Pirts un zāļu festivāls Višķos 9.jūnijā

AKTUĀLI

2018. gada 9. jūnijā Daugavpils novada Višķos, Višķu estrādē, pie skaistā Luknas ezera, notiks “Latvju pirts un zāļu festivāls 2018” – dabas skaņu, smaržu, krāsu un izjūtu ceļojumā. Tie būs latvisko sajūtu svētki brīvā dabā kā lieliem, tā maziem - ikviens atradīs sev ko noderīgu.

No plkst. 10.00 visas dienas garumā būs noderīgas tematiskās lekcijas, meistarklases un radošās darbnīcas par augu tēmu – viss par pļavu un mežu augiem, zāļu tējām, stādiem un latvju pirts tradīcijām. Višķu estrādē būs skatāma izstāde “Mans Tautastērps”, uz skatuves būs dzirdamas lekcijas par zālītēm un augiem, savukārt, publiskajā pirtiņā pie ezera būs iespējams apmeklēt pirtnieku meistarklases un redzēt pirts meistaru demonstrējumus. Skaistā Luknas ezera krastā apmeklētājus lutinās meistari izkurinātās pirtiņās un masieru teltīs. Būs arī saistoša programma bērniem ar pirts slotu siešanas darbnīcu, Pirts gariņa stāstiem un citām izzinošām nodarbēm.

No plkst. 16.00 plānota nozīmīgākā festivāla daļa – kongress “Kas ir latvju pirts?” Tas ir ilgi gaidīts notikums latvju pirts kultūrtelpā, kas pulcēs pirts, vēstures, folkloras, valodas un latviskās dzīvesziņas jomas profesionāļus un autoritātes, lai kopīgi vienotos par latvju pirts pamatvērtībām senču kultūrmantojuma un šodienas dzīvesziņas kontekstā. Kongresu ieskandinās projekta “Mans Tautastērps” parāde un latvju spēka dziesmas. Kongresa noslēgumā plānota svinīga protokola “Kas ir latvju pirts?” nolasīšana. Savukārt plkst. 21.00 būs koncerts.

Šis vasaras tematiskais pasākums pulcēs vienkopus Jelgavas, Ozolnieku, Gulbenes, Daugavpils, Ilūkstes un citu novadu pirtniekus, zāļu un augu stādu audzētājus, vietējos mājražotājus un amatniekus, un citus jomas profesionāļus no Latvijas un Lietuvas. Pasākumā ir mīļi gaidīti pirts mīļi, dārziņu īpašnieki un ikviens interesents, kam ir tuvs veselīgs dzīvesveids caur pirti un saikni ar dabu pļavā, mežā un dārzā.

“Latvju pirts un zāļu festivāls 2018” tiek rīkots ar mērķi kopīgi ar pirtniekiem, zāļu un stādu audzētājiem atgūt un apkopot zināšanas par seno latvju saimnieču lepnumu – “Veselības dārzu”, lai katrā dārzā, terasē un mājā bagātīgi plauktu vērtīgie pašmāju augi, kuriem ir liela nozīme cilvēka veselībai un labsajūtai.

Festivālu organizē biedrība “Lauku partnerība “Lielupe”, Daugavpils un Ilūkstes novadu partnerība “Kaimiņi” un biedrība “Sateka”, sadarbībā ar biedrību “Latvju pirts un SPA asociācija” un Višķu pagasta pašvaldību. Festivāls ir Leader starpvalstu sadarbības projekta “Dabas spēks un pirts tradīcijas – sev, ģimenei un biznesam!” pasākums.

Apmeklētājiem ieeja pasākumā ir bezmaksas (lekcijas, meistarklases, radošās darbnīcas, kongress un koncerts). Festivāla laikā darbosies tematiskais zāļu un stādu audzētāju un mājražotāju tirdziņš, kā arī būs iespēja baudīt individuālās pirts un masāžas procedūras par maksu. Festivāla laikā aizliegts ienest, tirgot un lietot alkoholiskos dzērienus un citas apreibinošas vielas.

Pirtnieki, masieri, zāļu un stādu audzētāji, tirgotāji, mājražotāji pasākumā var pieteikties sākot ar 21.maiju.

Papildus informācija par festivālu: daugavpils.partneribas.lv.

Latvijas Pašvaldību izpilddirektoru asociācijas sanāksme Daugavpils novadā