Latvijas gidi viesojās Sventē un Laucesā

AKTUĀLI

2018. gada 7. un 8. aprīlī Latgalē viesojās Latvijas profesionālo gidu asociācijas biedri, apmeklējot Latgales labākos tūrisma objektus. Brauciena pirmajā dienā brauciena dalībnieki (kopā 19 gidu) viesojās arī Daugavpils novadā – Sventes muižā un kafejnīcā – maiznīcā “Rudzupuķes” Sventes pagastā un kokaudzētavā “Sēlija” Laucesas pagastā.

Kā informēja biedrība “Latgales kulinārā mantojuma centrs”, Latvijas profesionālo gidu asociācija ik gadu saviem biedriem rīko braucienu, lai iepazītu reģionus, redzētu un novērtētu jaunos tūrisma objektus un pakalpojums, lai turpmāk profesionāli organizētu un vadītu braucienus dažāda veida grupām. Šogad brauciens tika organizēts uz Latgali.

Brauciena laikā gidi paviesojās Līvānos, Daugavpils novada Sventē un Laucesā, Krāslavā un tās novadā, Aglonā, Dagdas novada Andrupenē, Lūznavā, Ludzā, Rēzeknes novada Malnavā.

Izzināt Latgales vēsturi un tradīcijas brauciena dalībnieki sāka jau Līvānos, kur apmeklēja Latgales mākslas un amatniecības centru, Līvānu stikla muzeju un jaunatklāto stikla pūšanas darbnīcu. Te mūsdienīgā ēkā iekārtojušies vairāki tūrisma objekti.

Ar atjaunotām ēkām var lepoties arī Latgales kultūrvēstures objekti. Ar plašu tūrisma piedāvājumu darbojas Lūznavas muiža, kas atjaunota pirms trijiem gadiem. Tagad tā attīstās kā starptautisks mākslas, mūzikas un vides izglītības centrs.

Atjaunošanas darbi notiek arī Krāslavas grāfu Plāteru pils kompleksā, arī ar to Latvijas profesionālie gidi iepazinās, dodoties pastaigā pa pils pagalmu, apmeklējot kompleksa teritorijā esošo Krāslavas vēstures un mākslas muzeju, tūrisma informācijas centru (TIC), Latgales kulinārā mantojuma centru un ekskluzīvu porcelāna leļļu kolekciju (aptuveni 1000 leļļu).

Jaunumi ceļotājus sagaida arī Latgales vecākajā pilsētā Ludzā. Tur ir iespēja apskatīt viduslaiku pilsdrupas, izmantojot 3D tehnoloģijas. Atjaunota arī Lielā Ludzas sinagoga, kas ir lielākā visā Baltijā.

Latgale pazīstama ar savu viesmīlību un prasmi uzņemt viesus. Bagātīgi klāti galdi jau izsenis ir bijuši katras saimnieces rūpe. Plaši ir izskanējis Latgales kulinārā mantojuma vārds. Ar “Latgales kulinārā mantojuma tīkla” darbību Latvijas profesionālos gidus iepazīstināja “Latgales kulinārā mantojuma centra” vadītāja Tatjana Kozačuka. Stāstos nav iespējas izgaršot Latgali, tāpēc viesus ar Latgales garšām pārsteidza uzņēmēji.

Mājās ceptu maizi un no maizes pagatavotus ēdienus galdā lika viesu mājas “Rudzupuķes” (Svente) saimnieki. Biezeņzupa lauku maizē, maizes kārtojums ar ievārījumu…  Tikpat sātīgi viesus cienāja maiznīcā “Dzīles” (Malnava). Ar pašmāju vīnu cienāja kokaudzētavā “Sēlija” (Laucese). Sieru sarūpēja lauku mājas “Upenīte” (Aglona) saimniece.

Par bišu dzīvi un to, kā rodas medus un cik vērtīgs tas ir, stāstīja Krāslavas novada saimniecības “Cīruļi” saimniece. Te varēja arī degustēt dabas parka “Daugavas loki” teritorijā savākto medu.

Katram novadam ir savs to raksturojošs ēdiens. Krāslavas novadu atpazīst pēc Aulejas kļockām. Ar tām panašķēties varēja atpūtas kompleksā “Lejasmalas”, kas bija arī brauciena dalībnieku naktsmājas.

Savā darbnīcā viesus sagaidīja un meistarību demonstrēja Juris Kokins, piedāvājot kvalitatīvus un gaumīgus koka traukus un rotaļlietas bērniem.

Savukārt muzejā “Andrupenes lauku sēta” savijās viss latgaliskais – darba tradīcijas, ikdienas dzīve, kulinārais mantojums un dziesmas. Pārsteigums gidiem – Daiņa Platača uzstāšanās, jokiem pilna un pozitīva. Uz galda pašcepta maize, zaļais sviests, speķis, šmakovciņa, kuģelis…

Pēc brauciena Latvijas profesionālo gidu asociācijas biedri dalījās savos iespaidos. Vairākās atsauksmēs Latgalei raksturīgais sirsnīgums un viesmīlība ir novērtēti arī Daugavpils novadā. Dažas no brauciena dalībnieku atsauksmēm:

“Latgale ir atslēga uz cilvēku sirdi. Nesavtīgums, miers, sirds siltums un dāsnums mūs lutināja un ļāva atgriezties bērnībā! Sajust tos laikus, kad zāle bija zaļāka, debesis zilākas.... Paldies, ka esat ar savu unikalitāti un autentiskumu. Lai pietiek spēka šo sirds siltumu saglabāt arī nākamajām paaudzēm, jo Latgale ir cilvēki, kas tajā dzīvo!!!”

“Liels paldies par uzaicinājumu piedalīties burvīgajā ceļojumā uz Latgali. Jau kuru reizi pārliecinājos, cik ļoti skaisti burbuļo latgaļu valodiņa. Cik viņi ir sirsnīgi un pretimnākoši jau sākot ar “Rudzupuķēm”, fantastisko “Sēlijas” kungu, un katrs nāca pretī ar atvērtu sirdi. Nakšņošana – miera  un atpūtas oāzē, agrais rīts ar dzērvju klaigām un svētdiena bija Dieva un dabas svētīta! Vēlreiz paldies! Man prieks, ka esmu iepazinusi burvīgus kolēģus!”

“Ir ieguldīts milzīgs darbs! To varēja just ik brīdi. Un arī sajūta, ka esam gaidīti, bija pārliecinoša un ļoti patīkama. Es noteikti atgriezīšos Latgalē vēlreiz!”

“Ļoti patika Latgales pievēršanās kulinārajam mantojumam! Protams, to piedzīvot ir iespējams tikai organizētās grupās, bet kā izņēmumu gribētu pieminēt kādu vīru ar savu ģimeni, kuru satiku ar savu interesanto stendu uz plača Rēzeknē, tirgojot speķi, alu u.c. labumus. Tas gan bija citā reizē. Lai gan biju šo to dzirdējusi par Latgales Kulinārajām aktivitātēm, viņš lika apjaust, ka tās ir ieviestas dzīvē, pat tādiem garāmbraucējiem.. Skaisti, ka mantojums atgriežas ikdienā!”

“Pēc šī brauciena dvēsele vēl ilgi gavilēs par redzēto, izjusto, izgaršoto, izprasto... Ir gūtas jaunas idejas, kuras noteikti realizēsies! Lai mums daudz tādu pozitīvisma pielietu ekskursiju...”

Plašāka informācija: biedrība “Latgales kulinārā mantojuma centrs”, kulinaraismantojums@inbox.lv, www.kulinaraismantojums.lv

Raibu raibās olas Medumu pagastā