Sākusies projekta “Munys pusis ļaudis” īstenošana

AKTUĀLI

Dotais projekts ir viens no finansējuma ieguvējiem Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Atbalsts kultūras programmām reģionos” projekta Latvijas valsts mežu un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītā “Latgales kultūras programma 2018” projektu pieteikumu konkursā un tam tika piešķirts finansējums 1200 eiro apmērā.

Projekta mērķis ir izzināt un popularizēt latgaliskās identitātes un kultūras mantojuma elementus, amatu un prasmju daudzveidību Vaboles un tās kaimiņu pagastos. Projekta idejas koncepcijas autore ir Vaboles pagasta Skrindu dzimtas muzeja direktore Anna Lazdāne. Iepriekšējos gados īstenotie projekti rāda, ka Vaboles un tai blakus esošo pagastu teritorijās dzīvo dažādu kultūru un tradīciju pārstāvji ar savu īpašo dzīves pieredzi, tādēļ ir būtiski parādīt Latvijas valsts simtgades vēstures stāstu, atklājot citiem vietējo iedzīvotāju atmiņas un liecības, ko vēl var saglabāt, integrējot tos izzinošajā tūrismā.

Pētījums, kas tiek veikts projekta gaitā, ietver vēsturisko liecību apzināšanu – cilvēku, kas dzīvojuši dažādos Latvijas valsts vēstures laika periodos, dzīvesstāstu iemūžināšanu, kā arī par vairāk nekā 100 gadu senām, mantotām amatu prasmēm. Katrā pagastā ir ļaudis – izcili amatnieki, saimnieces, kultūras un mākslas pārstāvji, literāti un publicisti, kuru dzīvesstāstus jānodod citiem.

Pašlaik notiek ekspedīciju braucieni, kuru laikā tiek veikta filmēšana un fotofiksācija. Līdz jūlija vidum veikti divi ekspedīciju braucieni, kuru laikā intervētas, filmētas un fotografētas četras personas – Vaboles pagasta tautas muzikants Jānis Gipters, sporta veterāns Romāns Saušs, godu saimniece, izcilā kūku un cepumu meistare Genovefa Žuka un rokdarbniece Leokādija Baravika.

Iegūtais materiāls tiks apstrādāts un iegūtie materiāli atspoguļoti DVD ierakstos, izstādes izveidošanai muzejā, kā arī ceļojošās izstādes izveidei. Projekta ietvaros tāpat tiek vāktas nozīmīgas vēsturiskas fotogrāfijas un liecības – lietiskie priekšmeti, veikta cilvēku fotografēšana un atmiņu stāstu fiksēšana. Plānots, ka muzejā iekārtotā patstāvīgā lietisko priekšmetu izstāde būs pieejama muzeja apmeklētājiem, savukārt foto stāstos, kas tiks novietoti gar sienām muzeja iekštelpās, tiks iemūžināti cilvēki dažādos darba procesos, amatnieki un audēji, mākslinieki un kultūras darbinieki un viņu radītās vērtības.

Ekspedīciju braucieni norisināsies līdz pat septembrim, savukārt tematiskās izstādes “Mana puses ļaudis” atklāšana ieplānota 12. novembrī.

PIESAKIES DAUGAVPILS NOVADA PAŠVALDĪBAS STIPENDIJAI!