Muzeju naktī Raiņa mājā Berķenelē tika vizualizēts laiks

AKTUĀLI

Atbilstoši šī gada Muzeju nakts tēmai -  Laika rats -  Raiņa mājā Berķenelē par laika ritējumu tika ne tikai domāts, bet tas tika arī vizualizēts.

Kopš Raiņa mājas kā muzeja pastāvēšanas, tajā viesojušies un strādājuši daudzi interesanti un radoši cilvēkiem. Viens no tiem ir ievērojamais Latgales mākslinieks Leonīds Baulins. Izstādi, kurā varēja aplūkot Baulina fiksētās dabas ainavas fotogrāfijās, atklāja mākslinieka dzīvesbiedre Vanda Baulina. Vanda Baulina pastāstīja, ka aktīvākā aizraušanās ar fotografēšanu Leonīdam bija 80tajos gados. “Leonīda dzīvē bija tāds periods, kad viņš aizrāvās ar fotogrāfiju. Viņš pat izveidoja savā darbnīcā laboratoriju, kas bija aprīkota ar visu nepieciešamo – ūdeni, speciālajiem traukiem, receptēm un grāmatām par fotogrāfiju.  Tas Leonīdu ārkārtīgi aizrāva. Šāds periods ilga kādus 10 gadus. Veidojot fotogrāfijas, vajadzēja variēt – kur taisīt tumšāk, kur liegāk. Toreiz jau nebija fotošopa – viss tika veidots uz sajūtām, uz “jušku”, kā tagad saka jaunieši,” tā Vanda Baulina. Viņa atzīst, ka mākslinieka mantojumā nodotais arhīvs ir ļoti liels un tāpēc ir gandarījums, ka ar jauno izstādi var parādīt citu Leonīda šķautni. “Tā kā Muzeju naktī ir laika tēma, šajās bildēs var redzēt laika ritējumu – dabas un laika sintēzi. Leonīds ne tikai taisīja fotogrāfijas, bet vēlāk neapzināti šīs tēmas attēloja arī savās daudzajās Latgales ainavās,” tā Leonīda Baulina sieva.

Tā kā Rainis ar Aspaziju ilgu laika posmu dzīvoja Šveicē, muzejam jau daudzu gadu garumā ir izveidojusies sekmīga sadarbība ar Šveices biroju Daugavpilī – Muzeju naktī biroja vadītāja Elīna Hrščanoviča Bērnistabā atklāja izstādi, veltītu spēļu un rotaļu tēmai. Tāpat apmeklētāji varēja aplūkot pulksteņu izstādi, kura tapa pateicoties aktīviem Kalkūnes pagasta jauniešiem Natālijas Polovajas vadībā, kā arī atsaucīgiem vietējiem iedzīvotājiem. Ar brīvprātīgo jauniešu palīdzību noritēja radošās darbnīcas, kurās varēja veidot gardus cukurgailīšus, liet krāsainas sveces un gleznot pulksteņus. Dārzā viesi tika cienāti ar kulināro mantojumu – Zemnieku putru.

Ainavu kalnā tapa saules pulkstenis, kur ikviens zemes aplī varēja iestādīt puķi, kas norādīja stundu un minūšu ritējumu. Savukārt klētī varēja ieskatīties  Pliekšānu ģimenes garderobē. “Tās, protams, nav oriģinālās Pliekšānu ģimenes drēbes, bet mēs izpētījām, ko tajā laikā valkāja un kā izskatījās zemnieki gan ikdienas gaitās, gan dodoties uz baznīcu vai viesībām,” par jauninājumu pastāstīja Raiņa mājas Berķenelē direktore Inese Bērziņa. “Jau tuvākajā nākotnē grupas līdz 10 cilvēkiem varēs uzlaikot šos tērpus un stundu staigāt pa muzeja teritoriju un fotografēties.” Jaunās aktivitātes apliecina, ka muzejā laiks nav sastindzis un turpina virzīties uz priekšu, piedāvājot arvien jaunas un interesantas aktivitātes ikvienam muzeja apmeklētājam arī šī gada sezonā.

FOTOGALERIJA

Elza Timšāne

Muzeju nakts atbalsta pasākums Līksnā