Preses konferencē interesējās par AS Latgales Bekons, ceļiem un ražu

AKTUĀLI

Daugavpils novada domes priekšsēdētājas Janīnas Jalinskas sasauktajā kārtējā preses konferencē, žurnālisti interesējās par AS “Latgales Bekons” likteni, ceļu stāvokli un prognozējamās ražas kvalitāti.

Kā informēja Janīna Jalinska, šobrīd uzņēmumam AS Latgales Bekons joprojām ilgst 40 dienu karantīna, pēc kuras atkārtoti tiks veiktas analīzes, lai pārliecinātos, ka novietnēs nav Āfrikas cūku mēra klātbūtne. “Runājot ar uzņēmuma īpašniekiem, viņi atklāja, ka plāno tuvākajā laikā nodot ekspluatācijā pārstrādes cehu, kur līdz šim ir ieguldīti lieli finanšu līdzekļi. Cehā tiks pārstrādāta un kūpināta gaļa. Šobrīd notiek pārrunas ar cūkkopības asociācijām un potenciālajiem piegādātājiem, meklējot vietējās izcelsmes gaļu. Mēs ceram, ka uzņēmums, vismaz gaļas pārstrādes jomā, drīzumā atsāks savu darbību. Savukārt par ražošanas telpām šobrīd ir grūti pateikt – vai īpašnieki turpinās audzēt cūkas vai pārorientēsies uz citu nišu,” pastāstīja domes priekšsēdētāja. Šobrīd pašvaldība aktīvi risina jautājumu par kompensācijām gan uzņēmumam, gan pašvaldībai, kurai arī tika nodarīti zaudējumi, nodarbinot strādniekus un pašvaldības tehniku.  Joprojām nav skaidri pierādāmi fakti, kā ĀCM varēja iekļūt novietnēs. Tie ir lieli zaudējumi gan uzņēmumam, gan pašvaldībai, gan vietējiem iedzīvotājiem un darbiniekiem – akcentēja Jalinska.

Žurnālisti iedzīvotāju vārdā interesējās, vai ir iespējams biežāk greiderēt Berķeneles ceļu, kuru intensīvi izmanto transporta līdzekļi, lai apbrauktu vairākus luksoforus uz Medumu ceļa, kur notiek vērienīga ceļa rekonstrukcija. Pašvaldības izpilddirektores vietnieks Aleksandrs Aizbalts atbildēja, ka pavadītais laiks uz Medumu ceļa sarūk, jo luksoforu daudzums samazinās. Tas ir valsts ceļš, kurš pēc pašvaldības lūguma laiku pa laikam tiek nogreiderēts, tomēr tas ir atkarīgs gan no valsts finansiālajām iespējām, gan klimatiskajiem apstākļiem.

Atbildot uz jautājumu, kāda tiek prognozēta šī gada raža, domes priekšsēdētājas pirmais vietnieks Arvīds Kucins atzīmēja, ka kartupeļu raža būs slikta, jo tupeņi pūst lietaino laika apstākļu dēļ. “Par graudu ražu vēl ir grūti pateikt, jo tikai nupat sākusies pirmā graudu novākšana. Šovasar dabā viss ir nobīdījies par 10 līdz 14 dienām.” A.Kucins pauda bažas, ka tuvākajā nākotnē pārtikas cenas varētu kāpt jaunās nodokļu politikas dēļ, palielinoties akcīzes nodoklim un minimālajai algai.

Uz jautājumu, kādi ir turpmākie plāni attiecībā uz Tabores pamatskolas un Skrudalienas pamatskolas ēkām, J.Jalinska atbildēja, ka Skrudalienas pamatskolas ēka ir pārveidota par daudzfunkcionālo centru, kurā jau šobrīd atrodas bibliotēka un bāriņtiesa. Par pašvaldības finansējumu šobrīd 3. un 4. stāvā notiek grīdu remontdarbi, kā arī aktīvi tiek strādāts pie pārrobežu programmas projektiem, lai centram piesaistītu papildus ES finansējumu. “Tabores ēka šobrīd stāv tukša un pašvaldība vēl lems, ko ar to darīt. Visticamāk, tā tiks pārdota,” tā priekšsēdētāja.

Projekts “Mednieku namiņa un trofeju telpas izveide Ambeļu pagasta Parka ielā 14”