Gleznotāju apvienība “V.I.V.A.” festivālā Līksnā

AKTUĀLI

Daugavpils novada Līksnā 2018.gada 14. un 15.jūlijā jau septīto reizi notiks latgaliešu mūzikas festivāls “Muzykys Skrytuļs”, kurš sāksies pkst. 14.00 ar akustisku koncertu un mākslinieču apvienības “V.I.V.A.” izstādes atklāšanu.

Apvienību “V.I.V.A” veido mākslinieces Vēsma Ušpele, Ilze Griezāne, Vija Stupāne un Agra Ritiņa. Katra nāk no savas vietas Latgalē – Vēsma no Maltas, Ilze no Līvāniem, Vija no Aglonas, bet Agra no Rēzeknes. Kopā tās aptver visu Latgali un mākslā vēsta par Latgali, jo mākslinieks savā ziņā ir vēstnieks, kurš gan ar saviem darbiem, gan  savu personību vēsta par vietu, no kurienes nāk. Apvienība pastāv jau 10 gadu, kuru laikā vēstījums par Latgali ir sasniedzis citus Latvijas reģionus un visus pasaules kontinentus, jo mākslinieču gleznas aizceļojušas uz privātkolekcijām visā pasaulē.

Mākslas vēsturniece Evija Vasilevska par apvienību saka: “Gleznotājas vēl nav nogājušas visu radošo ceļu, tomēr jau tagad var droši teikt, ka viņu atstātās pēdas mākslas ceļā ir paliekošas un ievērības cienīgas, kopjot plenēra gleznošanas tradīcijas, dziedot himnu dabai – iemūžinot to ainavas žanra darbos, saglabājot spēju ilgstoši gleznot viena otrai līdzās, papildinot vienai otru, izkopjot individuālo radīšanas patību un katrā izstādē ar darbiem apliecinot jaunu izteiksmes līdzekļu veiksmīgu pielietojumu mākslas darbu tapšanā.”

Līdz šim radošā kvarteta darbi ir bijuši skatāmi Latgales Kultūrvēstures muzejā Rēzeknē, Rokišķu Krasta muzejā Lietuvā, Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejā, Valmieras muzejā un  galerijā “Laipa”, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā, Ogres Mākslas un kultūras muzejā, Latgales vēstniecībā “Gors”, Rīgas Svētā Pētera katedrālē, Latgales mākslas un amatniecības centrā Līvānos, Polockas Nacionālās kultūrvēstures muzejā Baltkrievijā, Lūznavas muižā un citur. Katru gadu tiek sarīkotas vairākas kopīgas izstādes. Izstādes tiek rīkotas dažādās vietās: muzejos, izstāžu zālēs, galerijās, bibliotēkās, skolās, iestādēs.

Tikpat aktīvi notiek mākslinieču dalība plenēros, katru gadu piedaloties 3-4 plenēros Latvijā un ārzemēs. Gleznotājas ir pārstāvējušas Latgali plenēros Lietuvā, Somijā un Portugālē. 2018.gads aizsākās ar dalību mākslas festivālā  Izmirā, Turcijā. Gleznotāju apvienība piedalās arī citās radošajās aktivitātēs Latvijā.

Festivāla “Muzykys Skyutuļs” laikā Daugavpils novada Līksnā 14. un 15.jūlijā notiks pavisam pieci koncerti, kuros uzstāsies mūziķi, kuri rada un izpilda dziesmas latgaliski. Festivāls sāksies sestdien, 14.jūlijā plkst. 14.00 ar akustisko koncertu mākslinieču apvienības “V.I.V.A.” darbu izstādē. Savukārt dienas koncertā no plkst. 15.00 muzicēs jaunie latgaliešu mūziķi, viesi un grupas. Vakarā plkst. 18.00 notiks postfolkloras grupas “Rikši” koncerts. Savukārt no plkst. 19.00 līdz pat rītam uz divām skatuvēm muzicēs latgaliešu grupas un mūziķi, kuri izpilda dziesmas latgaliski. Festivāls noslēgsies svētdien, 15.jūlijā Līksnas Vissvētās Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcā, kur plkst. 9.00 notiks dievkalpojums, bet plkst. 10.30 – garīgās mūzikas koncerts.

Festivāla laikā, visu sestdienu paralēli koncertiem Līksnas parkā notiks dažādas aktivitātes visai ģimenei. Parka teritorijā norisināsies tirdziņš, kur varēs ne vien garšīgi paēst, bet arī iegādāties kādu amatnieku darinājumu vai suvenīrus ar festivāla simboliku.

Festivālā “Muzykys Skrytuļs” ieeja apmeklētājiem ir bez maksas. Festivālu finansē Daugavpils novada dome, Latgales Reģiona attīstības aģentūra, Valsts Kultūrkapitāla fonds, AS “Latvijas valsts meži”. Festivālu rīko Līksnas pagasta pārvalde sadarbībā ar Daugavpils novada domi.

Papildus informācija: www.facebook.com/muzykysskrytuls

Pirmo reizi Latvijā psihosociālās rehabilitācijas programmas onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem kļūst specializētas