Nesteidzīga atpūta pie dabas Augšdaugavas novadā

AKTUĀLI

Nesteidzīga atpūta pie dabas ir cieņā, pie tam, tā ir lieliska iespēja gūt spēkus un baudīt izcilas ainavas un dabas skatus. Daba nemanot sāks krāsoties rudenim raksturīgās krāsās, tāpēc ir īstais laiks doties skaistā pastaigā vai izbraucienā. Augšdaugavas novada pašvaldības iestāde “TAKA” piedāvā dažas idejas, kur baudīt dabu Augšdaugavas novadā.

DABAS PARKS “DVIETES PALIENE”

(Bebrenes pagasts, Augšdaugavas novads, GPS: 56.056725, 26.245701, +371 26109353, +371 20219770)

Dabas parks „Dvietes paliene” ir viens no lielākajiem un labāk saglabātajiem dabisko upju palieņu paraugiem Latvijā un Eiropā. Tā ir unikāla, pasaules mēroga nozīmes migrējošo putnu pulcēšanās un ligzdošanas vieta, te meklējamas Latvijā un Eiropā retas, dabiskas, maz pārveidotas applūstošu zālāju dzīvotnes, kas dod mājvietu daudzām retām un īpaši aizsargājamām augu un dzīvnieku sugām.

Dvietes senlejā, dabas parkā “Dvietes paliene” atrodas informācijas centrs “Gulbji”, kur var iegūt informāciju par Dvietes senlejas dabas bagātībām un kultūrvēsturiskajām vērtībām

Dabas parkā „Dvietes paliene” kopš 2006. gada dzīvo Konik Polski šķirnes savvaļas zirgi un Highlander šķirnes liellopi. Tie ir labi pļavu „apsaimniekotāji”.

Lielie zālēdāji uzturas ganībās visu gadu, tie nav izvēlīgi barības ziņā: vasarā barojas ar zāli, krūmu atvasēm, jaunajām niedrēm, bet ziemā tie labprāt ēd veco zāli, koku un krūmu zarus, mizas. Ar sienu piebaro visnelabvēlīgākajos apstākļos bargās ziemās.

Ekskursanti pie savvaļas zirgiem un govīm tiek gaidīti visos gadalaikos!

Dodoties ekskursijā pie savvaļas zirgiem un govīm jārēķinās vismaz ar 1 stundu laika un ~ 2 km garu pastaigu dabā, svaigā gaisā. Līdzi ņemiet fotoaparātus un binokļus!

DABAS PARKS “DAUGAVAS LOKI”

(Naujenes, Tabores, Vecsalienas, Skrudalienas, Salienas pagasti, Augšdaugavas novads, GPS: 55.911865, 26.725716, tālrunis: +371 65471321)

Daugavas ielejā posmā no Krāslavas līdz Naujenei dibināts dabas parks, lai saglabātu unikālo un savdabīgo Daugavas vidusteces ielejas ainavu, augu un dzīvnieku sugu bioloģisko daudzveidību, kā arī kultūrvēsturiskos pieminekļus.

Dabas parkā ietilpst astoņi 4–6 km gari, gleznaini Daugavas loki jeb meandri, kas tiek uzskatīti par senākajiem Daugavas ielejas veidojumiem Latvijā, kur upe saglabājusi savu dabisko tecējumu.

Ap dabas parku vijas 128 km garš velo maršruts nr. 35. Šeit ir iespēja arī laivot. Dodies ainaviskā laivu braucienā, aplūkojot pilskalnus un Daugavas senieleju, izbaudot upes dažādo plūdumu – straujās krāces un mierīgos posmus, izbraucot cauri Daugavas vārtiem. Lai no laivas nesteidzīgi aplūkotu Daugavas lokus visā to garumā, jārēķinās ar divām dienām. Nakšņot iespējams telšu vietās, viesu mājās un kempingos.

Izstaigā dabas takas un parkus, kas atrodas dabas parka “Daugavas loki” teritorijā.

DABAS LIEGUMS “PILSKALNES SIGULDIŅA”

(Pilskalne, Pilskalnes pagasts, Augšdaugavas novads, GPS: 55.977892, 26.266364, tālrunis: +371 65462296, +371 29264801)

"Pilskalnes Siguldiņa" ir dabas liegums Augšdaugavas novada Pilskalnes pagastā aptuveni 60 hektāru platībā. Tā ir ieleja ar unikālu dabas ainavu, ko veidojuši ledāju kušanas ūdeņi.

"Pavisam dabas liegumā konstatēti 11 Eiropas nozīmes aizsargājami biotopi, kā arī 21 reta vai aizsargājamo augu suga, septiņas retas vai aizsargājamas ķērpju sugas. Ezeros un ezeru krastos ir pilns ar augu daudzveidību. Šajā liegumā ir izveidotas četras aizraujošas pastaigu un izziņu takas."

Viena no šīm takām ir "Sprīdīša izziņu taka", kuras galvenā vērtība ir Annas Brigaderes pasakas varoņu koka skulptūras.

AKMEŅUPES DABAS TAKA

(Bebrenes pagasts, Augšdaugavas novads, GPS: 56.067716, 26.144720, tālrunis: +371 26109353, +371 20219770)

Akmeņupes dabas taka izveidota Dvietes upes labā krasta pietekas – Akmeņupes ielejā. Šeit iespējams iepazīties ar Augšzemes augstienes dabas daudzveidību – ģeoloģiskiem veidojumiem, meža un pļavas augiem, sastapt savvaļas dzīvniekus. Takas īpatnība ir stāvie kāpumi un kritumi, kas noauguši ar jaukto koku mežu. No kraujām uz upes gultni izlaužas avoti ar dzidru un spēcinošu ūdeni. Akmeņupes ieleja ir skaista visos gadalaikos, un aiz katra upes pagrieziena skatam paveras cita – neatkārtojama ainava. Sevišķi relaksējoša ir ūdens čalošana. Tā katrā atpūtas vietā skan savādāk. Takas atpūtas vietās atļauts kurināt ugunskurus, ieturēt maltīti un telšu vietās pārnakšņot.

PAULA SUKATNIEKA MĀJAS “APSĪTES” UN VIŅA PIEMIŅAS DĀRZS

(„Apsītes”, Dvietes pagasts, Augšdaugavas novads, GPS: 56.066311, 26.277721, tālrunis: +371 26 369 215)

Latvijas vīnogu tēvs – Pauls Sukatnieks – meistars, kas spēja pakļaut vīnogu, dienvidu saules mīluli. Viņa mūža lielākais sasniegums bija radīt tās māsu vīnogu-ziemeļnieci, ko var ikviens audzēt savas piemājas dārzā, brīvā dabā. “Dvietes zilā”, “Supaga”,”Guna”,”Sukribe”, “Zilga” – tās ir tikai dažas no vīnogu šķirnēm, kas tiek audzētas gan Latvijas dārzos, gan Igaunijā, Norvēģijā, Sibīrijā, ASV, Kanādā un citur.

Atjaunotās  mājas “Apsītes” un piemiņas dārzs ir vieta, kur var uzzināt ar kādu mīlestību Pauls Sukatnieks selekcionēja ne tikai vīnogas, bet arī rozes, tulpes, Latvijai neierastākas ogas – cidonijas,  arbūzus,  melones. Viņš bija vispusīgs cilvēks, kuram bija lemta dzīves misija un pateicoties tai, visa pasaule zina par Dvieti un Latviju. Godājot viņa devumu tautai, tika atjaunots viņa dārzs, kurš nu jau desmit gadus priecē ikvienu apmeklētāju un garāmbraucēju.

Daudzi Latvijas iedzīvotāji vēl tagad savos dārzos audzē Paula Sukatnieka selekcionētās vīnogas, citus augus un pazīst viņa vārdu. Grūti būs atrast tādu valsti mūsu platuma grādos, kur nepazītu, neaudzētu viņa vīnogas.

Apmeklējot “Apsītes”, interesentiem ir iespēja:

  • uzzināt Paula Sukatnieka stāstu no vīnogu dzimšanas brīža līdz viņa piemiņas dārza izveidei;
  • nogaršot vīnogas (vasaras noslēgumā, rudens sezonā);
  • baudīt vīnu un vīnogu lapu tēju;
  • aplūkot vīna popularizēšanas ekspozīciju.

SVENTES EZERA TAKA

(Sventes pagasts, Augšdaugavas novads, GPS: 55.877961, 26.369362)

Sventes ezers ir Latvijas 10 dziļāko ezeru skaitā. Tas ir līčains un izcili ainavisks. Sventes ezera taka iet gar Sventes ezeru. Labiekārtotajā ezera takā izveidots pastaigu celiņu tīkls ar soliņiem, atpūtas un piknika vietām, lapenēm, pastaigu laipām, skatu platformām un citiem infrastruktūras elementiem. Izveidots stāvlaukums automašīnām.

SUBATES EZERMALAS PARKS UN PASTAIGU TAKA

(Brīvības iela 13, Subate, Augšdaugavas novads, GPS: 56.002793, 25.900361, tālrunis: +371 65463357, +371 28604244)

Dabas taka, kas sākas Ezermalas parka pludmales krastā un turpinās līdz ezera krastam pie katoļu baznīcas, dod iespēju vērot kalnaino ezera krastu, kā arī skatīties uz kaimiņvalsts – Lietuvas mežiem. Subates Lielajā ezerā tūristiem pieejama saliņa. Te paveras skaista ezera un kalnainās pilsētas panorāma. Ir ugunskura vieta, iespējams makšķerēt. Gleznaina “Subates Šveices” panorāma paveras no luterāņu baznīcas kalna. (piekļūšana – apejot baznīcai apkārt).

MEDUMU PARKS

(Medumi, Medumu pagasts, Augšdaugavas novads, GPS: 55.7838368 , 26.347330400000033, tālrunis: +371 65471563)

Medumu parks 12,5 ha platībā  atrodas Medumu ezera austrumu krastā. Tas veidots pie bijušās Medumu muižas, kas mūsdienās nav saglabājusies.  Parkā aug vairākas iespaidīgas koku alejas un vareni ozoli, oši, liepas un vīksnas.

20. gadsimta sākumā Medumi bija Sanktpēterburgas un Maskavas augstāko aprindu atpūtas vieta.

Parkā izveidota izziņas taka 2 km garumā, kas ļauj ieraudzīt liepu aleju, Mīlestības tiltiņu, Pirmā pasaules kara tranšejas, ezera stāvkrastu un citas vietas.

Papildus informāciju meklē: www.visitdaugavpils.lv

Informāciju sagatavoja:


Inna Bebre
Augšdaugavas novada pašvaldības iestādes “TAKA”
tūrisma organizatore
tālr.: (+371) 654 76748 , 29431360
e-pasts: 
turisms@augsdaugavasnovads.lv
Facebook: Augšdaugavas novads.Travel
www.visitdaugavpils.lv
www.visku-estrade-stadions.lv
Instagram: Augšdaugava.Travel

LAD atbalsts lauksaimniekiem un lauksaimniecības produktu ražotājiem par vētrā nodarītajiem bojājumiem