Ilūkstes čaklākie lasītāji viesojās Medumos

AKTUĀLI

Atzīmējot starptautisko lasītprasmes dienu un godinot čaklākos un aktīvākos lasītājus, Ilūkstes pilsētas centrālā bibliotēka jau piekto gadu rīko ekskursijas pa mūsu novadu. Šajā reizē lasītāji devās uz Medumiem, kur bija iespēja atgriezties vēsturē un atsvaidzināt jau esošās zināšanas, kā arī uzzināt kaut ko jaunu par I pasaules karu.

Apmeklējot Stikānu ģimenes veidoto kara muzeju, lasītājiem bija iespēja apskatīt dažādas senlietas, ko muzeja veidotājiem ir izdevies apkopot. Sākot no I pasaules kara laika vācu zaldātu žetoniem, līdz pat naudas zīmēm, dzirnakmeņiem, dažādiem traukiem un darbarīkiem. Interesanti bija apskatīt senās fotogrāfijas, kur Ilūkste, Dviete, Pilskalne izskatījās pavisam savādāk nekā šodien.

Visinteresantākais bija Medumu Pirmā pasaules kara muzeja apmeklējums – kolosāla ekskursija muzejā mūs aizveda sen pagātnē, kur iepazināmies ar Medumu vēsturi, pagasta pirmsākumiem. Ekspozīcijā par I pasaules karu, iepazināmies ar tā laika ieročiem, kartēm, kur attēlotas “Dzīvības un nāves” frontes līnijas, apskatījām tā laika karavīru formas tērpus. Lasītājiem bija arī iespēja kaut pavisam nedaudz sajust, kā tas ir būt ierakumos frontes līnijā – muzejā ir izveidota ekspozīcija, kas ir kā ierakumu imitācija. Tika atskaņoti kino filmas “Dvēseļu putenis” fragmenti - skaļie sprādzieni un ložu švīkstoņa gar ausīm radīja diezgan baisu sajūtu. Nākamā pietura bija bunkurs un Ēģiptes luterāņu baznīca, kas II pasaules kara laikā bija kauju uguns novērošanas punkts.

Ekskursijas noslēgumā čaklākie Ilūkstes lasītāji pulcējās Medumu bibliotēkā, baudīja kafiju un ļāvās jaukām sarunām.

Pēc muzeja apmeklējuma bija tikai viens secinājums – mēs esam laimīgi cilvēki, ka mums nav jāpiedzīvo tās kara šausmas, ko piedzīvoja mūsu senči, ka dzīvojam valstī, kurā valda miers. Cienīsim un sargāsim savu Latviju!

Teksts, foto: Māra Multiņa

Nesteidzīga atpūta pie dabas Augšdaugavas novadā