Kafejnīca “Saules pakavs” jau piecus gadus ļaujas gardiem eksperimentiem

AKTUĀLI

Kafejnīca “Saules pakavs” Ilūkstē decembra sākumā svinēja savu piekto dzimšanas dienu. Uzņēmuma īpašnieces Ilga Vasjutjonoka un Inga Gagava ir savas jomas profesionāļi, ar bagātu pieredzi, piedāvājot ēdienus līdzņemšanai, klāj galdus gan jubilejām, gan kāzām, dažādiem pasākumiem, kā arī “Saules pakavs” ikdienā piedāvā izbaudīt gardus ēdienus kafejnīcā. Ja vēlaties nogaršot sātīgos cepelīnus, nebraucot uz Lietuvu, tad noteikti ir jāiegriežas Ilūkstē.

Mājās ir vislabāk!

Uzņēmuma īpašniecēm ir plaša pieredze sabiedriskajā ēdināšanā, Ilga šajā jomā strādā jau 44 gadus. Abas pavāres ir guvušas zināšanas un pieredzi, strādājot Silenes Resort & SPA. Ilga stāsta, ka Silenes laikā ir guvusi pamatīgu rūdījumu, caur grūtībām, caur asarām, ar negulētam naktīm, jo, lai atvērtu restorānu, ir jāiegulda patiešām milzīgs darbs. Neskatoties uz to, iegūtās prasmes ir neatsveramas: “Mūs apmācīja Latvijas labākie šefpavāri no restorāna Ferma, šefpavāre Ina Poliščenko, arī šefpavāri no Itālijas. Pieredze mums ir ļoti bagāta.

Tā kā Silene no Ilūkstes ir diezgan tālu, ceļš, kas katru dienu jāmēro turp un atpakaļ, pamatīgi nogurdina, tāpēc tika pieņemts lēmums, un arī dažādi apstākļi sakrita tā, ka bija iespējams atvērt savu kafejnīcu Ilūkstes centrā un lutināt vietējos ar gardiem ēdieniem. Ilga teic: “Tu ej uz darbu un ir tāds prieks, ka vari iet uz darbu kājām, darīt kaut ko labu savai vietai, savām mājām. Mēs bijām atvērti kādas divas nedēļas un sapratām, ka mēs šeit varēsim strādāt, ka viss iznāks.” “Saules pakavs” nevar sūdzēties par klientu trūkumu – regulāri ir dažādi pasūtījumi līdzņemšanai, ēdināšana uz vietas, ir arī sadarbība ar tuvākajiem viesu namiem. Pavāres piedāvā klāt galdus dažādiem banketiem, cilvēki mēdz pasūtīt kādas uzkodu plates vai ko tamlīdzīgu, tiek piedāvāts klāt galdus gan bēru mielastiem, gan kāzām, gan jubilejām, visam, kas nepieciešams. “Saules pakavs” ir arī viesu mājas “Saliņas” pastāvīgais ēdināšanas pakalpojumu sniedzējs. Vasarā kafejnīca strādā gandrīz bez pārtraukuma, jo ir ne tikai regulārā cilvēku plūsma, bet bieži vien kafejnīcu apciemo ekskursantu grupas, pilsētas viesi, kā arī Ilūkstē notiek vasaras nometnes, kad ir jānodrošina ēdināšana bērniem.

Svarīga ir saliedēta komanda

“Saules pakava” komandā šobrīd darbojas četri cilvēki – uzņēmuma īpašnieces Ilga un Inga, kā arī pavāres kafejnīcā. Biežs palīgs darbos ir bijušais kafejnīcas pavārs Imants. Ilga teic, ka uzņēmumā ir nepieciešams vēl pavārs, jo kafejnīcā darbu netrūkst, bet diemžēl mūsdienās ir grūti atrast labu pavāru, kurš gribētu darboties mūsu pusē, visi dodas uz lielajām pilsētām. Ilga stāsta: “Ļoti svarīga ir saliedēta komanda, tad arī visi darbi labi iet uz priekšu. Mēs gribētu, lai komandai pievienojas cilvēks, kurš gan spēj gardus ēdienus pagatavot, gan, nepieciešamības gadījumā, var mašīnai pie stūres piesēsties, gan krīzes situācijā neapjūk, pieņem lēmumu un darbojas.”

Darbs ēdināšanas biznesā nav viegls, garās darba stundas, arī fizisks nogurums reizēm piemeklē pavārus, regulāri ir jāizdomā kas jauns, jāseko aktualitātēm, bet tas gandarījums pēc labi padarītā darba visu atsver. “Saules pakava” īpašnieces stāsta, ka regulāri dodas uz dažādiem semināriem, apmācībām, lai iemācītos ko jaunu, atsvaidzinātu esošās zināšanas. Jau no jaunības laikiem Ilga strādā ar moto: ja dari, tad no sirds un līdz galam. Nav vērts sākt, ja zini, ka nespēsi visu izdarīt kārtīgi, tā kā priekš sevis, bet, lai arī citiem patīk.

Piedāvājumā gan eksperimenti, gan pārbaudītas vērtības

Atskatoties uz pagātni, ir lietas, kas, laikiem ejot, mainās, bet tomēr ir tās nemainīgās lietas, kas cilvēkiem patīk un garšo gadu gadiem. Salāti “Siļķe kažokā” ir kā tāds fenomens. Šis ēdiens nav pastāvīgajā sortimentā, bet cilvēki jautā, vai kādus mūsdienīgos salātus varētu nomainīt pret šiem. Tāpat ilgus gadus ēdienkartē ir pavāres piedāvātie salāti “Gardums”, kā arī vistas “kabatiņas” ar siera pildījumu. Arī cilvēku vēlmes ir dažādas – būs cilvēki, kas gribēs pagaršot visu jauno, kādu iepriekš neredzētu ēdienu, bet ir cilvēki, kas grib klasisko kotleti vai karbonādi.

Jaunās receptes pavāres iegūst, ne tikai meklējot internetā, bet arī eksperimentējot. Kā jau bieži pavāriem gadās – kamēr gatavo ēdienu  pasākumiem, pašiem nav laika paēst. Tā nu iznācis, ka jāēd visādi atgriezumi – kāda laša aste, pāri palikušie ananāsu gabaliņi, un nāk atklāsme, cik labi šīs sastāvdaļās sader kopā. Pievienojot vēl dažas izejvielas, ir radušies salāti, kas kāzu mielastos parasti pazūd paši pirmie.

Lai sapņi kļūst par realitāti

Saules pakava sapnis ir paplašināties – papildināt kolektīvu ar jauniem pavāriem, kā arī kādu projektu uzrakstīt. Virtuvē ir nepieciešami atjauninājumi, kāda jauna cepeškrāsns, vai ledusskapis jānomaina, vienmēr var atrast, ko uzlabot, jo cilvēku pieplūdums ar katru gadu kļūst lielāks, līdz ar to arī kvalitātei ir jāaug. Ilga stāsta, ka ļoti vēlētos arī piedāvāt galdiņus brīvdabā, lai cilvēki var atnākt, iegādāties sev tīkamos gardumus un atpūsties ārā, svaigā gaisā, mājīgi pavadot laiku ar draugiem vai ģimeni.

“Saules pakava” komanda aicina apmeklēt Ilūksti un iegriezties ciemos arī kafejnīcā!

Teksts, foto: Māra Multiņa

ANSS atklātais turnīrs brīvas cīņas sievietēm