varēja ne tikai noskatīties filmu par Latgales amatniekiem, uzzināt, kā amatnieku arods attīstījies cauri gadsimtiem, bet arī izjust 5D filmas efektus: gan vēja brāzmas, gan smēdes svelmi, gan dūmu mutuļus. Tas deva ierosmi sarunai par mūsdienu tehnoloģiju izmantošanu kinomākslā.

Daloties iespaidos par redzēto, uzzināto, izbaudīto, skolēni augstu novērtēja gan Nesterjuku ģimenes mērķtiecību, neatlaidību, darba mīlestību, radošumu, gan dažādu profesiju pārstāvju ieguldījumu savas pilsētas kultūrvēsturisko objektu saglabāšanā.

Šī diena bija ne tikai silta un saulaina dabā – tā bija saulainām emocijām un izjūtām bagāta! Paldies “Latvijas Skolas somai”!

Špoģu vidusskolas skolotāja Valentīna Ivanova

Špoģu vidusskolas skolēni pilnveido zināšanas izglītojošās nodarbībās