Osnabrukas delegācijas vizīte Augšdaugavas novadā

AKTUĀLI

18. augustā Augšdaugavas novada centrālās administrācijas ēkā tika sagaidīti viesi no Vācijas. Delegācija ieradās no Osnabrukas pilsētas, kas atrodas Vācijas Ziemeļrietumos.

Ciemiņus sagaidīja Augšdaugavas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Arvīds Kucins, priekšsēdētāja 1. vietnieks Aivars Rasčevskis, priekšsēdētāja vietnieks Vitālijs Aizbalts, izpilddirektore Vanda Kezika, Višķu pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Proms, deputāts Jānis Belkovskis.

Tikšanās sākumā viesiem tika pasniegtas dāvanas - gleznas uz audekla, kurās ir attēlota viena no populārākajām tūrisma vietām Augšdaugavas novadā – Vecsalienas muižas pils.

Viesus iepazīstināja ar jaunizveidoto novadu, administratīvi – teritoriālās reformas aspektiem un vēsturisko kontekstu, vēlēšanu rezultātiem mūsu novadā un politisko spēku sadalījumu, ikdienas aktualitātēm un problēmām.

Hasbergenas galva Holgers Eliksmanns (Holger Elixmann) paskaidroja, ka neskatoties uz to, ka starp Vāciju un Latviju attālums ir liels, taču pašvaldību problēmas ir līdzīgas. Arī viņi saskaras ar migrācijas problēmām, aktuāls ir Covid pandēmijas un vakcinācijas jautājums.

Pašvaldībai viesi pasniedza piemiņas dāvanu – “kalnu rūķīti”, kas ir izveidots no Hasbergenas apkārtnē iegūtiem metāliem. Darbarūķi ir attēloti arī Hasbergenas ģerbonī, kā simbols ieguves šahtu varenībai.

Delegācijā klāt bija arī Vācijas — Osnabrukas pilsētas ebreju kopienas kantors Baruhs Čauskins, brīvprātīgo organizācijas jauniešu nometņu vadītāja Katrīna Gloja no Berlīnes, profesionālu mūziķu duets no Nīderlandes “Duo NIHZ” Bobijs Rotvelds un Sanna van Elste, kuri ceļo pa visu Eiropu, apkopojot geto un koncentrācijas nometnēs sarakstītās dziesmas, kā arī Osnabrukas geto muzeja direktors doktors Mihaels Ganders.

Baruhs Čauskins klātesošiem skaidroja, ka viņa dzimtas saknes ir meklējamas Višķos, tieši tādēļ viņš ar lielu prieku apmeklē mūsu novadu. Pirms trim gadiem Vācijas delegācija viesojās Daugavpils novadā, lai pārrunātu ideju izveidot Višķu pagastā memoriālu ebrejiem, kas dzīvojuši Višķos un gājuši bojā holokaustā. Projekta īstenošanas nolūkā Vācijā tika izveidota biedrība “Drei Stufen” jeb “Trīs pakāpieni”.

Baruhs izteica pateicību par ielūgumu tikties ar Latvijas Valsts prezidentu Višķos, kur pie vietējās baznīcas notika īsa saruna. Egils Levits izteica pateicību Baruham par veikto darbu un atzīmēja tā svarīgumu.

Ebreju kopienas kantors skaidro, ka ir radusies ideja par muzeja ierīkošanu Višķos, kur tiktu attēlota tieši Latgales laukos kādreiz skaitliski plaši pārstāvēto ebreju ikdienas dzīve un vēsture. Tāpat Višķos nākamgad tiek plānots organizēt tematisko jauniešu nometni. Vizītes ietvaros ciemiņi apmeklēja arī Naujenes novadpētniecības muzeju.

Ar viesiem tika apspriestas arī sadarbības iespējas izglītības nozarē. IPĪV “Višķi” ir ieinteresēta sadarboties ar Osnabrukas reģionu, jo tajā darbojas kompānija “Amazone”, kura ražo lauksaimniecības tehniku. ”Višķi” cer uz sadarbību, jo izglītības procesā jāizmanto modernākās tehnoloģijas. Vācijas puse apliecināja vēlmi sadarboties šajā virzienā.

Kraujā atklāts unikāls Latvijas mērogā rehabilitācijas centrs