Neatlaidība ļauj iegūt pasaules čempiona titulu

AKTUĀLI

Šogad Turcijā notikušajā pasaules čempionātā armvrestlingā Augšdaugavas novada sportists Sandris Šedis kļuva par pasaules čempionu cīņā ar labajām rokām kategorijā līdz 110 kg. Sportists atzīst, ka ceļš uz šiem panākumiem ilga vismaz deviņus gadus, cītīgi trenējoties un sevi disciplinējot.

Var teikt, ka pašlaik Sandris ir viena no spēcīgākajām labajām rokām pasaulē. Čempionāta finālā viņš cīnījās ar spēcīgu sportistu no Ukrainas Oleksandru Iļņitski, ar kuru jau iepriekš mērojies spēkiem Eiropas čempionātā, pārspējot sāncensi. Šoreiz izraut uzvaru un “nolocīt” ukraiņu sportistu bijis grūtāk, tomēr Sandrim tas izdevies.

Sandra Šeda kontā ir daudzas uzvaras Latvijas posmos, iegūts Latvijas čempiona tituls. Pirmo reizi panākumi starptautiskajā arēnā gūti 2018. gadā Pasaules kausā Polijā, gadu vēlāk iegūta bronza Eiropā. Ar katru gadu panākumi auga. 2021. gadā un šogad iegūts zelts Eiropas čempionātā. Pērn pasaules čempionātā Sandris izcīnīja 2. vietu ar kreiso un 3. vietu ar labo roku, šoreiz traumas dēļ ar kreiso roku izdevās iegūt vien sudrabu, toties ar labo roku beidzot iegūts zelts pasaules čempionātā.

Ar kuru roku cīnīties, Sandrim neesot īpaši no svara, jo abas esot vienlīdz spēcīgas, bet rezultāts atkarīgs no treniņiem. “Nav svarīgi, vai cilvēks ir kreilis vai labrocis, treniņos parasti atklājas, kura roka dominē vai arī abas ir spēcīgas,” saka sportists.

Izvēle par labu armvrestlingam

Sports Sandri aizrauj kopš bērnības. Skolas laikā izmēģinājis dažādus sporta veidus, spēlējis futbolu un basketbolu. “Tā tas aktīvais dzīvesveids palicis ar mani. 10. klasē sāku trenēties kopā ar klases biedriem Bebrenē svaru zālē. 12. klasē vajadzēja domāt par nākamo profesiju, iespēju bija daudz, bet sports šķita tuvāks, tāpēc iestājos Latvijas Sporta Pedagoģijas akadēmijā,” stāsta puisis. Sākotnēji gan bijusi doma studēt par sporta skolotāju, taču rezultātā ieguvis sporta trenera un vadītāja sporta jomā diplomu. Pēc studijām atgriezies dzimtajā pusē, ir sporta organizators Augšdaugavas novadā un paralēli Naujenē strādā ar audzēkņiem.

Jau akadēmijas pirmajā kursā sācis apmeklēt svaru zāli, domājis nopietni nodarboties ar fitnesu. Kursabiedrs paaicinājis Sandri uz armvrestlinga sacensībām, kurās viņš iesācēju kategorijā palika sestais no 20 dalībniekiem. Pēc sacensībām Sandri uzrunāja daudzkārtējais Eiropas un pasaules čempions Jānis Amoliņš, kurš aicināja puisi trenēties savā zālē Rīgā. Jau pirmajā treniņā Sandrim iepatikās šis sporta veids, un nu jau deviņi gadi paiet cītīgos treniņos.  

Sākotnēji Sandris trenējās Rīgā, kur bija vienīgā armvrestlinga treniņu zāle, taču pašlaik tādas iespējas esot daudzviet Latvijā - Jelgavā, Saldū, Burtniekos, Valmierā un Daugavpilī. Šobrīd Sandris trenējas Naujenes Kultūras centra sporta zālē, pats veido sev programmas, konsultējas ar Jāni Amoliņu un citiem Rīgas treneriem. “Treniņi notiek 3 līdz 6 reizes nedēļā, katrs ilgst vismaz trīs stundas sporta zālē ar svariem, bet reizi nedēļā sparingojam pie galda ar audzēkņiem. Pēc sacensībām treniņi ir mazliet vieglākā režīmā,” skaidro Sandris un piemetina, ka sports liek sevi disciplinēt. Sandris sevi norobežo no aktīvas sociālās dzīves un kaitīgiem ieradumiem, seko savam uzturam un dienas režīmam. “Nekādu diētu neievēroju, bet cenšos izvairīties no cukura un pārlieka sāls daudzuma.” 

Vēlas piesaistīt vairāk jaunatnes

Sportists uzskata, ka armvrestlings valstī kopumā attīstās labi, ir daudzi spēcīgi sportisti, taču šim sporta veidam pietrūkst masveidības. Arī meitenes pagaidām aktīvi neiesaistās. Ikdienā Sandris vada treniņus jauniešiem Naujenē, nopietni ar armvrestlingu aizraujas kādi pieci cilvēki, taču gribētos piesaistīt vairāk jauniešu un bērnu. Lai popularizētu šo sporta veidu, tiek rīkotas armvrestlinga sacensības gan pagasta, gan novada līmenī. 

“Kopumā līmenis valstī ir augsts, esam tuvu līderiem pasaulē. Pagaidām dominē Kazahstāna, Krievija, Ukraina un Bulgārija, bet arī mēs esam uz pareizā ceļa, tikai jāstrādā. Treniņu sistēma ir ļoti laba, ne velti pie mums brauc trenēties sportisti no citām valstīm un aicina mūsu tiesnešus tiesāt sacensības citās valstīs. Atpazīstamība ir, jāstrādā uz līmeņa noturēšanu un jauniešu piesaisti. Nekas īpašs nav vajadzīgs, tikai vēlēšanās strādāt. Var droši nākt uz zāli trenēties, te visu parādīs un pastāstīs, nekāds inventārs pašam nav jāpērk,” teic sportists. Turklāt armvrestlings esot pateicīgs sporta veids tajā ziņā, ka nepastāv vecuma ierobežojumi un sākt trenēties var jebkurā vecumā, gūstot arī panākumus. Arī pats sportists plāno armvrestlingam veltīt visu dzīvi. Viņš ir pateicīgs par atbalstu Augšdaugavas novada pašvaldībai un Latvijas Armvrestlinga federācijai, jo tas dod iespēju piedalīties sacensībās dažādās pasaules valstīs, bet par godalgotu vietu ir iespēja saņemt arī valsts atbalstu. 

Ar saviem panākumiem Sandris kļuva pamanāms plašā mērogā, uz attālinātiem treniņiem pie viņa piesakās sportisti no visas pasaules, jo īpaši no ASV, Nīderlandes, Norvēģijas, Vjetnamas un Austrālijas. Nodarbības notiek individuāli tiešsaistē caur Skype vai WhatsApp, Sandris katram sūta vingrinājumus, veic korekcijas, veido programmas.

Sandris piedalās armvrestlinga projektā Turcijā, aizvadot individuālas cīņas ar vienu pretinieku, kur mērojas spēkiem ar labākajiem pasaules sportistiem  un guvis jau trīs uzvaras, bet sapņo tikt līdz čempiona titulam.

Lai arī jau iegūta pirmā vieta pasaules čempionātā, Sandris plāno šo uzvaru atkārtot. Tuvākās sacensības būs janvārī  - turnīrs Turcijā, februārī plānots brauciens uz turnīru Šveicē, maijā Eiropas čempionāts, rudenī pasaules čempionāts, pa vidu dažādi Latvijas turnīri, bet pagaidām viņš nolēmis nedaudz atvilkt elpu. “Beidzot pienācis laiks atpūsties pēc diezgan aktīva gada, jo šogad bija deviņas augsta līmeņa sacensības, sakrājies nogurums,” saka sportists.

Teksts, foto: Inese Minova

Laucesas pamatskolas skolēni ceļo ar „Latvijas skolas somu”