Mācību norise uz pļavas muzeju Kaldabruņā

Izglītība

“Dieva pļavā smildziņa citāda.
Aiz to tā pasaule ir tik skaista…”

Sēlijā, Rubenes pagastā, braucot uz Kaldabruņu, pašā ceļa malā atrodas sena no sarkaniem ķieģeļiem un pamatīgiem akmeņiem būvēta ēka – bijusī Kaldabruņas skola. Tā te darbojās no 1907. līdz 2003. gadam. Bet nu jau vairākus gadus te saimnieko biedrība „Ūdenszīmes”, un biedrības ļaudis te izstrādā visādas dieva zīmes – ierīko pļavu telpās, cep stiklu un groza laika apstākļus ar auga lapu palīdzību.

 2023. gadā 25. aprīlī  3. un 5. klases izglītojamiem tika organizēta mācību norise uz pļavas muzeju Kaldabruņā Biedrība “Ūdenszīmes” Kaldabruņā ļauj sajust pļavu arī tad, kad zāle vairs nezaļo. Muzejā var iepazīt dažādus pļavas augus, izpētīt dažādas smilgas, Latvijas aizsargājamos pļavas augus un sasildīties pie zāļu tējas krūzes. Jēkabpils novada Kaldabruņas ciemā, kādreizējās Kaldabruņas pamatskolas saimniecības telpās, ko tagad apsaimnieko biedrība “Ūdenszīmes”. Pļavas muzeja ekspozīcija ir veidota līdzībā ar cilvēka dzīves ciklu, tajā apskatāma un piedzīvojama Smilgu ekspozīcija, Bērnības gaismas objekts, Kaldabruņas Māras josta ozola dobumā, Vārdnieku vainags, Pūra vainags, Aizsargājamo un retāk sastopamo augu ekspozīcijas. Kaldabruņas jeb Krievānu Māras josta ir viena no novada lielākajām kultūrvēsturiskajām vērtībām – tā ir unikāls etnogrāfijas materiāls. 

Taču visneaizmirstamākais piedzīvojums ir multimediju ekspozīcija „Pusnakts pļavā”. Šai videomateriālā ir iekļautas zināšanas, tēli, skaņas un ainavas, kas stāsta par tām mūsu tautas tradīcijām, kas saistās ar notikumiem pēc krēslas iestāšanās. Putni, kas lido naktī, mazie nakts dzīvotāji, kas rosās zem saknēm. Ārstniecības augi un, protams, Vasaras saulgriežu tradīcijas. Kopumā ekspozīcijas noskatīšanās ilgst 40 minūtes.

Kad mēs atbraucām mūs satika trīs jaukas un ļoti laipnas sievietes, kuras mums pastāstīja par muzeju un to rašanos. Viņu stāstus bērni klausījās ar lielo interesi.

Mācību norises beigās izglītojamiem bija iespēja  izveidot dekorus no bērza finiera sagatavēm un stikla gabaliņiem. Bērniem tas bija sarežģīta un aizraujoša nodarbošanās. Biedrībā izgatavo unikālas stikla rotas, kurās iekausēti dzīvi Sēlijas augi. Šeit var vērot stikla mākslinieka darbu un iegādāties rotaslietas un citus suvenīrus. 

Pēc mācību norises  izglītojamie pateica: “Viss bija interesanti! Ja būs iespēja, tad aizbrauksim uz turieni vēlreiz!”

12. maijā tiešraidē notiks Sēlijas tūrisma konference