Muzikālais ceļojums “Tere Augšdaugava”

AKTUĀLI

21. oktobrī izskanēja Naujenes Mūzikas un mākslas skolas koncerts “Tere Augšdaugava”, kas klausītājus aizveda īstā muzikālā ekskursijā. Koncertā piedalījās NMMS Akordeonistu orķestris, kuru vada diriģente Tatjana Jukuma, kā arī viesi no Igaunijas – Tallinas Mūzikas skolas trompetists Neeme Ots un akordeonists Henn Rebane. Koncertā varēja dzirdēt gan ārvalstu, gan Latvijas komponistu skaņdarbus. Īpaša dāvana skatītājiem bija Igaunijas viesu solo koncerts.

Naujenes Mūzikas un mākslas skolas direktors Ruslans Marģevičs pastāstīja, ka ar Tallinas Mūzikas skolu jau ilgus gadus notiek radoša sadarbība.

Henn Rebane ir viens no izcilākajiem akordeonistiem Igaunijā. 1977. gadā ieguvis kordiriģenta un mūzikas pedagoga specialitāti Tallinas Valsts konservatorijā akordeona specialitātē. Ir strādājis par akordeona spēles skolotāju vairākās izglītības iestādēs Igaunija un Somijā, bijis arī radio raidījumu vadītājs un redaktors. Ir koncertējis daudzās valstīs, organizējis vairākus akordeonistu festivālus Igaunijā, piedalījies starptautisko žūriju darbā. Papildus akadēmiskajai un tradicionālajai akordeona mūzikai viņš studējis un spēlējis arī citu valstu mūziku, tostarp franču musette, cajun un arī rokmūziku. Henn Rebane ir uzrakstījis un publicējis pedagoģiskos materiālus, akordeona grāmatas un rakstus, strādājis ar daudziem māksliniekiem un ierakstījis 12 kompaktdiskus. Nesen mūziķis nosvinēja 70 gadu jubileju, joprojām strādā kā ārštata mūziķis un lektors. Naujenes Mūzikas un mākslas skolas topošajiem mūziķiem Henn Rebane novadīja akordeona spēles meistarklasi, bet klausītājus pārsteidza ar virtuozu akordeona spēli un iepazīstināja arī ar paša sarakstītajiem skaņdarbiem.

Ruslans Margevičs sauc Henn Rebane par Igaunijas akordeona spēles guru, kuru viņš atceras jau kopš 10 gadu vecuma, kad Ruslana vectēva mājās viena no pirmajam vinila skaņu platēm bija tieši Henn Rebane akordeona mūzika. Koncertā Henn Rabane demonstrēja arī spēli uz igauņu tautas akordeona, kas spēlē tikai mažorā.

Trompetists Neeme Ots pārstāv jaunāku paaudzi un nāk no muzikālas ģimenes. Viņa tēvs Aavo Ots ir ievērojams Igaunijas trompetists, kura vadībā Neeme sāka spēlēt trompeti jau no sešu gadu vecuma. Neeme Ots absolvējis Sibēliusa akadēmiju, izglītojies arī Madrides konservatorijā, ir ieguvis vairākas godalgotas vietas valsts un starptautiskos konkursos, apmeklējis pasaulslavenu mūziķu meistarklases. Neeme Ots ir uzstājies kā solists ar Tallinas kamerorķestri, Polijas kamerfilharmonisko orķestri un daudziem citiem, kā arī piedalījies kā galvenā trompete vairākos prestižos jauniešu orķestros daudzās Eiropas valstīs. Neeme Ots ir vairākkārt sadarbojies ar Spānijas Nacionālo orķestri, Eiropas Karalisko ansambli un Madrides Filarmonijas orķestri. Viņš ir uzstājies arī Starptautiskajās trompetes dienās Tallinā, Tallinas mūzikas nedēļā un Igaunijas Koncertaģentūras projektā “Jaunie talanti”. Koncertā Neeme Ots demonstrēja virtuozu spēli uz vairākiem pūšamajiem instrumentiem.  

Abi Igaunijas mūziķi sniedza klausītajiem gan savu solo programmu, gan uzstājās kopā ar Naujenes Mūzikas un mākslas skolas Akordeonistu orķestri.

Teksts, foto: Inese Minova

Ģitāra, vīnogas, saldējums