Lina iepazīšana turpinās

Izglītība

Randenes pamatskolas 1.–4.klašu skolēni 15.maijā projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros devās uz Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeju, lai piedalītos muzejnodarbībā “Linu pogaļas stāsts”.

Aprīļa sākumā uz Preiļiem uz šo pašu muzejnodarbību bija aizbraukuši Randenes pamatskolas 5.–8.klašu skolēni. Nodarbība ļoti iepatikās, tāpēc, kad mazajiem vajadzēja izdomāt, kurp doties projekta ietvaros, šaubu nebija. Jābrauc uzzināt visu par ziemeļu zīdu.

Pasaulē lins ir pazīstams ļoti sen. Ir liecības, kas vēstī, ka jau Senajā Grieķijā un Romā karavīriem no linu auduma pagatavoja apakšveļu. Ēģiptes faraonu mūmijas arī bija ietītas linaudeklā. Tolaik lins bija ļoti dārgs. Ir ziņas, ka to mainīja vienādā svarā pret zeltu. No tā darināja buras, zvejnieku tīklus un auklas.

Laikam ejot, noskaidrojās, ka linšķiedra ir izturīgāka par kokvilnas un vilnas šķiedru. Linaudums ir ļoti noturīgs pret pūšanu, tas lēni nolietojas. Caur to labi plūst gaiss. Ir pierādīts, ka cilvēks, kas ģērbies linaudekla apģērbā, karstā laikā svīst 1,5 reizes mazāk, nekā apģērbts kokvilnas audumā.

Arī Latgalē liniem savā laikā bija atvēlēta īpaša vieta un loma. Tos audzēja, apstrādāja, tirgoja, lietoja uzturā. Nodarbības noslēgumā varēja nodegustēt īstu rudzu maizi ar lineļļu un kā suvenīru pārvest mājās pašu izveidoto bitīti no lina diega un pērlītēm.

Sirsnīgi un mīļi Mātes dienas svētki Lāču pamatskolā