Gribasspēks un mērķtiecība ir panākumu atslēga

AKTUĀLI

20. janvārī Augšdaugavas novada kultūras centrā "Vārpa" norisinājās pasākums “Gada balva sportā 2022”. Tajā tika pasniegtas balvas dažādās nominācijās sporta jomā. Balvu nominācijā “Novada Gada sportiste” ieguva Adriana Kandu, vieglatlēte no Dubnas pagasta. Latvijas čempionātā U - 20 viņa ieņēma 2. vietu vesera mešanā, pēc kā izdevās iekļūt arī izlasē. Latvijas Vieglatlētikas savienības kausā Adriana ieņēma 3. vietu diska mešanā, un izpildīja 1. sporta klasi vesera mešanā.

Adrianas kā vieglatlētes karjera iesākās 2013. gadā Špoģu vidusskolā. Toreiz jaunieti pamanīja bijusī sporta skolotāja Marija Šaršūne. Viņa arī bija aizvedusi jauno sportisti sacensībās uz Preiļiem. Skolotāja ieteica uzsākt nodarboties ar treneru pāri – Dmitriju un Janu Hadakoviem. Ar viņiem arī turpinājās Adrianas sporta turpmākās gaitas. “Divas reizes nedēļā notiek treniņi trenažieru zālē, kur tiek strādāts ar svariem. Pārejās dienas trenējamies manēžā. Tā ir skriešana, lekšana, un tehnikas vingrinājumi,” teic jauniete. Savus trenerus, Dmitriju un Janu Hadakovus, Adriana raksturo kā izpalīdzīgus, un arī tādus, kuri pastāvīgi un uzmanīgi seko līdzi sportistes fiziskajai sagatavotībai, kā arī veselībai, kas ir neatņemama sastāvdaļa sportistes karjerā.  

Tā kā “Novada gada sportiste” mācās 12. klasē, aktuāls ir arī turpmāko gaitu liktenis. Pēc Adrianas vārdiem, savu dzīvi viņa saistīt vēlas ar medicīnu, konkrētāk neatliekamajā medicīniskajā palīdzībā, vienlaicīgi darbojoties arī kā treneris. Patlaban jauniete gatavojas Latvijas Ziemas čempionātam lodes grūšanā, kurš notiks jau 10. februārī.

Adriana Kandu, viņas vecākā māsa un vecāki ir no Dubnas pagasta, bet tā kā biežie treniņi notiek Daugavpilī, vecāki bija sagādājuši dzīvokli pilsētā, lai nedēļas garumā nebūtu jāmēro tālais ceļš. Lai sasniegtu augstus rezultātus sportā Adriana iesaka cītīgi trenēties, nepalaist nodarbības un pildīt visus vingrinājumus, kas ir piemēroti konkrētajam sporta veidam: “Lodes grūšanā ir svarīgi piestrādāt pie lēciena, pirms grūž lodi, un jāpilda uzdevumi sāna muskuļiem, jo tie arī ir svarīgi lodes grūšanā. Ja tev ir gribasspēks, tad jebkurš var uztrenēties kādā savā lauciņā.”

Apbalvošanas ceremonijā "Gada balva sportā"

Jaunajā mācību saturā vidusskolas posmā ir ieviests jauns kurss “Projektu darbs”, kurā skolēni nostiprina un demonstrē lietpratību kompleksās situācijās, tai skaitā caurviju prasmes, kā arī zināšanas, prasmes, izpratni, ieradumus un to kombinācijas augstākajā mācību satura apguves līmenī saistībā ar vienu vai vairākiem skolēna izvēlētajiem padziļinātajiem kursiem. Skolēni darbojas pētnieciskajā, jaunrades un sabiedriskajā darbā, attīstot pašvadītas mācīšanās prasmes. Špoģu vidusskolas 12. klases skolēni, tanī skaitā Adriana ar projektu biedru un labāko draugu Denisu, izvēlējās darboties sabiedriskajā darbā, pievēršot uzmanību dažādām sabiedrības grupām. Viņi novembra garumā devās palīdzēt Višķu sociālās aprūpes centra klientiem. Tā kā abi skolēni ir sportisti, viņi izdomāja, ka varētu novadīt vingrošanas nodarbības, jo centra klienti parasti ir mazkustīgi. “Vingrojumus skatījāmies internetā. Biju jautājusi arī saviem treneriem. Visu apkopojām un izveidojām vingrojumu kompleksu, lai attīstītu visas ķermeņa daļas no galvas līdz gurniem, un locītavām. Mēs redzējām, ka viņiem tas patīk, ka viņi ir priecīgi mūs gaidīt, un, ka klienti kļūst arvien kustīgāki. Ar katru nodarbību viņi pildīja arvien vairāk uzdevumu un bija aktīvāki,” teic Adriana. Tāpat centra klientiem bija iespēja vēl aktīvāk pavadīt laiku, piedaloties dažādās spēlēs ar bumbu, kā arī tika rīkoti konkursi. Patlaban jaunieši sastāda projektu atskaites un gatavojas prezentēt to rezultātus skolā.

Klases audzinātāja Iveta Lazareva Adrianu pazīst jau no 5. klases un jaunieti raksturo pozitīvajā gaisotnē: “Adriana ir ļoti mērķtiecīga. Ja viņai ir kāds mērķis, tad šķēršļus viņa savā ceļā vienkārši likvidē. Viņa ir viena no stiprākajām klasē, un protams, treniņus, kas notiek katru dienu, ir sarežģīti apvienot ar mācībām.” Adrianas labākais draugs un projektu konkursa biedrs Deniss pievienojas klases audzinātājas teiktajam, piebilstot, ka mērķtiecība izpaužas visos priekšmetos, ne tikai sportā, kas liecina par stipru raksturu.

Teksts, foto: Dainis Bitiņš

Daži mirkļi no sportistes karjeras

Vingrošana Višķu SAC

Autobusa SETRA S 313 UL izsole Naujenē