Kas jāzina par Laimas slimību

Sociālais darbs un veselība

Katru gadu maijā tiek atzīmēts Laimas slimības izpratnes veicināšanas mēnesis, ar mērķi samazināt Laimas slimības jeb Laimas boreliozes izplatību, informējot sabiedrību par slimības simptomiem un iespējām pasargāt sevi un savu ģimeni.

Laimas slimība jeb borelioze ir infekciju slimība, kuru izraisa baktērija Borrelia burgdorferi s.l.. Ar šo infekciju cilvēks var saslimt pēc inficētas ērces piesūkšanās, īpaši, ja ērce bijusi piesūkusies ilgāk par 12 stundām.

Fakti par Laimas slimību

  • Latvijā ik gadus ar Laimas boreliozi saslimst 200-600 iedzīvotāji;
  • Ja pēc ērces piesūkšanās parādījies ādas apsārtums vai citi neskaidri simptomi, vienmēr nepieciešams konsultēties ar ārstu;
  • Ja slimība netiek laikus atklāta un ārstēta, vairākas nedēļas, mēnešus vai gadus pēc ērces piesūkšanās, var parādīties vēlīnas Laimas boreliozes pazīmes: artrīts, nervu sistēmas bojājumi, sirds un asinsvadu sistēmas darbības traucējumi;
  • Pēc pārslimotas boreliozes cilvēkam neveidojas imunitāte, un iespējama atkārtota inficēšanās. Pagaidām nav pieejama vakcīna pret Laimas slimību.

Kā sevi pasargāt no ērces piesūkšanās?

  • Jāizvēlas gaišs un, vēlams, slīdošs apģērbs; jāpielāgo apģērbs tā, lai ērces nevarētu zem tā pakļūt, bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs.
  • Uz apģērba un apaviem jāizsmidzina aizsardzības līdzekli – repelentu pret insektiem, tai skaitā ērcēm.
  • Pastaigas laikā ik pa brīdim jāaplūko apģērbs, lai laicīgi pamanītu un notrauktu pa to rāpojošas ērces.
  • Pārnākot no pastaigas pa mežu, rūpīgi jāpārbauda, vai uz drēbēm vai ķermeņa nav ērces, jāpārbauda arī savs mājdzīvnieks.

Laimas slimības izpratnes veicināšanas mēneša ietvaros pielikumā nosūtām Laimas slimības slimnieku biedrības sagatavoto infografiku “Top 10 vietas uz ķermeņa, kur ērces piesūcas visbiežāk”, lai veicinātu iedzīvotāju zināšanas par ērcēm un to, kā sevi pasargāt no ērces piesūkšanās. Nosūtām informatīvo materiālu tematiskās dienas tēmas aktualizēšanai pašvaldībā. Priecāsimies, ja izmantosiet sagatavoto materiālu un izvietosiet to savas pašvaldības mājaslapā un/vai sociālajos tīklos!  

Aicinām iepazīties arī ar SPKC veidotajām infografikām

Sēlijas kultūras programmā finansējums piešķirts 29 projektiem