Kalkūnē norisinājās Latvijas un Lietuvas glābšanas dienestu praktiskās mācības

AKTUĀLI

Sagruvums daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā Kalkūnes ciemā ar daudziem upuriem un cietušajiem – tā, atbilstoši scenārijam, noritēja Latvijas un Lietuvas operatīvo dienestu lauka mācības. Tajās organizatori un dalībnieki -  Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Valsts policija, Utenas apriņķa Ugunsdzēsības un glābšanas dienests (Lietuva) un Utenas apriņķa Primārās veselības aprūpes centrs (Lietuva) -  pilnveidoja savas prasmes un savstarpējo sadarbību. Apmācības notika Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projekta “ResCo” ietvaros.

VUGD Latgales reģiona brigādes komandiera vietnieks Valdis Straume pastāstīja, ka projektā tika iegādāts arī jauns aprīkojums, kuru treniņā varēja praktiski pielietot un labāk apgūt, jo šāda tipa negadījumi nenotiek bieži, vidēji reizi piecos gados. Līdzīgu viedokli pauž arī Utenas apriņķa Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieks Oļegs Kovalevskis. “Pēc statistikas, šādi nogruvumi ar vai bez ugunsgrēka visbiežāk notiek privātmājās pēc gāzes balona sprādziena. Šāda pieredze mums ir bijusi Utenā gan vasaras, gan ziemas periodos. Šādi incidenti ir sarežģīti no sagatavotības un psiholoģiskās puses.”

Glābt cietušos praktizējās arī mediķu brigādes. “Uz papīra, protams, mēs esam gatavi vienmēr, kā arī mazākā apjomā iemaņas regulāri trenējam. Šāda apmēra praktiskās mācības būtu vajadzīgas vismaz reizi gadā, lai varētu trenēt gan vadības ārstu, gan šķirotājus, gan mācētu prasmīgi evakuēt cietušos no notikuma vietas,” atzīst NMPD direktora vietnieks operatīvajos jautājumos Kristians Galanders.

Apmācības praktiski atbalstīja arī Daugavpils novada dome un Kalkūnes pagasta pārvalde. Novada domes priekšsēdētājas 1. vietnieks Arvīds Kucins pauž gandarījumu par sadarbību ar kaimiņvalsts operatīvajiem dienestiem, paužot cerību, ka savstarpējā palīdzība varētu praktiski darboties arī ikdienas notikumos. Viņš akcentē, ka no nelaimes gadījumiem neviens nav pasargāts un tas var skart ikvienu pašvaldību. To spilgti apliecina pirms pieciem gadiem notikusī Zolitūdes traģēdija, kas visā Latvijā aktualizēja jautājumu par sabiedrisko ēku tehnisko stāvokli. “Esam apsekojuši sabiedriskās ēkas. Ir daļa ēku, kuras mēs neekspluatējam, jo tās atrodas avārijas režīmā. Inspekcija šīs ēkas apseko un mēs cenšamies izlabot tās lietas, par kurām tiek aizrādīts.”

Apmācības deva iespēju pārbaudīt arī Daugavpils pilsētas, Daugavpils novada un Ilūkstes novada pašvaldību civilās aizsardzības komisijas darbības efektivitāti. Komisija veic koordinēšanas un apziņošanas funkciju, šādā situācijā gādājot par iedzīvotāju, kuri palikuši bez naktsmītnes, izvietošanu un transportēšanu.

Veiktās mācības tika arī filmētas, lai vēlāk izveidotu mācību videomateriālu, kas ļaus pilnveidot dienestu darbinieku zināšanas, kā rīkoties ēku nogruvumu gadījumos. Tāpat apmācības tiks rūpīgi izanalizētas, lai nākotnē varētu novērst konstatētos trūkumus. Tuvākajā nākotnē līdzīgās apmācībās tiks praktizēta operatīvā rīcība Visaginas atomelektrostacijas teritorijā un plūdu skartajās teritorijās Daugavpils pusē.

Kopējās projekta “ReCo” izmaksas ir 556 970, 46 eiro. Projekta līdzfinansējums no Eiropas Reģionālās attīstības fonda ir 473424, 89 eiro. Projekts uzsākts 2017. gada 1. aprīlī un tas jārealizē divu gadu laikā – līdz 2019. gada 31. martam.

FOTOGALERIJA

Izstrādāti jauni saistošie noteikumi par kapsētu darbību un uzturēšanu