Kalupes pamatskolas skolēni ar ,,skolas somu” uz Liepāju

Izglītība

2.un 3.maijā projekta ,,Latvijas skolas soma” ietvaros Kalupes pamatskolas 5.- 9. klašu skolēni devās ekskursijā uz Liepāju.

Pirmais apskates objekts bija Karostas cietums jeb virssardze - Eiropā vienīgais atvērtais militārais cietums, no kura neviens nekad nav izbēdzis. Ēka celta ap 1900. gadu un līdz 1997. gadam un kalpojusi kā militārpersonu disciplinārsodu izciešanas vieta. Mainoties varām, mainījās ieslodzītie – revolucionāri, cara armijas matroži, apakšvirsnieki, vācu Vērmahta dezertieri, Staļina laika tautas ienaidnieki, padomju armijas un Latvijas armijas sodu saņēmušie kareivji.

 Ekskursija pa šo objektu  notiek tikai gida pavadībā un tiem, kas grib ko vairāk par parastu ekskursiju, jo  jāievēro disciplīna, jāpiedalās ierindas mācībā, pieļaujama iespēja, ka var tikt ievietoti kamerā, bet nepaklausības gadījumā arī sodīti.

Bija iespēja apskatīt cietumu, kas tikpat kā nav mainījies kopš cara laikiem, uzzināt Karostas vēsturi un interesantus notikumus no cietuma dzīves, apskatīt kameras un karceri, kā arī iepazīt Karostas cietuma muzeja ekspozīcijas, kas stāsta par II Pasaules karu, Kureliešiem, padomju laikiem, Atmodu Liepājā.

Nākošais apskates objekts bija Redans. Kas ir Redans? Daudzi šo vārdu dzirdēja pirmo reizi un vēlējās uzzināt, kas tas ir.

Izrādās, Redans ir daļa no 19.gs beigās būvētā cara laika cietokšņa, kurā 1919. gadā notika sīvas cīņas, aizstāvot Liepāju pret Bermonta karaspēku. Tā ir arī vienīgā nocietinājuma daļa, kur notikusi reāla karadarbība.Tagad Redanā ir iespējams iepazīties ar Karostas, Liepājas cietokšņa vēsturi un varonīgo Liepājas aizstāvēšanu 1919.gadā.

Gide bija tik laipna, ka izrādīja mums visu Karostas teritoriju.

Karosta ir brīnumaina, paradoksāla un unikāla vieta ne vien Latvijas, bet arī pasaules vēstures un arhitektūras kontekstā. Karosta ir lielākā vēsturiskā militārā teritorija Baltijā un aizņem gandrīz vienu trešdaļu no visas Liepājas teritorijas. Projektēta kā pilnīgi autonoma apdzīvota vieta ar savu infrastruktūru, elektrisko spēkstaciju un ūdensapgādi, baznīcu un skolām. Padomju laikā Karosta bija slēgta teritorija, kas nebija pieejama pat Liepājas civiliedzīvotājiem. Mūsdienu Karostā savdabīgi savijas grezna 19. gs. beigu arhitektūra un militārais skarbums, kas tajā pašā laikā piemērots civilai un mūsdienīgai dzīvei un uzņēmējdarbībai.

Bija skatāmi Ziemeļu forti - zināmākā un vizuāli iespaidīgākā Liepājas cietokšņa daļa, kas atrodas pašā jūras krastā. Uz nocietinājumu sienām ir skatāmi vairāki lielformāta sienu gleznojumi.

 Tālāk devāmies apskatīt Oskara Kalpaka izgriežamo tiltu, kas ir viens no vecākajiem metālkonstrukciju tiltiem Latvijā, kas atklāts 1906. gadā. Tilts veidots no divām identiskām izgriežamām pusēm, kas pār Karostas kanālu tiek vērstas katra uz savu pusi. Karostas kanāls ir aktīvs kuģniecības ceļš, tāpēc vairākas reizes diennaktī tiek atvērts kuģu satiksmei. Lai gan tilts būvēts no metāla, tā segums ir veidots no koka dēļiem, kas piešķir tiltam savu raksturu un šarmu.

Apskatījāmies  Latvijā garāko molu – Ziemeļu molu, kas būvēts 19. gadsimta beigās kā ļoti svarīga Liepājas Jūras cietokšņa un militārās ostas daļa. Mola garums ir 1800 metri, platums – 7,35 metri.    

Ceļš uz Liepāju bija garš, pāri visai Latvijai. Tāpēc bijām sarunājuši naktsmājas kādā no Liepājas skolām. Par pārsteigumu mums un māju saimniekiem, nakti skolā pavadīja arī šīs skolas skolēni. Vēlu vakarā, kad bijām mazliet atpūtušies un sadraudzējušies, notika futbola spēle. Uzvarēja draudzība!

Otrās dienas pirmā puse bija garīgs kultūras baudījums - apmeklējām Liepājas Svētās Trīsvienības katedrāli, kas atrodas vecpilsētas centrā. Gids pastāstīja skolēniem šīs baznīcas vēsturiskos notikumus. Baznīcas unikālākā vērtība ir pasaulē lielākās nepārbūvētās mehāniskās ērģeles. Tās būvējis viens no tā laika Eiropas izcilākajiem meistariem Heinrihs Andreass Konciuss. Ērģelēm ir 131 reģistrs, 4 manuāļi un vairāk nekā 7000 stabuļu. Bija iespēja dzirdēt ērģeļu skanējumu un pašiem uz tām izmēģināt savas prasmes muzicēšanā.

Mierīgā pastaigā devāmies pa vecpilsētas centru un šaurajām pilsētas ieliņām, kur varējām vērot  Rožu laukumu, Liepājas Universitāti, ēkas, kas veidotas no koka un  joprojām ir viens no pilsētas lielākajiem lepnumiem, jūgendstila arhitektūras paraugus, galvenokārt, nacionālā romantisma un stateniskā jūgendstila ēkas, apskatījāmies un izstaigājām koncertzāli ,,Lielais dzintars”.

Pēdējais apskates objekts bija Ložmetējkalns. Tā apkārtnē ir saglabājušās unikālas liecības par Pirmā Pasaules kara nocietinājumiem un šajā vietā notikušajām Ziemassvētku kaujām. Mūsdienās Ložmetējkalns ir izveidojies par latviešu strēlnieku varonības un piemiņas simbolu.

Ložmetējkalnā, kas ir vienīgais kultūrvēsturiskais dabas liegums Latvijā, ir uzstādīts 27 m augsts skatu tornis, no kura paveras panorāmas skats uz Ziemassvētku kauju vietām.

Turpat labiekārtotā, jaukā atpūtas vietā ar soliem, ugunskura vietu varējām sacept desiņas un ar labu noskaņojumu doties mājup!

Paldies skolas direktorei Irēnai Mukānei par labi saplānoto ekskursijas maršrutu un iespēju redzēt tik daudz!

Paldies ,,Latvijas skolas somai!”

Kalupes pamatskolas 6. klases audzinātāja Inese Sauša

Skanīga sadziedāšanās Vaboles vidusskolā