Pieturas ceļā uz festivālu “Muzykys Skrytuļs”

Pagastu un pilsētu ziņas

Daugavpils novada Līksnā, Līksnas parkā 2018. gada 14. un 15.jūlijā jau septīto reizi notiks latgaliešu mūzikas festivāls “Muzykys Skrytuļs”, šogad aicinot piedzīvot īpašas Latgales sajūtas. Pa ceļam uz festivālu šajās dienās ir iespēja apķert draudzīgā pulkā Latvijā lielāko laukakmeni – Nīcgales Lielo akmeni, izzināt vietu, kur piedzimuši Latgales atmodas darbinieki brāļi Skrindas, un ļaut gavilēt dvēselei Līksnas baznīcas velvju augstumos.

Nīcgales Lielais akmens atrodas Daugavpils novada Nīcgales pagastā. Tas atrodas mežā ap 6 km uz austrumiem no Nīcgales dzelzceļa stacijas, taču viegli sasniedzams, pateicoties ierīkotajam zemesceļam un norādēm. Akmens atrodas meža stigu krustpunktā. Tur ir izveidota atpūtas vieta un informatīvais stends. Saglabājušies nostāsti, kas vēsta, ka 18. un 19. gs. uz akmens plakanās virsmas esot bijis novietots galds un sēdekļi. Kalupes, Līksnas, Vārkavas un citi apkārtējie muižnieki pie akmens pulcējušies medībās, lai atpūstos un “stiprinātos”. Te esot svinēti arī Līgo svētki un uz akmens laukumiņa notikušas pat dejas.

Šosejas Rīga – Daugavpils malā savus majestātiskos torņus slej Līksnas Vissvētās Jēzus Sirds Romas katoļu baznīca, kuru laikā no 1909.gada līdz 1913.gadam cēla toreizējais prāvests (vēlāk arhibīskaps) Antonijs Springovičs. Baznīca ir trīs altāri no ozolkoka, veidoti gotiskā stilā. Lielajā altārī Jēzus Sirds statuja ar svēto gleznām sānos.  Mūzikas festivāla “Muzykys Skrytuļs” laikā baznīca būs atvērta sestdien, 14.jūlijā no plkst. 14.00 līdz 19.00, savukārt svētdien no plkst. 9.00 notiks Svētā Mise un  no plkst. 10.30 – garīgās mūzikas koncerts.

Astoņu kilometru attālumā no Līksnas atrodas Vaboles ciems, kurā atrodas Skrindu dzimtas muzejs. Tā pastāvīgā ekspozīcija ir veltīta pirmo tautas atmodas darbinieku brāļu Skrindu dzīvei un darbam. Skrindu dzimtas muzejā īpaši festivāla “Muzykys Skrytuļs” laikā, 14.jūlijā no plkst. 9.00 līdz 18.00,  ir iespēja apdrukāt linogriezuma tehnikā līdzipaņemtu T-kreklu uz mākslinieka Jāņa Svenča grafikas iespieddarbu spiedes ar mākslinieka zīmēto darbu fragmentiem. Šajā laikā būs apskatāmas muzeja izstādes un ekspozīcijas, kā arī būs iespēja nogaršot mājās ceptu maizi un zāļu tēju. Muzeja apmeklējums šajā dienā ir 2.50 eiro pieaugušajiem un 1.50 eiro bērniem un skolēniem. Savukārt, svētdien, 15.jūlijā no plkst. 13.00 līdz 15.00 Skrindu dzimtas muzejā notiks lietuviešu fotomākslinieces Violetas Astrauskienes izstādes “Plāteri – Šveksnas grāfi” atklāšana. Ieeja pasākumā bez maksas.

Festivāla “Muzykys Skyutuļs” laikā Daugavpils novada Līksnā 14. un 15.jūlijā notiks pavisam pieci koncerti, kuros uzstāsies mūziķi, kuri rada un izpilda dziesmas latgaliski. Festivāls sāksies sestdien, 14.jūlijā plkst. 14.00 ar akustisko koncertu mākslinieču apvienības “V.I.V.A.” darbu izstādē. Savukārt dienas koncertā no plkst. 15.00 muzicēs jaunie latgaliešu mūziķi, viesi un grupas: Eguceic, Ivars Štubis (Austrālija), Dainis Adijāns, Brigita un grupa “Akvarelis”, folkloras kopa “Ceidari”, vokālā grupa “Stage On”, “Poezijos medžiotojai” (Lietuva), ansamblis “Nagaidama Prīca”, deju kopa “Daugaveņa”.

Vakarā plkst. 18.00 uz koncertu aicina postfolkloras grupa “Rikši”. Savukārt no plkst. 19.00 līdz pat rītam uz divām skatuvēm muzicēs latgaliešu grupas “Latgalīšu reps”, “Bez PVN”, “Žvūrgzdyni”, “Dabasu Durovys”, Sovvaļnīks, “Fenikss”, “Metrs”, “Ausmeņa Records”, “Symbolic”, “Trikmiņs”, “Trešīs Ņūtona Lykums”, “Gandreiž 10nīkā”, “Unknown Artist”, “DeLight” un viesi – grupa “Piparmētra”, Jānis Aišpurs no grupas “The Sound Poets” un dziesminieks Kārlis Kazāks.

Svētdien, 15.jūlijā Līksnas Vissvētās Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcā plkst. 9.00 notiks dievkalpojums, bet plkst. 10.30 sāksies garīgās mūzikas koncerts, īpašu uzmanību pievēršot tradicionālajiem garīgajiem dziedājumiem un Latgales komponistu skaņdarbiem. Koncertā piedalīsies Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas audzēknes Kate Slišāne (klarnete) un Alise Sīmane (ērģeles), Daugavpils Universitātes Mūzikas un Mākslu fakultātes asociētas profesores Ilonas Bageles vokālās klases studentes Diāna Laizāne un Zita Nitiša, Vaboles pagasta etnogrāfiskais ansamblis “Vabalis”, Rēzeknes Jēzus Sirds katedrāles koris “Adoramus” un Līksnas Vissvētās Jēzus Sirds Romas katoļu draudzes koris “Deo Gratias”.

Festivāla laikā, visu sestdienu paralēli koncertiem Līksnas parkā notiks dažādas aktivitātes visai ģimenei. Parka teritorijā norisināsies tirdziņš, kur varēs ne vien garšīgi paēst, bet arī iegādāties kādu amatnieku darinājumu vai suvenīrus ar festivāla simboliku.

Latgaliešu mūzikas festivāla “Muzykys Skrytuļs” rīkošana tika aizsākta 2005.gadā ar mērķi popularizēt latgalisko identitāti un sekmēt jaunu dziesmu radīšanu latgaliski.

Festivālā “Muzykys Skrytuļs” ieeja apmeklētājiem ir bez maksas. Festivālu finansē Daugavpils novada dome, Latgales Reģiona attīstības aģentūra, Valsts Kultūrkapitāla fonds, AS “Latvijas valsts meži”. Festivālu rīko Līksnas pagasta pārvalde sadarbībā ar Daugavpils novada domi.

Papildus informācija:

Par festivālu: www.facebook.com/muzykysskrytuls

Par apskates vietām: www.visitdaugavpils.lv

Izsoles zemes vienībām