Latgales reģiona biškopju konferencē diskutēja par apiterapiju

AKTUĀLI

Novada kultūras centrā “Vārpa” norisinājās 3. Starptautiskā Latgales reģiona biškopju konference. Konferenci rīkoja Latvijas Biškopības biedrība sadarbībā ar Latvijas Lauku konsultāciju un Izglītības centru un Daugavpils novada domi. Konferencē tika pārrunāti jautājumi par bioloģiskās biškopības nākotni, apiterapijas attīstību Latvijā un pieredzi biškopības produktu lietošanā, netradicionālām ārstniecības metodēm dermatoloģijā, apiterapijas produktu kvalitāti u.c.

Latgalē šādas biškopju tikšanās notiek regulāri, un atšķirībā no citiem reģioniem tajā tiekas pārstāvji ne tikai no Latvijas, bet arī no citām valstīm. Šogad viesu lomā – kaimiņi baltkrievi un lietuvieši.

Pirms konferences tika parakstīts sadarbības līgums starp Vitebskas dermatoloģijas un kosmetoloģijas klīnisko centru un Latvijas Lauku konsultāciju un Izglītības centra Daugavpils nodaļu.

Vitebskas dermatoloģijas un kosmetoloģijas klīniskā centra galvenais ārsts Viktors Spiridonovs pastāstīja par savu iestādi. Centrā strādā 308 darbinieki, no kuriem 52 ir ārsti. “Mēs galvenokārt nodarbojamies ar ādas un seksuāli transmisīvo slimību ārstēšanu. Vēl viena liela sadaļa – tā ir kosmetoloģiskās palīdzības sniegšana Vitebskas rajona iedzīvotājiem. Klīnikā atrodas medicīniskās rehabilitācijas nodaļa, kur nonāk pacienti, kas izgājuši ārstniecības kursu hronisko ādas slimību ārstēšanā. Lai atveseļošanās process noritētu bez sarežgījumiem, tiek piedāvāta rehabilitācija. Šajā periodā mēs izmantojam arī netradicionālās ārstniecības metodes jeb tiešāk – apiterapiju. Mums ir sava bišu drava, kurā atrodas speciāla māja, kur notiek ārstēšana, izmantojot bišu biolauku. Vairākas hroniskās slimības veiksmīgi ārstējam tieši ar bišu produktiem. Izmantojam tos arī kosmetoloģijā. Šīs metodes kļuvušas populāras iedzīvotāju vidū”, tā V. Spiridonovs, uzsverot, cik būtiska ir starpvalstu sadarbība, pielietojot netradicionālās medicīnas metodes. Iestāde ir parakstījusi sadarbības līgumu arī ar Dermatoloģijas klīniku Rīgā par sadarbību telemedicīnā, kas būtībā ir attālināta dermatologa konsultāciju sniegšana. Vitebskas medicīnas universitātē strādā divi speciālisti, kuri veic konsultēšanu ar skype programmas palīdzību. Tāpat Vitebskā bieži notiek starptautiskas konferences, uz kurām tiek aicināti arī Latvijas ārsti.

Latvijas Biškopības biedrības padomes priekšsēdētājs Juris Šteiselis konferencē uzsvēra, ka biškopis bez speciālas izglītības nedrīkst nodarboties ar apiterapiju. “Biškopji dažkārt par daudz dziļi grib kļūt par apiterapeitiem un izmantot šo medicīnas novirzienu arī sava biznesa ietvaros peļņas gūšanai. Tas ir tāds filozofisks jautājums. Domāju, ka priekšdienās mums vēl daudz būs par to jārunā, jo ir jānodala tās sfēras, cik tālu biškopis var bez speciālas izglītības nodarboties ar apiterapiju, lai viņš nepārkāpj šo robežu un neiekāpj ārsta lauciņā. Protams, nereti biškopju vidū ir arī daudz medicīniski izglītotas personas – gan ārsti, gan ārstu palīgi”, tā J. Šteiselis.

Arī Latvijas Apiterapeitu biedrības valdes priekšsēdētājam Jānim Šnikvaldam ir līdzīga nostāja šajā jautājumā: “Mums, kā biedrībai, ir viedoklis, ka personai, kas sniedz šos pakalpojumus, būtu jābūt ar medicīnisko izglītību. Tas ir tāds nosacījums. Man liels prieks, ka mēs šo nozari attīstām. Latvijā izsenis ir bijis apiterapeitu kopums jeb ārsti, kas nodarbojušies ar biškopības produktu pielietojumu medicīnā. Tas nozīmē, ka konvencionālā medicīna netiek atmesta, bet apiterapija ir kā komplimentējošs tai un pamatota uz zinātniskiem pētījumiem”.

Mūsdienās, kad daudzu slimību aktivitāte nereti apsteidz ķīmisko medikamentu iedarbību, arvien lielāka kļūst interese par dabīgu produktu izmantošanu veselības uzlabošanai. Viena no alternatīvām ir bišu valsts preparāti – tie nav lēti, taču noderīgi gan.

LLKC konsultants biškopībā Guntars Melnis akcentē, ka ar biškopību sāk nodarboties cilvēki, kas sasnieguši pilnas apziņas līmeni, vecumā pēc 40 gadiem. Līdz ar ko cilvēks vairāk sāk domāt par savu veselību un meklēt dabiskās izcelsmes produktus, kas ikdienā palīdzētu nostiprināt imūnsistēmu. G. Melnis: “Mēs, biškopji, ražojam šos apiterapijas produktus – medu, ziedputekšņus, bišu maizi, propolisu, vasku u.c. Mums ir jānodrošina šo produktu kvalitāte, lai tie tiešām nestu labumu cilvēka organismam un uzturētu imūnsistēmu”.

Likumsakarīga ir bišu produktu lietošanas renesanse, jo šo produktu iedarbības spektrs ir ļoti plašs. Paplašinoties laboratoriskiem pētījumiem par dažādu bišu produktu iedarbību uz cilvēka organismu, tiek atrasti arvien jauni to darbības aspekti.

Pie kaimiņiem, Lietuvā, jau vairākus gadus tiek veikti pētījumi, lai apstiprinātu, ka biškopības produkti dod ievērojamu uzlabojumu cilvēka veselībai.

Lietuvas Apiterapeitu asociācijas viceprezidente Dr. Dalia Stasytyte – Buneviciene stāsta, ka pirms 35 gadiem viņu valstī ārstu kvalifikācija tika paaugstināta, lasot ārstes Veltas Ruks grāmatu, kura atstāja rakstiskas liecības par apiterapijas lietošanu medicīnā. Lietuvā tiek ražoti propolisa ekstrakta medikamenti, dažādi kosmētiskie līdzekļi un pārtikas piedevas.

Konferences laikā tāpat izskanēja vairāku biškopju pieredzes stāsti par bišu gultas terapiju, vaska kodes kāpuru produktu izmantošanu, apiterapijas produktu kvalitāti un biškopības produktu pielietošanu apiterapijā.

Turpinās Daugavpils novada čempionāts florbolā