Līksna pamazām kļūst par peoniju karaļvalsti

AKTUĀLI

Jau vairākus gadus Līksnā tiek rīkota peoniju ziedu izstāde. Grieztos ziedus tai sarūpē vietējās peoniju audzētājas, un jāteic, ka ar katru gadu gan pašu audzētāju, gan peoniju šķirņu skaits pieaug. Šogad izstādei savus ziedus sarūpēja Vanda Karpenko, Elvīra Vorošena, Janīna Kupšāne, Elita Poļakova un Anita Ozola. Laikapstākļi gan šogad peonijām nav īpaši labvēlīgi. Agrais pavasaris un karstais laiks veicināja ziedu agrāku uzziedēšanu un diemžēl arī ātrāku noziedēšanu. Tomēr Līksnas kultūras nama apmeklētājiem kādu laiku ir iespēja aplūkot krāšņos karaliskos ziedus.

Visbagātīgākā peoniju kolekcija pieder Vandai Karpenko, kuras dārzā aug vairāk kā 120 peoniju šķirnes. Plaša kolekcija izveidota arī Elvīrai Vorošenai, kura kartupeļu vagas nolēmusi ziedot peonijām. Pirmais stāds bija dzeltenā Bartzellas šķirnes peonija, kas atceļoja no Holandes, bet nu jau dārzā aug 78 peoniju šķirnes. Elita Poļakova iekopusi vairāk nekā 30 šķirnes. Peoniju dobes pamazām paplašinās arī citām vietējām audzētājām.

Elvīra ik gadu ar nepacietību gaida atveramies pirmos pumpurus, visspēcīgākā smarža ir vecajām klasiskajām peoniju šķirnēm, savukārt reti kurai iegādātajai selekcionētajai šķirnei ir tik dāsna un patīkama smarža.

Elita atzīst, ka peonijas atšķiras ne vien ar savu krāšņo rotu, bet arī ar pielietojumu, piemēram, atsevišķas šķirnes ir paredzētas vien ziedēšanai dobēs un nav liekamas vāzē, turpretī citas ir paredzētas tieši griešanai, to audzētāji mēdzot norādīt, pārdodot stādus. Elvīra stāsta, ka Yellow crown šķirnes peonija vispār slēpj savus krāšņos dzeltenos ziedus no cilvēka skata, lai tos aplūkotu, ir jāpašķir krūms, jo ziedi īsos kātos paslēpušies zem lapām.

Gan Elvīra, gan Elita atzīt, ka peonijas ir ļoti pateicīgs augs, kuram nav nepieciešama milzīga aprūpe – galvenais iestādīt labā vietā un apravēt, nav jāčubina un jāsedz kā rozes vai nav uz ziemu jārok laukā kā gladiolas vai dālijas. Turklāt, ja iestāda gan agrās, gan vēlās peoniju šķirnes, to ziedi priecēs vismaz mēneša garumā.

Lai arī izstāde iecerēta līdz 23. jūnijam, steidziet to aplūkot jau tagad, jo šogad peonijas pārzied daudz ātrāk.  

Teksts, foto: Inese Minova

Vakance Demenes pagasta kultūras darba vadītāja amatam