Mainies uz augšu!

AKTUĀLI

2024. gada sākumā Augšdaugavas novada kultūras centrā “Vārpa” pasākumā “Gada balva sportā 2023” tika godināti labākie sportisti mūsu novadā. Viņu vidū bija arī Gada trenere individuālajos sporta veidos - Sņežana Bondere un viņas audzēknis, Gada uzlecošā zvaigzne - Adrians Lihoveckis. Abi ir peldētāji, bet labprāt piedalās arī citās sportiskās aktivitātēs.

Kad peldēšana kļūst par sirdslietu

Sņežana Bondere ir peldēšanas trenere Augšdaugavas novada Sporta skolā. Bērnībā pirmās iemaņas peldēšanā iemācījis tēvs: “Viņš strādāja Krāslavas glābēju stacijā. Tas bija ļoti jauks laiks, man ļoti patika atrasties kopā ar tēti, vērot viņa darbu, it sevišķi mācības. Brīvajā laikā tētis mani mācīja peldēt, lēkt no dažāda augstuma tiltiņiem, laivot, vadīt kuteri un slēpot ar ūdensslēpēm. Tas viss man ir noderējis dzīvē, kā arī peldēšana ir kļuvusi par sirdslietu”. Sņežana savas treneres gaitas uzsāka, pateicoties dēlam Valērijam un citu cilvēku atbalstam, kuri, redzot, cik labi veicas treneres dēlam, lūdza trenēt arī viņu bērnus. Līdz ar to Sņežana izvēlējās studēt savu otro profesiju saistībā ar sportu un peldēšanu. Savas profesionālās karjeras gaitas uzsākusi Ilūkstes novada sporta skolā 2015. gadā, ne tikai apmācot bērnus peldēšanā, bet arī piedaloties vairāku projektu īstenošanā, piemēram, “Jauno māmiņu fiziskās formas un darba spēju atjaunošana”, “Peldēšanas apmācības pieaugušajiem” un citos projektos.

Peldēšana – lieliska iespēja sevi attīstīt gan fiziski, gan garīgi

Trenere stāsta, ka, strādājot mazā pilsētā, ir savas priekšrocības: “Man ir ļoti paveicies, ka dzīves ceļš ir atvedis uz Ilūksti, jo šeit es sastapu ļoti jaukus cilvēkus gan savā darba kolektīvā, gan ārpus tā. Esmu priecīga par Sporta skolas un direktora Dzintara Pabērza atbalstu, organizējot nometnes bērniem, piedaloties sacensībās”. Ilūkstes iedzīvotājiem ir lieliska iespēja ikdienā uzlabot savu veselību un fizisko sagatavotību, kā arī jauki pavadīt laiku, peldot baseinā. Jaunie sportisti var izmantot visu baseinu, pilnvērtīgi trenēties, kā arī saņemt atbalstu no Augšdaugavas novada Sporta skolas, kas bieži vien, esot lielākās pilsētās, nemaz nav tik viegli pieejams. Sņežana teic: “Mani sarūgtina tas, ka vietējie iedzīvotāji varbūt līdz galam neizprot, cik liela vērtība ir baseinam, regulārai peldēšanai. Tā harmoniski attīsta organismu, palielinot muskuļu masu – tie kļūst elastīgāki un spēcīgāki. Tas ir arī labs līdzeklis cīņā ar lieko svaru, un kas sevišķi svarīgi bērniem – tā attīsta koordināciju. Peldēšana apvieno piecas komponentes – izturību, lokanību, labu veselību, peldēšanas prasmes un sirds un asinsvadu sistēmas uzlabošanu. Tāpēc peldēšana un kustības ūdenī ir viens no lieliskākajiem veidiem, kā uzturēt un saglabāt fizisko formu.” Bērni peldēšanas treniņos apgūst ne tikai pašu peldēšanas prasmi, bet, kā stāsta trenere, peldēšana ir ļoti sarežģīts sporta veids, kur ir jādomā pie katras ķermeņa kustības, pozīcijas, kā arī ir jādomā daži soļi uz priekšu, treniņi arī ļoti disciplinē jauniešus, paver plašāku redzesloku, piemēram, dodoties uz sacensībām citās pilsētās vai valstīs. Sņežana Bondere uzsver, ka sportistam ir ļoti svarīgi atrast savu īsto treneri, kurš ir ieinteresēts sportista attīstībā, sasniegumos un arī ikdienā. Ļoti liela nozīme ir komandas darbam jaunā peldētāja izaugsmē – svarīgi ir sadarboties trenerim, jaunajam sportistam un viņa ģimenei. Ja viens no trim pilnvērtīgi un ar atdevi neiesaistās, tad var gaidīt, ka izpaliks arī panākumi.

Panākumu atslēga – mērķtiecība, neatlaidība un disciplīna

Pašlaik Ilūkstē ir aktīvas divas sporta grupas peldēšanā – SPM-1 un SPM-2, ko vada trenere Sņežana Bondere. Šajās grupās sporto gan Ilūkstes bērni, gan arī audzēkņi no citām vietām, piemēram, Daugavpils, Dunavas, Krāslavas un Bebrenes. Trenere stāsta: “Bērni ar lielu atdevi un centību piedalās visos treniņos un cenšas neizlaist nevienas sacensības. Ir gan vietējo sacensību laureāti, gan Latvijas jauniešu un junioru čempionātu laureāti, gan Latvijas kausa peldēšanā fināla laureāti. Adrians Lihoveckis ir jaunais sportists, kurš iesācis peldēšanas gaitas jaunākajā grupā, bet, pateicoties savam raksturam, pašaizliedzīgumam un mērķtiecībai, savam talantam un neatlaidīgajam darbam, samērā ātrā laika posmā ir guvis panākumus, kļūstot par vairāku Latvijas Čempionātu uzvarētāju”.

Adrians ar sportu nodarbojas kopš piecu-sešu gadu vecuma, kad sācis trenēties peldēšanā Daugavpilī, bet vēlāk pārgājis trenēties uz Ilūksti: “Mans tēvs uzzināja, ka Ilūkstē ir sporta komanda ar labu treneri, tāpēc mēs izmēģinājām šo sporta skolu, un man iepatikās.” Jaunais sportists atzīst, ka liels atbalsts ir ģimene, it īpaši tēvs, kurš ne tikai ir līdzās, bet arī sponsorē visu nepieciešamo, un abi vectēvi, kas arī savu dzīvi saistījuši ar sportu. Tēvs Eduards spēlē volejbolu, ir lielisks piemērs Adrianam, kā arī abi vectēvi – Eduards Lihoveckis ir kādreizējais Daugavpils novada sporta dzīves organizētājs, vectēvs Anatolijs Petrovs bija novada rekordists skriešanā. Var teikt, ka jaunietim sports un azarts ir ielikts jau šūpulī.

Adrians Lihoveckis uzskata, ka, lai sasniegtu rezultātus, visu laiku ir nepieciešams attīstīties, cītīgi trenēties, labot kļūdas un uzlabot savu peldēšanas tehniku. Kārtīgi padarītam darbam ir arī savi augļi – jaunietis lepojas ar savu panākumu, kad sacensībās Rīgā, 50 metru baseinā, ir ieguvis 4 zelta medaļas. Adrians pašlaik mācās astotajā klasē, dzīvē vēl priekšā daudz izvēļu, arī par ko nākotnē vēlētos kļūt, bet viens gan ir skaidrs - ir vēlme un mērķis sasniegt sporta meistara līmeni.

Sports = vesels un atjautīgs cilvēks

Sņežana Bondere un Adrians Lihoveckis ikdienā nodarbojas arī ar citiem sporta veidiem. Trenere ir iecienījusi skrituļslidošanu, slēpošanu un velosportu, arī Adrians dod priekšroku riteņbraukšanai, ikdienā uztur sevi labā fiziskā formā. Abi aicina bērnus un jauniešus nodarboties ar sportu, jo tas cilvēku padara spēcīgāku, atjautīgāku, veselāku, sniedz iespēju redzēt vairāk un tālāk par savas pilsētas un arī Latvijas robežām. Kā ir teicis rakstnieks un žurnālists Malkolms Gladvels: “Treniņš nav tā lieta, kuru dara tikai tāpēc, ka esi labs. Tā ir lieta, ko Tu dari, lai būtu vēl labāks”.

Teksts: Māra Multiņa
Foto: M.Multiņa, D.Bitiņš, S.Bonderes arhīvi

Izstāde Bebrenes bibliotēkā