Pieminot 1991. gada barikādes

AKTUĀLI

20. janvārī atceramies 1991. gadā notikušās barikādes, kas ir daļa no Latvijas neatkarības atjaunošanas.

1991. gada barikāžu muzejs stāsta, kas ir barikādes: Pēc uzbrukuma Lietuvas televīzijas tornim Viļņā, kura laikā tika nogalināti 14 un ievainoti 110 civiliedzīvotāji, 13. janvārī Latvijas Tautas frontes sarīkotajā protesta manifestācijā Rīgā, Daugavmalā, sapulcējās ap 500 000 cilvēku, lai izteiktu savu atbalstu lietuviešiem un paustu gatavību turpināt uzsākto valsts neatkarības atjaunošanas ceļu. Ap valstiski svarīgiem objektiem Rīgā un citviet Latvijā izveidojot barikādes, kuras apsargāja neapbruņoti civiliedzīvotāji. Aizsardzības pasākumus koordinēja LTF un Augstākās padomes izveidotais aizsardzības štābs. Barikāžu aizsardzība turpinājās no 13. līdz 27. janvārim. Plašā sabiedrības iesaiste janvāra barikāžu laikā novērsa mēģinājumu gāzt likumīgi ievēlētās un apstiprinātās LR varas struktūras.” Šo cilvēku degsme un gatavība aizstāvēt savu valsti radīja pietiekamu pretsparu valsts varas apvērsuma plānotājiem, lai tas netiktu īstenots. Latviešu tautas aktivitāte pievērsa būtisku Rietumvalstu uzmanību, radot politisko spiedienu uz PSRS varu, atturot to no brutālas vardarbības pielietošanas Latvijā.

Pieminot barikāžu laiku 1991. gadā, 20. janvārī Ilūkstē notika piemiņas pasākums barikāžu aizstāvjiem. Pasākumā pulcējās Augšdaugavas novada un Daugavpils jaunsargi. Tā vēstījums ir aicināt cilvēkus draudzēties, neturēt ļaunu prātu vienam uz otru, būt saliedētiem un vienotiem pasaulei tik sarežģītā laikā, kāds ir šis.

Ilūkstes Raiņa vidusskolas jaunsargs Andris stāsta, ka šis pasākums ir nozīmīgs ar to, ka mūsdienu jaunieši kaut nedaudz var gūt ieskatu, kā pirms 33 gadiem aukstumā pie ugunskuriem mūsu tauta aizstāvēja savu valsti. Andris teic, ka viņam patīk darboties jaunsargos, ir iespēja uzzināt daudzas jaunas lietas, piemēram, dažādus veidus, kā kurināt ugunskuru, kā darboties ar ieročiem, maskēties, ir iespēja piedalīties arī dažādās nometnēs. Jaunsardze paver iespēju ne tikai apgūt dažādas prasmes, bet arī iegūt jaunus draugus. Jaunietis plāno pēc obligātā dienesta turpināt strādāt Zemessardzē.

Atceroties tā laika notikumus, šodien jāpatur prātā svarīgākais, kas mums, latviešiem, ir – miers un brīva, neatkarīga Latvija, ko sargāt, kā pašu dārgāko.

Teksts, foto: Māra Multiņa

Inese Sarbaja: “Tā ir laime darīt to, kas patīk”