Mēs varam!

Kultūra

31. oktobrī Maļinovas pagasta bibliotēkā norisa tautas lietišķās mākslas studijas “Klūga” neredzīgo un vājredzīgo dalībnieku klūgu pinumu izstādes atklāšana “Mēs varam!”.

Izstāde skatāma no 31. oktobra līdz 30. novembrim bibliotēkas darba laikā un ir veltīta Starptautiskajai neredzīgo dienai kuru atzīmē 13. novembrī.

Izstādei savus darbus piedāvāja četri amatnieki Viktorija Ivanova, Pāvels Laptevs, Sergejs Ožogins un Eduards Pavlovičš. Ieraugot izstādes darbus daudzi izbrīnīsies, kā šie darbi ir tapuši neredzīgo rokām? Būtiski ir tas, ka visi autori apguva amata prasmi Viktora Kuhaļska vadībā dažādu projektu ietvaros, piem., 2005. - 2006. gadā 12 mēnešu laikā tika īstenots Latvijas Neredzīgo biedrības Daugavpils teritoriālās organizācijas projekts “Sociālās rehabilitācijas pasākumu programma”, kuras ietvaros vairāki cilvēki ar redzes invaliditāti apguva klūgu pīšanas pamatus un vēlāk nolēma pilnveidot savas zināšanas iestājoties studijā “Klūga”. Viegli nebija nevienam, tomēr neatlaidība, līdzcilvēku atbalsts un V. Kuhaļska kā skolotāja talants palīdzēja apgūt jaunas prasmes un atklāt jaunas personības šķautnes. Par tapšanas procesu un projektu tikšanās reizē pastāstīja Latvijas Neredzīgo bibliotēkas Daugavpils filiālbibliotēkas vadītāja Jana Šlapaka un tautas lietišķās mākslas studijas vadītājs Viktors Kuhaļskis, kurš atzīst, ka ir kļuvis sentimentāls un mēģina palīdzēt ikvienam kurš vēlas darboties. Viktors pastāstīja kā neredzīgos cilvēkus ievadīja klūgu sagatavošanas un apstrādes procesā un uzsver, ja ir vēlme ikviens cilvēks var sasniegt daudz ko, ir jānovērtē tas, ka mēs esam redzīgi. Svarīgi ir nelauzt cilvēka raksturu, bet ievirzīt pakāpeniski pareizajā gultnē, tad veiksies, jo cilvēks notic sev un savām spējām. Amatnieku darbi bija aplūkojami studijas “Klūga” izstādēs muzejos un mākslas centros visā Latvijā, Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja lietišķās mākslas gadatirgū un pat starptautiskajā mākslas festivālā “Славянский базар в Витебске” Baltkrievijā.

Klūgu pinēja ceļu Viktors uzsāka 1979. gadā palīdzot savam sievastēvam, kurš bija pazīstams klūgu pinējs Latvijā, process ieinteresēja un padevās. 1985. gadā nodibināja studiju “Klūga”, ir vadījis klūgu pīšanas kursus Krāslavā, Alūksnē, Preiļos arī Augšdaugavas novadā, Viktors ir ne tikai labs pedagogs, bet arī psihologs, kurš redz un saprot cilvēka dvēseli. Viktors klātesošajiem arī lasīja pašsacerētu dzeju kurā izstrāvo sirsnīgums un cilvēcība.

Paldies par burvīgu pasākumu visiem dalībniekiem.

Maļinovas pagasta bibliotēkas vadītāja E. Kokina

Sventes tautas namā aizvadīts jauniešu pasākums "Drakulas dzimšanas diena"