Raiņa dzejas vārsmas atdzīvojās fotogrāfijās

AKTUĀLI

16. oktobrī Raiņa mājā Berķenelē notika šī gada sezonas noslēguma pasākums “Dzīve turpinās”, kura laikā apmeklētāji varēja baudīt mākslu, rudens ainavu un apgūt jaunas prasmes.

Lai ievērotu šā brīža noteiktos piesardzības pasākumus saistībā ar pandēmiju, pasākums lielākoties norisinājās svaigā gaisā, taču nepieciešamība distancēties nevienu īpaši neapbēdināja. Muzeja vadītāja Inese Bērziņa aicināja visus klātesošos apvienot pastaigu ābeļdārzā ar fotoizstādes aplūkošanu, kā arī mudināja iesaistīties dejas izaicinājumā Jerusalema, kas pašlaik aizrāvis cilvēkus teju visā pasaulē. Pasākuma dalībnieki tika aicināti apmeklēt arī koka iededzināšanas un krāsu terapijas meistardarbnīcas, lai izgatavotu sev nelielus suvenīrus.

Pateicoties sadarbībai ar Tautas fotostudiju “Ezerzeme – F”, muzejs tagad var piedāvāt apmeklētājiem interesantā veidā iepazīt Raiņa dzīvi un daiļradi. Tautas fotostudijas “Ezerzeme – F” projekta „Rainis un fotogrāfija” gaitā īstenotas divas lielas ieceres -- izveidotas neliela izmēra planšetes individuālām ekskursijām “Orientēšanās Berķenelē” un vizualizēta Raiņa dzeja.

Projekta autore Ilze Onzule atzīst, ka daudzi ir apmeklējuši Raiņa māju Berķenelē jau vairākkārt un vēlas redzēt ko jaunu, tāpēc kopā ar muzeja vadītāju radās doma uzrunāt fotogrāfus un aicināt viņus meklēt muzeja un tā apkārtnē interesantas detaļas, ko var iemūžināt fotogrāfijās, lai var veidot fotoorientēšanās planšetes.

Piedalīties projektā tika aicināti fotogrāfi no visas Latvijas. Atsaucās fotogrāfi no Liepājas, Ventspils, Rīgas, Jelgavas, Jūrmalas, Daugavpils, Ilūkstes, Naujenes, Viļakas un Ogres. Daudzi fotogrāfi apmeklēja Raiņa māju Berķenelē, meklēja un fotografēja interesantas detaļas telpu iekšpusē vai ārpusē. Šīs fotogrāfijas izmantotas A4 formāta planšetēm “Orientēšanās Berķenelē”, kas tiks piedāvātas muzeja apmeklētājiem, lai ekskursiju Raiņa mājā padarītu daudz aizraujošāku. Kopumā tapušas simts laminētas planšetes, ko var izmantot jebkuros laika apstākļos. Jau pasākuma laikā orientēšanās planšetes tika izmēģinātas, ļaujot ikvienam pārbaudīt savas novērošanas spējas.

Savukārt jūnijā tika izsludināts fotokonkurss “Raiņa dzejolis fotogrāfijā”, aicinot fotogrāfus vizualizēt Raiņa dzejoļus bērniem. Konkursam iesūtīti vairāk nekā 30 autoru darbi, no tiem 24 darbi nodrukāti uz ūdens izturīgām foto planšetēm, pievienojot attiecīgas Raiņa dzejoļa rindas un fotogrāfijas autora vārdu. Līdz 7. novembrim fotogrāfijas varēs aplūkot Raiņa mājā Berķenelē, bet turpmāk tās ceļos uz citiem Raiņa muzejiem visā Latvijā.

Projektu „Rainis un fotogrāfija” finansiāli atbalstīja Latgales reģiona attīstības aģentūra, Valsts kultūrkapitāla fonds un A/S “Latvijas valsts meži”, piešķirot 500 eiro orientēšanās planšetu un fotokonkursa “Raiņa dzejolis fotogrāfijā” darbu izdrukai.

Jāpiebilst, ka Raiņa māja Berķenelē būs pieejama un apciemojama arī pēc sezonas noslēguma, piesakot savu apmeklējumu vai telpu nomu iepriekš pa tālr. 29272200, 26638038, www.rainamaja.lv.

Teksts, foto: Inese Minova

 

Jaunākās grāmatas Daugavpils novada pagastu bibliotēkās