Pirts meistari un cienītāji tikās Višķu estrādē

AKTUĀLI

Pulcējot pirts meistarus un pirts mīļus no vairākiem Latvijas novadiem un Lietuvas, Višķu estrādē, pie skaistā Luknas ezera, notika “Latvju pirts un zāļu festivāls 2018” – dabas skaņu, smaržu, krāsu un izjūtu ceļojums. Tik liela mēroga pasākums, kas veltīts pirts tēmai, Latgalē notika pirmo reizi. Tai laikā vadošie pirtnieki vadīja meistarklases, tematiskās lekcijas un radošās darbnīcas par augu tēmu. Šāds pasākums trīs gadus notika Zemgalē, taču, pirtnieku skaitam augot, nolemts to rīkot visa Latvijā.

Pirts meistare Dzintra Abarone no Višķiem atzīst, ka ir gandarījums, ka beidzot šāds pasākums notiek arī Latgalē, jo pēdējos gados arī šajā pusē ir krietni pieaudzis pirtnieku skaits, kuri skolojušies Pirts skolā, kas ir labs starta punkts. Pēdējos gados Pirts skolu ir absolvējuši 300 pirtnieki un pirts meistari. Arī “Pirts skolas” absolventes Marija Kozlovska un Ilze Vabale no Rēzeknes demonstrēja savas apgūtās prasmes, apmeklētājiem dodot iespēju izbaudīt sauso pērienu. “Strādā pirtnieks, strādā slota un tādā veidā cilvēkam tiek sniegta nepieciešamā relaksācija, bauda un sirdsmiers. Pirts sniedz jaunu elpu.”

Ikviens interesents varēja izbaudīt gan tradicionālus, gan mazāk zināmus pirts rituālus ar zemenēm, kadiķiem, bambusa kociņiem, putām un citām metodēm. Paralēli notika arī izzinošas lekcijas par pirts augu audzēšanas īpatnībām, sievietes dabas taku, rūgtajiem augiem sadzīvē un citām vērtīgām zināšanām.

Pasākumā varēja aplūkot arī fotogrāfiju izstādi “Mans tautas tērps” ar krāšņiem tautastērpiem un šo tērpu īpašnieku stāstiem par savām goda drānām. Višķu estrādē notika arī tautas tērpu parāde, kurā Dienvidlatgalei raksturīgo tautas tērpu demonstrēja arī Daugavpils novada domes priekšsēdētāja Janīna Jalinska. Katra no dāmām pastāstīja par savu tērpu, kā tas radies un kurai Latvijas pusei raksturīgs. Pēc tā sekoja vasaras saulgriežiem raksturīgais uguns rituāls, smeļoties spēku no dabas un dziedot spēka dziesmas.

Noslēgumā pirts, vēstures, folkloras, valodas un latviskās dzīvesziņas jomas profesionāļi un autoritātes vienojās kongresā “Kas ir latvju pirts”, kurā tika izveidots protokols par to, kādas ir latvju pirts pamatvērtības senču kultūrmantojuma un šodienas dzīvesziņas kontekstā. Protokolā galvenais akcents likts uz garīgās un fiziskās veselības atjaunošanu, izmantojot dabas enerģiju. “Māls, dzintars, ūdens, saule, koki, lapas, ziedi - latviskā pirtiņā jāizmanto tas, kas mums ir apkārt,” pārliecināta Dzintra Abarone.

Pasākums noslēdzās ar Kārļa Rudra Jirgena un Andra Kiviča koncertu.

Festivālu organizēja biedrība “Lauku partnerība “Lielupe”, Daugavpils un Ilūkstes novadu partnerība “Kaimiņi” un biedrība “Sateka”, sadarbībā ar biedrību “Latvju pirts un SPA asociācija” un Višķu pagasta pārvaldi. Festivāls ir Leader starpvalstu sadarbības projekta “Dabas spēks un pirts tradīcijas – sev, ģimenei un biznesam!” pasākums.

Raksts tapis sadarbībā ar Latgales Reģionālo televīziju.  FOTOGALERIJA

Daugavpils novada čempionātā vieglatlētikā pārākā bija Vaboles pagasta komanda