Saslimstot vai novecojot ir svarīgi nepalikt vienam

AKTUĀLI

Ja kāds no tuviniekiem ir zaudējis spējas pats par sevi parūpēties, viņam ir nepieciešams pastāvīgs ģimenes atbalsts. Kā rūpēties par savu tuvinieku un kā rīkoties dažādās situācijās, par to ikviens varēja uzzināt bezmaksas seminārā, ko 24. janvārī Augšdaugavas novada kultūras centrā “Vārpa” rīkoja labdarības fonds “TZMO Fonds Kopā mainām pasauli” projekta “Mēs nākam Tev palīgā” ietvaros.

Seminārā tika sniegtas gan teorētiskas, gan praktiskas zināšanas par geriatrisku, hroniski slimu un gulošu piederīgo ikdienas aprūpi mājas apstākļos. Šādi bezmaksas semināri notiek visā valstī ar mērķi informēt un izglītot visu Latvijas pašvaldību iedzīvotājus par situācijām, ar kurām sastopas tuvinieki, kuri ilgstoši rūpējas par slimu vai vecu cilvēku.

Speciālisti seminārā sniedz informāciju par dažādām aktuālām tēmām, piemēram, kā rīkoties situācijā, kad piederīgais vairs nespēj par sevi rūpēties, kā radīt drošu vidi tuviniekam mājas apstākļos, kādi tehniskie un saimnieciskie palīglīdzekļi ir nepieciešami, kā tikt galā ar cilvēku mazkustīguma izraisītajām komplikācijām, demences problēmām, kādas ir aprūpējamā fizioloģiskās un higiēnas vajadzības, gulošu pacientu aprūpes īpatnības, arī kā pašiem neizdegt, aprūpējot tuvinieku, un daudzas citas lietas.

"TZMO Fonds Kopā mainām pasauli" valdes locekle Vija Mētra uzsver, ka šis seminārs domāts tieši iedzīvotājiem, kuri mājās rūpējas par saviem tuviniekiem, ilgstoši kopj gulošus, vecus, slimus un nespējīgus cilvēkus. “Seminārā runājam par visām aktuālām tēmām, nedaudz stāstam par mājas iekārtošanu, kam jāpievērš uzmanība, kā vērsties sociālajā dienestā un kāds atbalsts ir no valsts un pašvaldības. Bet galvenā ir praktiskā nodarbība, kur divas praktizējošas medicīnas māsas rāda un stāsta, kā rūpēties par tuvinieku mājas apstākļos, piemēram, kā gulošu cilvēku apsēdināt vai paēdināt. Kā atpazīt tos brīžus, kad steidzami jāgriežas pie mediķiem,” stāsta V. Mētra. Šie semināri notiek ar tehnisko palīglīdzekļu izplatītājiem, proti, šoreiz seminārā piedalījās SIA Palīglīdzekļu Parks, kas praktiskajai nodarbībai nodrošināja tehniskos palīglīdzekļus – funkcionālās gultas, ratiņkrēslus, staiguļus, ortopēdiskos matračus, podu uzlikas un citas svarīgas lietas, kas nepieciešamas cilvēku mājas aprūpē. Semināru atbalsta arī higiēnas preču zīmols Seni. 

Vija Mētra atzīst, ka cilvēkiem ir svarīgi nepalikt mājās vieniem un meklēt palīdzību. “Ja cilvēks rakstās laukā no stacionāra, viņam jau ir izraksts ar norīkojumiem. Bet, ja cilvēkam kaut kas atgadījies mājās vai cilvēks paliek vecs un nespējīgs, noteikti jāgriežas pie ģimenes ārsta. Viss sākas ar diagnozes uzstādīšanu, tiek noteiktas cilvēka vajadzības, kāda veida aprūpe viņam vajadzīga, vai tā ir sociāla vai medicīniska aprūpe. Tad dodamies uz sociālo dienestu, kur ir savi eksperti, kas nosaka cilvēka vajadzības un tiek noteikts pakalpojumu grozs, kas tiek no valsts nodrošināts. Varbūt cilvēkam jāpalīdz reizi nedēļā izmazgāt veļu, aiziet uz veikalu, jātaisa injekcijas, katram cilvēkam ir atšķirīgi. Galvenais ir nepalikt vienam, bet meklēt palīdzību,” teic V. Mētra. Viņa atgādina, ka ir dažādi valsts un pašvaldību pakalpojumi, ir iespēja izmantot dažādus palīglīdzekļus, kas atvieglo ikdienas gaitas. Ļoti svarīgi esot, lai cilvēks maksimāli ilgi spētu pats rūpēties par sevi un būtu aktīvs sabiedrības dalībnieks, varētu iziet laukā pastaigāties. “Ja cilvēks paliek vecs, ir pārdzīvojis infarktu vai insultu, nespēj piecelties un pārvietoties, bieži vien samierinās un cenšas pats risināt problēmas, kaut ko meklē internetā, jautā kaimiņiem. Bet mēs gribam, lai cilvēki stāsta par savu problēmu un mēs varam viņiem palīdzēt.”

Augšdaugavas novada Sociālā dienesta vadītāja Anna Jegorova atzīst, ka šādi semināri ir ļoti svarīgi tiem iedzīvotājiem, kas mājas apstākļos veic sava tuvinieka, ģimenes locekļa vai kaimiņa aprūpi. Nereti esot situācijas, kad aprūpētājs īsti nezina, kā pareizi rīkoties dažādās situācijās, bet seminārā viņš var apvienot teoriju ar praksi, apgūt iemaņas un uzzināt dažādus knifus, kas ir svarīgi, aprūpējot gulošu pacientu. “Augšdaugavas novadā ir labi attīstīts mājas aprūpes pakalpojums, jo vecie cilvēki un tie, kas piedzīvojuši insultu, infarktu vai kādu traumu, lielākoties ir guloši, bet nevēlas atstāt mājas, lai dotos uz aprūpes iestādi. Bet mums ir iespēja nodrošināt aprūpētāju vai ģimenes locekli, kaimiņu vai brīvprātīgo, kas var viņam, palīdzēt mājās. Mums ir 16 aprūpētāji novadā, kam nav īpašas izglītības aprūpē, bet kas savas dzīves gaitā ir iemācījušies šīs iemaņas un aprūpē vairāk nekā 35 iedzīvotājus. Tas ir liels skaitlis, faktiski šāds klientu skaits nozīmē veselu aprūpes iestādi,” saka A. Jegorova. Viņa piebilst, ka aprūpes pakalpojums ir maksas, taču tuvinieki var aprūpēt savus ģimenes locekļus paši, bet tamdēļ nepieciešamas zināšanas, ko var iegūt šādos semināros.

Teksts: Inese Minova

Foto: Dainis Bitiņš

Barikāžu atceres pasākumi Laucesas pamatskolā