Nāk rudens apgleznot mūsu zemi

Izglītība

Nāk rudens apgleznot Latviju …. Arī Špoģu vidusskolas 1.un 2.klases bērni 23.septembrī projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros devās baudīt rudens burvību gleznainajā Naujenē, Daugavas senlejā un vēstures nostāstiem apvītajā Slutišķu ciemā.

Lai novērtētu savas dzimtās zemes skaistumu, tās kultūrvēsturisko vērtību nozīmīgumu, ir svarīgi iepazīt savu tuvāko un tālāko apkārtni, izzināt tās vēsturi, cilvēku likteņus un vietējo kopienu daudzveidīgās tradīcijas. Tā nu Špoģu vidusskolas jaunākie sākumskolēni , baudot siltās rudens dienas, devās mācību ekskursijā uz Naujeni.

Naujenes Novadpētniecības muzejā mūs laipni sagaidīja darbīgās un radošās muzeja darbinieces Māra un Ina, kuras ne vien iepazīstināja ar muzeja krājumiem, bet arī ļāva darboties mazajām rociņām lupatu lellīšu pagatavošanā. Tādējādi bērni ne tikai guva ieskatu un pirmās zināšanas par sadzīvi senatnē, bet arī pašrocīgi pagatavoja suvenīru no Naujenes muzeja.

Ne mazāk aizraujoša bija pastaiga pa Dinaburgas pilskalna dabas taku, kurā skolēni iepazina dažādas koku sugas, varēja salīdzināt to lapu formu un krāsu, kā arī mēģināt iztēloties īsto tā laika Dinaburgas pili, vērojot senos pils pamatus un pils maketu.

Apmeklējot Slutišķu ciemu, bērni guva pirmās zināšanas par vecticībnieku dzīvi un tradīcijām Latvijā. Tā kā daudzu bērnu ģimenēs ir saglabājušās vecticībnieku saknes, bērniem stāstījumi šķita saistoši un izraisīja daudzus jautājumus. Daži skolēni zināja stāstīt, ka daudzi ciemā redzētie priekšmeti tiekot lietoti arī viņu vecmāmiņu mājās. Bērniem ļoti iepatikās interaktīvo gidu stāstījums un iespējas arī praktiski iemēģināt roku seno amata rīku izmantošanā.

Vislielāko prieku bērnos izraisīja vecāku sarūpētais stundas brauciens ar kuģīti “Dinaburga”, kura laikā bērni ne tikai iepazina gleznaino Daugavas senleju, tās neparastos krastus, bet arī klausījās interesantos kuģa kapteiņa nostāstus par Daugavas krastos redzamajiem objektiem, par zivīm, putniem, kas iecienījuši mūsu likteņupi. Lielākai daļai bērnu šis bija pirmais brauciens ar kuģīti

Liels bija skolēnu pārsteigums un arī secinājums, ka skaistas vietas atrodas mums pavisam blakus- atliek vien tās saskatīt, ieraudzīt, iepazīt un sirdī paturēt. Skaista ir mūsu Latvija visos gadalaikos.

Špoģu vidusskolas skolotāja Guna Pētersone

Dzejas mēnesis Špoģu vidusskolā