Lasījumos tiešraidē izskanēs 1941. gadā izvesto cilvēku vārdi

AKTUĀLI

Šī gada 14. jūnijā aprit 80 gadi, kopš Padomju Savienība pēc Latvijas okupācijas organizēja pirmās masu deportācijas. Pieminot šos traģiskos notikumus, šajā dienā no plkst. 11.00 visā Latvijā vienlaicīgi notiks piemiņas pasākums “Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 1941. gada deportācijām”. Tā laikā 119 pašvaldībās tiks nolasīti vairāk nekā 15 000 izsūtīto personu vārdi. Lasījumus plkst. 10.50 ievadīs Valsts prezidenta Egila Levita uzruna, ko pārraidīs Latvijas Televīzijas 1. programmā (LTV1) un Latvijas Radio 1. programmā (LR1).

Lasījumu tiešraides no 119 pašvaldībām varēs skatīties Latvijas Sabiedrisko mediju portālā LSM.lv un Latvijas Nacionālās bibliotēkas tīmekļa vietnē LNB.lv, kā arī īpašā šim notikumam izstrādātā digitālā kartē  deportetie.kartes.lv.

Kartei deportetie.kartes.lv šobrīd ir divas sadaļas (pogas): “Piemiņas pasākumi” un “Deportētie iedzīvotāji”, bet tiks pievienota arī trešā – “14. jūnijs pasaulē”. Sadaļā “Piemiņas pasākumi” iezīmēsies vietas, kurās šī gada 14. jūnijā notiks deportēto cilvēku vārdu lasījumi. Uzvirzot kursoru uz izvēlētās vietas, atvērsies video tiešraides logs. Savukārt sadaļa “14. jūnijs pasaulē” ļaus aplūkot galeriju, kurā būs apkopoti fotoattēli no ārzemju tautiešu rīkotiem piemiņas pasākumiem visā pasaulē. Turpretī sadaļā “Deportētie iedzīvotāji” tumšas krāsas apļi kartē apzīmē izsūtīto iedzīvotāju dzīvesvietu 1941. gadā – spiežot uz izvēlētā punkta, kļūst redzams saraksts ar informāciju par cilvēkiem (skaits, vārds, uzvārds, vecums), kuri no konkrētās vietas tika izsūtīti.

Karti ir izstrādājusi “Karšu izdevniecība Jāņa sēta”, pamatojoties uz Latvijas Valsts arhīva veidoto 1941. gada 14. jūnijā deportēto Latvijas iedzīvotāju sarakstu un tajā norādītajām vēsturiskajām adresēm.

Kartē deportetie.kartes.lv vasaras otrajā pusē varēs noskatīties pasākuma “Aizvestie. Neaizmirstie” laikā straumēto vārdu lasījumu ierakstus. Lai veidotu un attīstītu publiski pieejamu tiešsaistes platformu, kas vizualizē deportācijas Latvijā, palīdzot aptvert to apmēru un sekas, parādot statistiku un vienlaikus ļaujot izsekot individuāliem izvesto cilvēku stāstiem, “Deportēto karte” ar laiku tiks papildināta gan ar 1949. gada deportācijās izsūtītajiem cilvēku vārdiem, gan arī ar citiem materiāliem.

Daugavpils novadā tiks nosaukti 177 cilvēku vārdi, kuri tika deportēti 1941. gada 14. jūnijā. Izvesto cilvēku vārdus nolasīs novada jaunieši – Vaboles vidusskolas skolniece Marta Kucina, Naujenes pamatskolas skolniece Santa Bule, Kalupes pamatskolas skolniece Valērija Laskina un Špoģu vidusskolas skolnieks Juris Lāčaunieks.

Daugavpils novada Kultūras pārvaldes vadītāja Ināra Mukāne uzsver, ka šis godpilnais pienākums uzticēts tieši jauniešiem, sekojot Valsts prezidenta Egila Levita aicinājumam nodot vēstījumu jaunajām paaudzēm. Paši jaunieši atzīst, ka šis pasākums viņiem ir ļoti nozīmīgs. Daudzi jau iepriekš skolā vēstures stundās ir iepazinuši šos traģiskos notikumus, taču dalība piemiņas pasākumā mudinot uzzināt ko vairāk tieši saistībā ar savu dzimto novadu. Visi četri atzīst, ka pirms pasākuma jūt satraukumu, jo tā esot liela atbildība. Jaunieši emocionāli dzīvo līdzi tā laika notikumiem. “Nav nekāds jautrais pasākums. Lasot vārdus, redzu pazīstamas vietas savā pagastā, daudzi izvestie dzīvojuši netālu no manām mājām. Esmu šokā par cilvēku izvešanu. Iedomājos, kā viņi jutās, cik grūti bija un netaisnīgi,” saka Santa Bule. Par laimi viņas ģimeni represijas nav skārušas, taču skolā par šo tēmu ir stāstīts daudz, rādītas filmas. “Saprotu, cik svarīgi ir cienīt savu ģimeni, jo mēs nevaram zināt, kas būs rīt, tāpēc jāciena ikviens kopā pavadīts mirklis,” saka jauniete.

Lai arī jaunieši aktīvi piedalās skolas dzīvē, dažādās priekšmetu olimpiādēs un konkursos, tomēr atzīst, ka šoreiz uztraukums ir jo īpašs, turklāt vairumam tā ir pirmā pieredze stāvēt kameras priekšā. Marta Kucina jau vairākus gadus piedalās gaidu kustībā, nupat ar skolasbiedriem filmējusies projektam “Tava klase”. Juris šogad zoom formātā piedalījies literatūras konkursā un ieguvis pirmās pakāpes diplomu, iepriekš nācies uzstāties arī publikas priekšā klātienē. Par deportāciju tēmu skatījies filmas “Melānijas hronikas” un “Pelni sniegā”, dažādas dokumentālas filmas, jo vēstures priekšmets viņu īpaši saista. Visjaunākā dalībniece Valērija atzīst, ka iepriekš par šo tēmu dzirdējusi maz, taču tagad vēlas uzzināt ko vairāk.

Sekot līdzi Daugavpils novada lasījumiem varēs saitē:

https://www.facebook.com/live/producer/events/create/?videoID=795102368034499

Piemiņas pasākuma “Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 1941. gada deportācijām” iniciatore ir Sandra Kalniete. To rīko Valsts prezidenta kanceleja un Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar ekspertiem no Latvijas Nacionālā arhīva, “Karšu izdevniecību Jāņa sēta” un sabiedriskajiem medijiem. Atbalsta Kultūras ministrija, Latvijas Pašvaldību savienība, Latvijas Okupācijas muzejs un Pasaules Brīvo latviešu apvienība.

80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām